Ako na lesklé a zdravé vlasy prirodzenou cestou?

Téma, ktorá nás ženy snáď nikdy neomrzí. Mať na hlave “korunu krásy” je celkom náročná cesta. No aj ty môžeš mať zdravé vlasy ako z katalógu. Pozri sa, čo všetko pri starostlivosti o vlasy robíš správne a čomu naopak sa radšej vyhnúť.

 

Príliš veľa peny

Základom je správne umývanie. Sprchuj ich vlažnou, či príjemne teplou vodou. Nechcem ti radiť žiadne špeciálne šampóny. Každá máme iný typ vlasov a každej vyhovuje iná starostlivosť. Avšak jedno upozornenie predsa len mám. Používaj overené značky a prípravky bez parabénov a sulfátov. Ja osobne uprednostňujem pri starostlivosti o vlasy i telo bio produkty s výživnými zložkami. 

Šampón vlas “otvorí” a lepšie tak príjme akúkoľvek výživu. V žiadnom prípade vlasy nedrhni a nešúchaj v rukách. Postačí, ak nanesieš šampón krúživými pohybmi na pokožku hlavy. Na bohatú penu ako z reklamy úplne zabudni, vôbec nie je potrebná. Skôr naopak. Bohatá pena zbavuje vlasy lipidov a tým strácajú lesk aj ochranu. Oplachuj vlažnou, ideálne studenou vodou.

 

Teraz je vlas pripravený na výživu v podobe masky. Ako poslednú vec po umytí použi kondicionér, ktorý vlas “zatvorí” a uhladí, a tým bráni nadmernému odparovaniu vlhkosti z vlasu. Ak kondicionér nepoužívaš, je to chyba a tvoje končeky sa tak rýchlejšie vysušia.

TIP: Akúkoľvek výživu aplikuj na vlasy pred nanesením kondicionéru, kým je vlas “otvorený”.

 

Aby boli vlasy krásne a lesklé

Pri starostlivosti o vlasy je vhodné používať vlasovú masku minimálne raz za dva týždne. Masku si vieš jednoducho vyrobiť aj sama. Toto sú moja obľúbené pre lesklé a zdravé vlasy.

Suché vlasy:

Do dĺžky vlasov vmasíruj arganový alebo mandľový olej. Vyhni sa pokožke hlavy, pri dlhých vlasoch odporúčam aspoň 10 cm od korienkov. Zabal vlasy do uteráka a nechaj pôsobiť 30 - 60 minút. Následne vlasy opláchni.

 

Na lesklé vlasy:

Do šampónu pri umývaní pridaj niekoľko kvapiek šťavy z citróna, alebo éterický citrónový olej. Vlasy tak dostanú potrebnú dávku vitamínov. Budú sa krásne lesknúť a pekne zosvetlia melír. Rovnako tak získaš, keď citrón nakvapkáš do vlažnej vody a na záver umývania preleješ vlasy.

 

Harmančeková kúra na zdravé vlasy

O zaujímavú skúsenosť sa so mnou podelila kamarátka, ktorá má dlhé blond vlasy. Používa harmančekové ošetrenie. Harmanček si pestuje vo svojej záhrade. Dodáva lesk blond i plavým vlasom, ktoré dokonca dokáže aj mierne zosvetliť. Navyše odstraňuje lupiny a upokojuje pokožku hlavy.

Plnú hrsť kvetov harmančeka zaleješ ¼ litrom vriacej vody, necháš lúhovať a vychladnúť. Pred opláchnutím vlasov výluh scedíš a opláchneš ním čerstvo umyté vlasy. Tie už ďalej neoplachuj vodou. Iba ich opatrne vysuš a uprav. Budú krásne a lesklé.

 

Ocot ťa zachráni

Pre výživu a lesk vlasov je výborná aj rastlina Aloe vera, ktorú zmiešaš s mandľovým alebo kokosovým olejom. Tmavé odtiene a farbené vlasy zachráni ocot, ktorý oživí farebný odtieň a vyrovná PH vlasu: Do 3 litrov vlažnej vody pridaj 4 lyžice jablkového octu. Roztokom opláchni čerstvo umyté vlasy. 

Suché a krepovité a kučeravé vlasy pomôže oživiť glycerín, esenciálne mastné kyseliny a kyselina hyalurónová.

 

Dopraj vlasom vitamíny

Nie všetky kúry je potrebné aplikovať priamo na vlasy. Nielen tvoje vlasy, ale aj pokožka i nechty budú vyzerať zdravšie, keď telu dodáš vitamíny a minerály, ideálne v bio kvalite. Dôležité sú: betakarotén, vitamíny skupiny B, C a E, zinok a horčík. Tak môžu tvoje vlasy čerpať potrebné živiny.

Rada na záver. Nezabudni na pravidelné zastrihávanie vlasov. U kaderníčky si dokážeš príjemne oddýchnuť a dozvieš sa aj ďalšie tipy, ako mať zdravé vlasy.