Ako začať s cvičením po pôrode?

ako-zacat-s-cvicenim-po-porodeTehotenstvo a samotný pôrod je pre nás, mamy, čarovným obdobím. Deväť mesiacov netrpezlivo očakávame drobca a keď je už zrazu s nami, často sa stane stredobodom nášho sveta. Až neskoršie si uvedomíme, že celé obdobie si neodniesla iba naša psychická stránka, ale aj tá fyzická. Mamy sú potom často nespokojné so svojou postavou, s výzorom a aj keď nám partneri hovoria, že je to v poriadku, my im neveríme. Viem, že prvé týždne po pôrode sú náročné. Prežila som si to presne trikrát. Dobrou správou však je, že máme úžasnú silu s týmto stavom niečo reálne urobiť, pravda, pokiaľ naozaj chceme. V dnešnom článku ti dám pár tipov na premýšľanie, ako s cvičením po pôrode začať.

Cvičenie po pôrode

Pravidelný pohyb a cvičenie prispieva nielen k dobrej fyzickej kondícií, ale aj k psychickej pohode. Pri bábätku však často na cvičenie nemáme čas, alebo si ho nevieme nájsť. A to je chyba. Každá žena počas tehotenstva nejaké kilo priberie a aj napriek častej mienke, že nám už ostanú navždy, to tak vôbec nemusí byť. Práve cvičenie ti pomôže v boji proti kilám, zotaví tvoje telo po pôrode, poskytne ti psychickú úľavu, nadobudneš nové hobby, spoznáš zaujímavých ľudí a zdvihne sebavedomie.

 

Ako začať?

Prvé týždne s bábätkom sú náročné. Možno nebudeš vedieť, kde ti hlava stojí a budeš mať pocit, že na nič nemáš čas. Určite budeš premýšľať, ako to ostatné ženy zvládajú – cvičiť, zdravo sa stravovať, hýbať sa, chodiť na prechádzky. A potom si uvedomíš, že každá má svoje povinnosti, len si skrátka vytvorili priority a vymedzili na cvičenie čas. Množstvo tréningových plánov a cviky, pri ktorých netreba závažia, činky ani stroje nájdeš na internete a skvelo si zacvičíš aj doma. Aj polhodina je lepšia ako nič. A ten pocit po cvičení naozaj stojí za to! Vďaka komunite ostatných mám na materskej zotrváš a zhodíš svoje prvé kilá.

Keď som už mala viac času, hľadala som možnosti, ako cvičiť pod dohľadom, ale ušetriť čas dochádzaním do fitka. Doba je online cvičeniu naklonená, a preto kontaktovať osobného trénera a dohodnúť si online hodinu nebolo problém. Dohodli sme si dva spoločné tréningy týždenne. Začala som pomalšie, ľahšie a vďaka odbornému dohľadu som sa nemusela ničoho obávať. Keď som získala už správne návyky na cvičenie a bola si istá technikou, pokračovala som skupinovým online cvičením, kde sme si riadne “dávali do tela”. Spoznala som úžasných ľudí a hádaj koho - ďalšie mamy po pôrode!

Poteš bábätko cvičením

Cvičenie môže byť zábavné ako pre mamu, tak aj pre bábätko. Ak si stále vravíš, že nemáš na cvičenie dostatok času, tak existuje ešte jedna možnosť. Na internete si nájdeš množstvo hier, kde vieš využiť pohyb a svoju silu. A užiješ si radostný smiech dieťatka. Môžete si spolu zatancovať brušné tance, vyskúšať pár spoločných drepov či cvičenie s kočíkom. Možností je viac než dosť. Dôležité je začať. Hoc aj 10 minút denne. Aj malými krôčikmi sa vieš posúvať ďalej a ani sa nenazdáš, zrazu sa pristihneš, že už nesedíš s kávičkou v ruke pri kočíku, ale chodíš na dlhé prechádzky v parku. A doma netráviš čas len sedením na deke pri dieťatku, ale sklápačkami s bábätkom v náručí.