Plank. Jednoduchý cvik, ktorý ti pomôže spevniť telo

Tri pôrody dali môjmu telu zabrať. Nikdy som nemala sklony k nadváhe, no telo, ktoré som mala pred pôrodom bolo pevnejšie a ohybnejšie. A to hlavne v oblasti brucha a pásu. Tehotenstvami značne utrpel aj môj chrbát a moja chôdza prestala byť vzpriamená. Ranný pohľad do zrkadla mi dokonca ukázal, že sa nepekne hrbím. Nie som zástanca nezdravej vychudnutosti. Mojim cieľom vždy bolo zdravé telo a pevné svalstvo. Rozhodla som sa teda zatočiť s poklesnutým bruškom a posilniť stred tela, aby som zároveň ulahodila aj svojmu chrbtu. Objavila som veľmi jednoduchý a pritom účinný cvik - plank. Snažím sa ho cvičiť denne.

 

Prečo cvičiť plank?

 

Musím sa ti priznať, že občas som celkom netrpezlivá. Keď sa do niečoho pustím, chcem vidieť výsledky. Plank je veľmi efektívny a pritom jednoduchý a časovo nenáročný cvik. V úvode ti stačí zotrvať v plankovej polohe 20 sekúnd a postupne môžeš pridávať. Ušetril mi mnoho času, čo je pri mojom životnom štýle veľkým benefitom. Nepotrebujem k nemu veľa miesta a nemusím ani platiť drahých trénerov vo fitnesscentre. Ja si ho dokonca zacvičím aj v kancelárii počas obednej prestávky.  Tento cvik zapája mnoho svalových skupín, celý stred tela, ale aj zadok a stehná. Zotrvanie v plankovej polohe bolo pre mňa na úvod náročné. Postupne to však išlo ľahšie a ľahšie. Dnes si dovolím tvrdiť, že v nej zotrvám okolo piatich minút. Moja postava je pevná a chôdza opäť vzpriamená. Jednoducho nedám naň dopustiť.

 

Ako správne cvičiť plank?

Celá podstata tohto cviku je zotrvanie v jednej rovine. Ruky sú umiestnené na šírku ramien a zadok držíme tak, aby príliš neprepadával, ani nebol vytlačený hore. 

Keď som zvládla základnú plankovú polohu takmer bravúrne, začala som skúšať jeho jednotlivé obmeny. Je ich naozaj neúrekom. Určite sa nebudeš pri cvičení nudiť.

Môžeš sa napríklad v pravidelných intervaloch dotýkať striedavo dlaňami ramien, alebo sa predlaktiami dotýkať podložky. Mojou obľúbenou variáciou je bočný plank, kedy sa na boku opieram iba o jednu ruku a jednu nohu. Druhú ruku mám pritom vystretú. 

Existuje veľa cvikov na stred tela, ktoré efektívne spevnia a vyformujú telo. Veľa z nich si však vyžaduje mnoho času a úsilia. Mne na tomto spôsobe vyhovuje jednoduchosť a dostupnosť. Dávam ti ho ako malý tip odo mňa, je však možné, že si nájdeš svoj vlastný cvičebný plán.

 

Na záver ti pridávam ešte niekoľko dôvodov, prečo som sa ja rozhodla pre pravidelné cvičenie planku:

  • k cvičeniu nepotrebujem žiadne náradie
  • výsledky sa dostavia skutočne rýchlo
  • môžem cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek
  • zaťažuje menej ako populárne brušáky
  • riziko úrazu je pri ňom minimálne
  • spevňuje celé telo