Ako sa starať o seba po 40?

ako-sa-starat-o-seba-po-40Mám 42 rokov a občas s nostalgiou spomínam na obdobie spred niekoľkých rokov, keď som mohla zjesť, čo som chcela, a nepribrala ani gram. Alebo som odflákla večerné čistenie pleti a nič sa nestalo. 

Po štyridsiatke je to trochu inak. Zrejme si si aj ty plne vedomá toho, že telo ti všetko vráti aj s úrokmi. Ďalší podraz je, že po štyridsiatke sa zvyšuje riziko niektorých ochorení. 

7 tipov, ako byť po 40 zdravá, krásna a vo forme 

Ak chceš byť zdravá, krásna a fit, jednoducho sa musíš o seba starať a viac odpočívať. Čo je dôležité? 

Jedz skutočné jedlo 

 

Mnohé ženy začnú riešiť jedálniček po 40, až keď začnú priberať. Moja rada znie – zabudni na diéty, pretože nefungujú! Začni robiť pomalé a postupné zmeny v jedálnom lístku tak, aby sa na tvojom tanieri nachádzalo skutočné jedlo. To znamená, maximálne obmedz, ideálne vylúč, vysoko priemyselne spracované potraviny, ako napríklad fast food, údeniny, konzervy, komerčné sladkosti, chlieb a pečivo z bielej múky a tak ďalej. Naopak, nezabúdaj na ovocie, zeleninu, celé zrná, orechy, semená, za studena lisované oleje. Vhodné je, keď približne 80 percent tvojho jedálnička tvorí rastlinná strava, zvyšok živočíšna (kvalitné mäso, vajíčka, mliečne výrobky…). 

Pomôž si doplnkami výživy 

Ženy po 40 sú vystavené vyššiemu riziku vzniku ochorení, medzi ktoré patrí napríklad osteoporóza. Predísť sa jej dá pravidelným meraním hustoty kostí u lekára a suplementovaním vápnika a vitamínu D. Okrem toho je vhodné dopĺňať do jedálnička formou doplnku výživy aj protizápalové omega-3 tuky, ktoré sa dajú v našich končinách len ťažko pokryť len z potravín. 

Pi veľa vody 

Pýtaš sa, koľko vody piť? Dám ti jednoduchú radu – pi priebežne tak, aby si nepocítila smäd, pretože smäd je už príznakom dehydratácie. Rovnako ako tmavý a zapáchajúci moč. Preferuj čistú vodu z vodovodu, poprípade nesýtené minerálky vhodné na denné pitie alebo nesladené čaje. 

Spi aspoň 7 hodín 

Počas spánku sa tvoje telo regeneruje. Snaž sa chodiť spať približne v rovnakej dobe. Spánok by mal trvať 7 – 9 hodín. 

Hýb sa 

Ak chce byť žena po 40 sexy, musí sa hýbať. Absolútnym minimom je 30 minút svižnej chôdze denne. Snaž sa prirodzený pohyb rozvrhnúť rovnomerne do celého dňa, pretože hodinou tréningu vo fitku účinky celodenného sedenia nevymažeš. Vyber si šport, ktorý ťa baví a venuj sa mu pravidelne a s radosťou.

Pozitívne mysli 

To, čo cítiš vo vnútri, sa nemilosrdne podpisuje na tvojom vzhľade. Nehovoriac o tom, že dlhodobo potláčané emócie a neriešené problémy sa skôr či neskôr prejavia aj na tele vo forme zdravotných ťažkostí. Ak o pozitívnom myslení nevieš nič, začni praktizovať rituál vďačnosti, vizualizáciu alebo sa venuj pozitívnym afirmáciám. 

Staraj sa o pleť a vlasy 

Ako sa starať o pleť? Alfou a omegou je dôsledné čistenie ráno i večer. Krém na tvár proti vráskam po 40 nestačí. V kozmetickom kufríku by si mala mať aj vyživujúce sérum, napríklad s kyselinou hyalurónovou. Ako sa starať o vlasy? Dopraj si aspoň dva razy týždenne vyživujúcu masku na vlasy podľa typu vlasov. Pokojne si ju priprav doma z bežne dostupných surovín. Napríklad suchým vlasom so sklonom k lámaniu prospeje domáca maska na vlasy z vajíčok a olivového oleja.