5 tipov na posilnenie imunity pestrým jedálničkom

5-tipov-na-posilnenie-imunity-pestrym-jedalnickomSom manželka, mama, podnikateľka, inštruktorka jogy, ale aj rozhodkyňa pri detských sporoch, učiteľka pomáhajúca pri domácich úlohách, upratovačka a, samozrejme, kuchárka. Milujem jedlo! Svojej rodine varím zdravo a fit, pretože si uvedomujem, že jedlo ovplyvňuje zdravie, psychické rozpoloženie i obranyschopnosť.

Určite si už počula o tom, že 70 percent imunity je ukrytej práve v črevách. Rozhodujúca je črevná rovnováha, teda rovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami. Vieš, čo je super? Máš to vo svojich rukách a ja sa s tebou podelím o to, ako sa o svoje črevá (imunitu) starám prostredníctvom zdravej stravy. Ako na to? 

Preferuj skutočné potraviny

V mojom jedálničku dominujú skutočné potraviny. Často sa používa aj pojem základné. Ide o také, ktoré sú minimálne priemyselne spracované – čerstvá zelenina, ovocie, celé zrná, orechy, semená, za studena lisované oleje a tak ďalej. Naopak, vyhýbam sa vysoko priemyselne spracovaným potravinám, medzi ktoré patria napríklad koláče, zákusky, sladkosti, biele pečivo, údeniny, konzervy, sladké mliečne dezerty a podobne.

 

Keď dostanem chuť na sladké, vždy sa u mňa nájde nejaký fit recept, podľa ktorého si pripravím maškrtu podľa svojho gusta. Alebo siahnem po tabuľke kvalitnej horkej čokolády…

Ak ti môžem poradiť, nerob vo svojom jedálničku radikálne zmeny. Začínaj pomaly a postupne, napríklad zníž množstvo cukru v káve, biele pečivo vymeň za celozrnné…

Nezabúdaj, že pol kila zeleniny a ovocia je minimum

Zdravá strava sa bez zeleniny a ovocia nezaobíde. Podľa odporúčaní odborníkov je potrebné denne skonzumovať aspoň 500 g zeleniny a ovocia. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že až 700 – 800 g za deň. Zelenina a ovocie sú zásobárňou vlákniny, vitamínov a tiež antioxidantov bojujúcich proti škodlivému oxidačnému stresu. Ja osobne preferujem čerstvú zeleninu a ovocie, ideálne z lokálnych zdrojov. Hlavne v zime si to viem uľahčiť mrazenou zeleninou. Čerstvé ovocie dopĺňam sušeným bez cukru a konzervantov. 

Dopraj si aspoň 30 druhov rastlinnej vlákniny týždenne 

Opäť si neodpustím jedno odporúčanie. Každá z nás by mala denne prijať 25 – 30 g vlákniny. Vláknina je dôležitá pre dobré trávenie, zníženie cholesterolu a výborne zasýti. Zdrojom vlákniny sú, napríklad orechy, semená, celé zrná, ale aj ovocie či zelenina. Čím pestrejší bude tvoj jedálniček z hľadiska kvalitných rastlinných zdrojov, tým lepšie pre tvoje zdravie a imunitu. Optimálnych je aspoň 30 druhov rastlinnej vlákniny týždenne. 

Zvýš množstvo omega-3 tukov v strave 

Omega-3 tuky disponujú protizápalovými vlastnosťami. Nájdeš ich v tučných morských rybách, ako losos, sleď, makrela, sardinky či pstruh. Daj si však pozor na zdroj, pretože nekvalitné ryby obsahujú ortuť. Z rastlín odporúčam ľanové a chia semiačka, poprípade ľanový olej. 

Zamiluj sa do fermentovaných potravín

Ešte raz sa vrátim k tomu, že imunita je ukrytá v črevách. Podporiť ju môžeš aj konzumáciou fermentovaných potravín, ako kyslá kapusta, kefír, probiotický jogurt, natto, miso, tempeh či kombuča. Vyber si to, čo ti chutí.