Ako na popraskané a suché pery pomocou bylinnej lekárne?

Nepríjemné, neestetické, obťažujúce, bolestivé – to všetko sú popraskané pery. Nepoznáš? To máš šťastie, nehovorím, že ja mám problém so suchými perami často, ale stačí raz a už vieš o čom to je. Problém je, že suché pery sa môžu vyskytnúť nielen u teba, ale aj u detí. Vtedy je dobré vedieť, ako sa dá okamžite pomôcť s prostriedkami, ktoré máš väčšinou doma ihneď k dispozícii.

 

Prečo sú pery suché

Suché pery, nesúvisia s vekom ani s pohlavím človeka, dokonca to nie je ani genetická záležitosť. Najčastejšie vznikajú v zimnom období v dôsledku nepriaznivého počasia ako je silný mráz, vietor, prechod z vykúrených miestností do mrazivého exteriéru, alebo v lete ako dôsledok straty tekutín pri vysokých teplotách. Pery nemajú mazové žľazy, v dôsledku čoho sa veľmi ľahko naruší ich jemná a krehká pokožka. Na druhej strane, na perách je veľké množstvo nervových zakončení, ktoré sú citlivé na chlad, teplo, tlak a bolesť. Popraskané pery signalizujú organizmu, že niečo nie je v poriadku, príčinou môže byť nedostatok vitamínov, oslabená imunita, hormonálne zmeny v organizme, infekcie alebo alergie. Preto je potrebné hľadať aj príčinu.

 

 

Dve veci, z ktorých jednu nesmieš robiť NIKDY, druhú musíš robiť VŽDY

  1.  NIKDY si nesmieš boľavé popraskané suché pery olizovať, hoci je to automatická reakcia, ale tým si nielen ešte viac poškodíš narušenú pokožku, ale môžeš ju i infikovať.                                     
  2.  VŽDY musíš použiť prostriedky na ochranu poškodenej pokožky, najlepšie v podobe neparfumovaných olejov alebo balzamov, vyrobených na prírodnej báze, bez použitia chemických prísad a farbív.

 

Ako si doma liečiť suché popraskané pery

Pokúsim sa zhrnúť všetky moje poznatky a skúsenosti, ktoré som ja použila, prípadne som dostala ako radu, pri domácej liečbe popraskaných suchých pier.

  1.   V prvom rade musíš zabezpečiť dostatočnú hydratáciu pier, musíš si doplniť tekutiny v organizme. Ak už máš pocit pálenia a svrbenia na perách, môžeš vyskúšať priložiť si kocku ľadu na boľavé miesto.

Môj tip:  Lepší efekt dosiahneš, ak si zmrazíš výluh z harmančeka a ten použiješ.

  1.   Okamžitou prvou pomocou je použitie medu na boľavé pery, ktorý ich nielen hydratuje, ale má i protizápalové a liečivé účinky.
  2.   Hojenie boľavých popraskaných pier je niekedy zdĺhavé a vyžaduje si trpezlivosť. Veľmi dobrou metódou je liečenie pier prostredníctvom liečivých balzamov a olejov.

Z vlastnej skúsenosti ti môžem odporúčať oleje a balzamy na popraskané pery, ktoré obsahujú niektorú z nasledovných zložiek:

- Olivový olej: popraskané pery zvláčni, hydratuje a dodá im potrebné    vitamíny, ktoré urýchľujú hojenie

- Tea Tree olej: zmiešaný s olivovým olejom tlmí bolesť a dezinfikuje a ničí baktérie spôsobujúce zápal

- Éterické  oleje: levanduľový, konopný, mandľový, jojobový, oregánový  - majú liečivé a antimykotické účinky

- Včelí vosk: hydratuje a zvláčňuje suché a popraskané pery

Liečivé účinky olejov a balzamov na popraskané suché pery je dobré podporiť úpravou jedálnička, do ktorého by si mala vo väčšej miere doplniť potraviny obsahujúce zinok, železo, vitamíny skupiny B a minerálne látky.

Názorov, rád a skúseností s liečbou suchých, popraskaných pier je veľa. Musíš si sama vyskúšať, ktorá metóda vyhovuje práve tebe. Ale v každom prípade nie je dobré, aby si tento problém podceňovala. Ak sa suché, popraskané pery nehoja, prípadne sa i napriek starostlivosti začnú zhoršovať, je potrebné, aby si navštívila lekára, ktorý ti spraví príslušné vyšetrenia a nasadí vhodnú liečbu, tak, aby tvoj úsmev bol i naďalej krásny a zdravý.