Po pôrode opäť do formy. Ako začať?

po-porode-opat-do-formy--ako-zacatAj keď veľa mám pred pôrodom pravidelne cvičilo, tehotenstvo a pôrod dajú telu zabrať a stratí svoju pevnosť. Ja som sa po svojich pôrodoch rozhodla, že to nenechám na silu osudu, ale zabojujem. Povedala som si, že začnem žiť zdravo a fit. Silou vôle sa mi po každom z mojich pôrodov podarilo dostať späť do formy. Dnes som dokonca inštruktorkou jogy. Upravila som niekoľko vecí, ktorých sa snažím držať aj teraz, po mojej štyridsiatke. Schudnúť pár kíl po pôrode môžeš aj ty. Poradím ti, ako sa to podarilo mne.

Zdravá strava

Strava je základ. Pestré a vyvážené zloženie svojho jedálnička ti pomôže schudnúť nadbytočné kilá po pôrode a navyše sa budeš cítiť lepšie aj po psychickej stránke. Cvičenie a zdravá strava je tá najlepšia kombinácia a mnohokrát stačí, keď sa pozrieš na to, čo ješ a zvolíš zdravšie alternatívy. Jednoducho musíš spáliť viac, ako prijmeš. Pokiaľ máš chuť na čokoládu alebo hocičo sladké, menej kalorickou alternatívou je sušené alebo lyofilizované ovocie. Do svojej stravy zaraď fit raňajky a na obed sebe a svojej rodine pokojne priprav zdravý recept s kopou zeleniny. Inšpiráciou ti bude internet. Som si istá, že si s prípravou zdravého jedla hravo poradíš. Zdravá výživa ti navyše poskytuje dostatok vitamínov a minerálov nielen pre tvoje zdravie, ale ak dojčíš aj pre zdravie tvojho drobca.

 

Pohyb a cvičenie

Druhým nemenej dôležitým faktorom na tvojej ceste do formy je pohyb. Hýb sa tak často, ako to bude možné. Kočík je skvelý pomocník na dlhé prechádzky, do obchodu isto zájdeš aj pešo a schody sú skvelé riešenie na pevnejší zadok a stehná. Sú to spôsoby, vďaka ktorým spáliš opäť viac kalórií ako prijmeš a často si to ani neuvedomíš. Ak môžeš, začni cvičiť. Odbúraš tak tukové bunky, ktoré sa na teba počas tehotenstva nalepili a možno časom dokonca dosiahneš postavu, ktorú si nemala ani pred tehotenstvom. Cvičiť môžeš aj doma - na internete je kopec cvikov, do ktorých môžeš zapojiť aj svoje dieťatko. A kedy začať cvičiť po pôrode? No jednoducho vtedy, keď sa na to budeš cítiť. Cvičenie pre ženy na materskej je aj akousi formou oddychu a ak sa cítiš, že to zvládneš, smelo do toho!

Oddych

Viem, že to mnohým mamám môže znieť naivne, ale ver mi – aj ja som si tým prešla. Oddych, spánok a chvíľu pre seba potrebuje každá mama. Dieťa, manžel, povinnosti, stres – toto všetko je každodennou súčasťou našich životov, no pri troche snahy sa ti podarí aj v tomto mori chaosu vytvoriť ostrov pokoja a oddychu. Nie všetky situácie vyžadujú také stresové reakcie, aké im často doprajeme. Neboj sa požiadať o pomoc a do starostlivosti o dieťa pokojne zapoj ocka bábätka, babku či kamarátku. Skús sa „hodiť do pokoja“ a zistíš, že aj oddych je spôsobom ako schudnúť po pôrode. A určite to ocení aj tvoje dieťa.

V podstate stačí vyberať zdravšie potraviny, hýbať sa a byť pokojná. Nebude to hneď, no ak sa takto naučíš žiť, po pôrode sa dostaneš opäť do formy!