Sú proteíny naozaj také dôležité?

S cvičením jogy ide ruka v ruke zdravé stravovanie. Ako lektorka jogy dostávam mnoho otázok týkajúcich sa zloženia jedálneho lístka. Zo skúseností viem, že je veľa žien, ktoré prísun bielkovín podceňujú. Má to, samozrejme, svoje dôsledky – často bojujú s hladom, napriek cvičeniu sa im nedarí dosiahnuť vysnívanú postavu, bývajú unavené, náladové, majú krehké nechty a suchú pokožku, v dôsledku oslabenej imunity sú často choré. Pritom sa tomu dá jednoducho vyhnúť dostatočnou konzumáciou potravín bohatých na proteíny. 

 

Základné informácie o proteínoch

Proteíny sú jednou z troch základných makroživín. Takisto ako sacharidy a tuky plnia v ľudskom tele množstvo dôležitých funkcií. Okrem toho, že pomáhajú budovať svalovú hmotu, zohrávajú rolu pri tvorbe hemoglobínu, sú kľúčové pre silné kosti, podporujú koncentráciu, vplývajú na zdravie a kvalitu vlasov, nechtov i pokožky. 

 

 

Koľko proteínov potrebuješ? 

Vo všeobecnosti sa odporúča prijať denne 0,8 – 1 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Avšak ide naozaj iba o všeobecné odporúčanie, pretože každý z nás je jedinečný. Príjem proteínov závisí od veku, pohlavia, životného štýlu a podobne. Iné množstvo proteínov potrebuje žena, ktorá má sedavé zamestnanie a iné tá, ktorá má fyzickú prácu a ešte aj športuje. Aj tu platí, že treba počúvať svoje telo, nedať sa oblbnúť nezmyselnými diétami a všímať si signály svojho tela. 

 

Zdroje bielkovín 

Medzi kvalitné zdroje proteínov patrí mäso, ryby a mliečne výrobky. Avšak aj v rastlinnej ríši je mnoho potravín, ktoré stoja za to, aby si ich pravidelne zaradila do jedálnička. Proteíny sa nachádzajú, napríklad v tofu, tempehu, fazuli, quinoe či brokolici. Navyše v nich nájdeš množstvo ďalších výživných látok prospievajúcich telu i psychike. 

 

Proteíny na svaly: áno, alebo nie? 

Ak sa zaujímaš o zdravý životný štýl, určite si si všimla, že je moderné užívať proteíny vo forme “prášku”. Či je to nevyhnutné, opäť závisí od tvojho celkového životného štýlu. Ak cvičíš, alebo máš fyzicky náročnú prácu, alebo nevhodne zostavený jedálny lístok, môžu byť proteíny na svaly dobrou voľbou. Vhodné sú aj pri chudnutí, pretože majú výbornú sýtiacu schopnosť telo ich trávi dlhšie ako sacharidy. Na nezaplatenie sú pri budovaní svalovej hmoty, ktoré aj my, ženy, potrebujeme ako soľ. Nezabúdaj, že čím viac svalov máš, tým viac tuku spáliš aj vtedy, keď práve nerobíš vôbec nič.  

Na trhu nájdeš množstvo proteínových práškov. Vždy si dôkladne prečítaj zloženie a snaž sa vyhnúť tým, ktoré obsahujú veľa cukru, konzervantov, farbív a podobne.