Ranný pozdrav slnku pre zahriatie tela a pokojnú myseľ

Každé ráno vstávam skôr, aby som si dopriala čas pre seba. Popri starostlivosti o tri deti zvládam podnikanie a množstvo ďalších aktivít. Čas pre seba je pre mňa nevyhnutnosťou. Venujem sa rituálom, ktoré ma robia zdravšou, spokojnejšou i krajšou. Jedným z nich je pozdrav slnku. 

Slnko je zdrojom energie a života. Odpradávna obracali mnohé civilizácie svoje oči k slnku a klaňali sa mu. Aj ty sa môžeš vďaka týmto jednoduchým dvanástim asánam perfektne naštartovať do nového dňa. S úsmevom sa aj problémy zdolávajú ľahšie. Neveríš? Vyskúšaj! 

 

Pozdrav slnku: aké sú jeho benefity? 

Už niekoľkokrát som písala o tom, že joga je životný štýl. Joga v dennom živote je napríklad aj o tom, že praktizujem pozdrav slnku. Táto séria jogových pozícií sa spája s viacerými výhodami na úrovni tela, duše i mysli. 

 

Čo mi ranný pozdrav slnku prináša? Jednotlivé asány sa zameriavajú na posilnenie a zoštíhlenie rôznych svalových partií. To znamená, že si vytvaruješ svaly a zlepšíš flexibilitu. Ak budeš cvičiť pozície v rýchlejšom tempe, budeš mať hneď ráno odcvičený aj kardio tréning. Cvičenie pozdrav slnku je tiež výborné na udržanie hormonálnej rovnováhy, zlepšenie trávenia a podporu chudnutia. Pri cvičení kladieš dôraz na dýchanie, čím sa stávaš vedomejšou a zlepšíš si koncentráciu. Ďalšími benefitmi sú zvýšenie energie, emocionálna stabilita, správne držanie tela, zlepšenie vzhľadu pokožky i kvality vlasov. 

 

Tipy, ako cvičiť jogu ráno

Pozdrav slnku tvorí 12 asán, ktoré sa cvičia jedna za druhou v stanovenom poradí. Je to vlastne dynamická zostava jogových pozícií. Je na tebe, koľkokrát za sebou ich odcvičíš. Nezabudni si postupne pridávať opakovania zostavy, aby si sa zlepšovala. Začni v pomalšom tempe a zrýchľuj. Odporúčam ti venovať sa rannej joge aspoň 10 minút každé ráno. Iba tak dosiahneš výsledky, ktoré očakávaš. 

Návod, ako cvičiť Pozdrav slnku, nájdeš vo videu: 

https://www.youtube.com/watch?v=VZtN5RRxueg

Pri cvičení je dôležité dbať na niekoľko dôležitých pravidiel. To, že je treba cvičiť vždy ráno, už vieš. Nemenej podstatné je vykonávať jednotlivé pozície správne, koncentrovať sa a dbať na dýchanie. Ak nie si si istá, vždy môžeš požiadať lektorku jogy o individuálnu lekciu. Určite ťa rada celú zostavu pozdrav slnku naučí. Ja osobne cvičím ráno hneď po prebudení. Oblečiem si pohodlné oblečenie, po cvičení sa osprchujem a dám si zdravé a výživné raňajky. Takýto postup odporúčam aj tebe. Sama zistíš, že k tomu, aby si sa ráno perfektne naštartovala do celého dňa, nepotrebuješ veľa. Stačí ti vstať o niečo skôr a venovať sa joge.