Účinné cviky na uvoľnenie krčného svalstva

Zo skúseností viem, že lepšie je problémom predchádzať, ako ich riešiť. Platí to snáď pri všetkom. Aj keď musím priznať, že občas sa zabudnem pri počítači a pociťujem stuhnutosť krčného svalstva. Uvoľnenie prichádza s niekoľkými poctivo odcvičenými cvikmi. Skôr, ako ti ich jednoducho popíšem, rada by som aspoň stručne zhrnula príčiny problémov s krčnou chrbticou a vhodnú prevenciu.

 

Príčiny a prevencia stuhnutých svalov krčnej chrbtice 

Za jeden z hlavných dôvodov problémov s krčnou chrbticou sa považuje nesprávne držanie tela. Ak sa hrbíš a máš predsunutú hlavu, nečuduj sa, že ti telo dáva signály v podobe bolesti. Zapracuj na správnom držaní tela, pretože ovplyvňuje nielen fyzickú, ale aj psychickú rovinu. 

Okrem toho by si si mala dať pozor na jednostranné zaťažovanie krku. To vzniká napríklad vtedy, keď dlho sedíš za počítačom. Prestávka každých 30 minút, spojená so strečingom alebo pohybom, je nevyhnutnosťou. 

 

Ak sa budíš ráno dolámaná, za tento stav môže byť zodpovedný nesprávny vankúš, matrac či dokonca poloha pri spánku. 

Poznám ženy, ktoré si musia krk udržiavať v teple, pretože im robí zle chlad a prievan. Nie je to aj tvoj prípad? 

Nuž a poslednou príčinou stuhnutého krčného svalstva, ktorú považujem za významnú, je stres. Práve stres sa “ukladá” v oblasti krčnej chrbtice. Úľavu ti prinesú antistresové aktivity, masáž alebo masážny krém na uvoľnenie svalstva. 

 

Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice 

Výhodou cvikov na uvoľnenie svalstva je fakt, že sú jednoduché a účinné. Stačí sa im venovať aspoň niekoľko minút, ideálne viackrát za deň, a prinášajú skvelé výsledky. 

Jednotlivé cviky môžeš vykonávať v stoji alebo v sede za stolom v kancelárii. Stačí, keď si rovno sadneš, ruky necháš voľne pri tele a každý cvik zopakuješ toľkokrát za sebou, koľko uznáš za vhodné. 

Prvým cvikom je otáčanie hlavy. S výdychom otáčaj hlavu smerom doľava a s nádychom sa vráť do pôvodnej polohy. Ďalší raz choď s výdychom doprava a s nádychom naspäť. 

Druhý cvik spočíva v robení úklonov hlavy do strán. Aj v tomto prípade s výdychom vykonáš úklon do jednej strany, s nádychom sa vrátiš späť a opäť s výdychom urobíš úklon do druhej strany a s nádychom prejdeš do východiskovej polohy. 

Tretí cvik je o robení predklonov a záklonov hlavou. Už zrejme tušíš, že s výdychom urobíš predklon a s nádychom sa vrátiš do východzej polohy. Takisto postupuješ pri záklone. 

Sama vidíš, že stuhnutosti a bolesti v oblasti krčnej chrbtice sa dá predchádzať naozaj jednoducho. Stačia ti na to tieto jednoduché cviky a niekoľko minút denne.