5 liečivých byliniek, ktoré by mala mať doma každá mama

5-liecivych-byliniek--ktore-by-mala-mat-doma-kazda-mamaNa liečivé bylinky nedám dopustiť. Spolu s deťmi si užívam chvíle, keď zájdeme do lesa a spoločne ich zbierame. V prípade, že ich nemám nasušených dostatok, jednoducho si ich kúpim z overených zdrojov. Bylinky do kuchyne, ako bazalku, rozmarín i tymián, mám zasadené v kvetináči po celý rok a používam ich hlavne na dochutenie pokrmov. 

Liečivé rastliny sú prvým, po čom siahnem, keď niekoho doma bolí brucho, trápi ho kašeľ alebo má problémy so zaspávaním. 

5 liečivých rastlín do každej lekárničky 

Existuje veľa byliniek, ktoré si zaslúžia byť v domácej rodinnej lekárničke. Vybrala som tie, ktoré sa u mňa doma používajú najčastejšie. 

 

Šípky 

Šípky patria medzi bylinky na imunitu. Sú známe ako zásobáreň vitamínu C, preto sú vhodné na podporu obranyschopnosti Okrem toho majú močopudný účinok, podporujú trávenie a zlepšujú krvotvorbu. Keďže vitamín C sa vplyvom vysokej teploty ničí, osobne preferujem pred záparom výluh. Na liter vody použijem 2 až 4 polievkové lyžice drvených šípok. V sklenenej nádobe ich nechám namočené celú noc. Ráno výluh privediem k varu, krátko povarím a nechám 15 minút lúhovať. 

Ľubovník bodkovaný 

Nie je to tak dávno, čo som si myslela, že ľubovník bodkovaný slúži hlavne na upokojenie a uľahčenie zaspávania. Avšak táto liečivá rastlina má oveľa viac pozitívnych účinkov. Pomôže pri nočnom pomočovaní detí, pri chronických gynekologických ťažkostiach, migrénach, neurózach či úzkosti. Vyskúšaj ho aj pri zápale močových ciest a tráviacich problémoch. 

Mäta 

Mäta blahodarne pôsobí na tráviaci trakt. Siahni po nej vtedy, keď ti nejaké jedlo nesadne. Prinesie úľavu pri žalúdočných kŕčoch. Je na nezaplatenie pri suchom kašli, pretože ho tlmí. Ak ťa trápi bolestivá menštruácia, čaj z mäty je dobrou voľbou. Použiť ju môžeš aj pri výplachoch ústnej dutiny v prípade zápalov ďasien či bolesti hrdla. 

Repík lekársky 

Masť z repíka lekárskeho má čestné miesto v mojej domácej lekárničke, pretože je skvelá na hojenie rán. Čaj blahodárne pôsobí na dýchacie cesty a posilňuje fungovanie obranyschopnosti. Pomôže pri ťažkostiach s močovými cestami a obličkami. 

Šalvia 

Šalvia lekárska patrí medzi obľúbené domáce bylinky aj koreniny. Siahnem po nej v prípade tráviacich problémov a pri prechladnutí. Šalvia sa tiež používa pri nadmernom potení a vyrovnáva hladinu hormónov. Ak trpíš predmenštruačným syndrómom, šalviový čaj ti pomôže toto obdobie zvládnuť.

Ako dávkovať bylinky deťom? 

Pri príprave čajov deťom sa riadim pravidlom, že deti nad šesť rokov môžu čerpať benefity takmer zo všetkých byliniek. Dôležité je podávať im polovičné množstvo z dospeláckeho. Pri menších deťoch odporúčam overiť si vhodnosť konkrétnej liečivej rastliny pre daný vek a veku prispôsobiť aj dávkovanie.