Je silový tréning vhodný aj pre ženy?

Slovné spojenie „silový tréning“ je pre mnohé z nás doslova strašiakom. Často si myslíme, že takýto druh cvičenia vlastne nežné pohlavie nepotrebuje a veríme mýtom, ktoré nám tvrdia, že z nás silový tréning spraví Hulkov. Sama som si tým prešla, tréningy som si vyskúšala a teraz ti môžem ponúknuť svoj pohľad – a čo vieš, možno sa necháš sama inšpirovať.

 

Silový tréning pre ženy?

Čo je to vlastne silový tréning? V jednoduchosti je to druh cvičenia s váhou, ktorú môžeme chápať napríklad vo forme činiek, strojov, ale aj odporových gúm alebo vlastnej váhy. Najčastejšie však ide o prvé dve spomenuté možnosti, ktoré nás poľahky privedú do fitness centra. A práve tu prichádzajú predsudky, mnohé ženy si myslia, že pri cvičení s činkami sa postupne “premeníme na mužov”. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že to, našťastie, pravda nie je a silový tréning má mnoho benefitov aj pre nás ženy. Aké?

 

Mamy majú napríklad po pôrode problémy s ochabnutým brušným svalstvom, prípadne ich trápi diastáza. Rozumné cvičenie s odporom môže tvoj stred tela posilniť, vďaka čomu odstrániš napätie z tvojho chrbta, hlavne z krížovej oblasti. Tu sa dostávame k ďalšej výhode silového tréningu pre ženy – silnejší a zdravší chrbát. Áno, so správne navrhnutým silovým tréningom prichádza aj rast svalov, no rozhodne nie v takom objeme, v akom si mnohé z nás predstavujú. Tieto svaly môžu byť vo forme pevnejšieho chrbta, posilnenia chrbtice, spevneného stredu tela či vytúženého six-packu. Okrem toho je silový tréning vynikajúci aj na posilnenie šliach, kĺbov a kostí. A svoje dieťa razom unesieš ľavou-zadnou.

 

Sú pre silový tréning aj iné možnosti?

Možno si teraz myslíš, že bez návštevy fitness centra to jednoducho nepôjde. Aj keď je táto možnosť pre silový tréning optimálna, našťastie existujú aj alternatívy. Začať môžeš pokojne s vlastným telom – stačí ti YouTube a niekoľko minút a sama si dokážeš perfektne zacvičiť. Nám ženám stačí mnohokrát jedna činka, zopár odporových gúm a kettlebell, ktoré môžeme mať odložené kdekoľvek doma a pri troche času ich vytiahnuť a užívať si benefity silového tréningu pre ženy aj z pohodlia svojho domova.

Ako sama vidíš, nemusíš sa báť, že sa z teba stane novodobý Herkules. Zdravé a pevné telo, silné kĺby a kosti či pekný chrbát a zadok, plus nový koníček, zaujímaví ľudia a refresh pre tvoju myseľ – aj to je silový tréning pre ženy.