Meditácia ako účinná forma pomoci pri strese a úzkosti

Milujem jogu. K môjmu životu patrí niekoľko rokov. Neodmysliteľnou súčasťou jogy je meditácia. Pomáha mi udržiavať vnútorný pokoj a harmóniu. Určite si počula o tom, že šťastie je ukryté v srdci a ani najväčšie poklady sveta nám ho neprinesú, ak nevychádza z nášho vnútra. 

Meditácia je pre mňa jedným zo spôsobov, ako byť v pohode. Keď v mojom vnútri vládne pokoj, dokážem sa tešiť z maličkostí bežného života, ľahšie riešiť problémy, zvládať stresové situácie a úzkosť. 

Vravíš si v duchu, že joga ťa neláka? To ti však nebráni v tom, aby si začala meditovať. Meditácia so sebou prináša množstvo benefitov a ponúkam ti aj niekoľko jednoduchých tipov, ako meditovať v pohodlí domova alebo v prírode. 

 

Meditácia ako bojovník proti stresu a úzkosti 

 

Schopnosť zvládať stres je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Meditácia je na to stvorená. Ak dlhodobo pociťuješ stres, máš v tele zvýšené hladiny stresových hormónov. V dôsledku toho vznikajú v tvojom tele cytokíny, vyvolávajúce zápalové procesy. Podľa štúdie praktizovanie meditácie všímavosti po dobu 8 týždňov znížilo zápalové reakcie v tele spôsobené stresom. 

Čo sa týka úzkosti, opäť si dovolím spomenúť jednu vedeckú štúdiu. Trvala 8 týždňov a účastníci s generalizovanou úzkostnou poruchou sa venovali meditácii všímavosti. Po uplynutí tohto obdobia skonštatovali lepšie zvládanie stresu i viac pozitívnych sebavyjadrení. 

Meditácia má aj ďalšie benefity. Ja osobne považujem za skvelé, že posilnila moje sebauvedomenie. To znamená, že lepšie rozumiem svojim vnútorným pochodom, myšlienkam či emóciám. Zároveň som láskavejšia, alebo sa o to aspoň snažím :). Za zmienku stojí aj to, že meditácia podporuje koncentráciu, čo oceníš napríklad pri riešení pracovných úloh. 

 

Tipy, ako meditovať 

Ak sa venuješ joge, potom vieš, že aj samotné cvičenie jogy je meditáciou. Pri vykonávaní jednotlivých asán sa sústreďuješ na svoj dych, na pohyb. Existuješ len ty a tvoje telo, tu a teraz. 

Začiatočníčky v tomto smere ocenia vedenú meditáciu. V rámci nej si napríklad predstavuješ miesta alebo situácie, ktoré ťa upokojujú. Množstvo vedených meditácií nájdeš na internete v podobe videí. 

Mantra meditácia je o sústredenom opakovaní ukľudňujúcich slov, myšlienok či fráz. Vďaka koncentrácii na vyslovované mantry pocítiš úľavu od stresu i úzkosti. 

Aktuálne je veľmi populárna meditácia všímavosti. Jej podstata spočíva v tom, že sa naplno sústredíš, napríklad na svoj dych alebo budeš bez posudzovania pozorovať svoje myšlienky. 

 

Namasté :)