Mäkké techniky: účinná masáž pri bolesti

Odjakživa tvrdím, že lepšie je problémom predchádzať, ako ich riešiť. Pre mňa osobne je prevenciou ťažkostí s pohybovým aparátom pravidelné cvičenie jogy. Učím to aj účastníčky svojich jogových lekcií. 

Pokiaľ sa joge nevenuješ a trpíš, napríklad bolesťami krčnej chrbtice alebo krížov, máš skoliózu, sedavé zamestnanie, bolestivú menštruáciu alebo časté migrény, odporúčam ti na uvoľnenie svalstva a zmiernenie bolesti mäkké techniky. 

Sú stvorené aj ako forma regenerácie pre športujúcich ľudí. Prinášajú úľavu pri zápale sedacieho nervu, šumení v ušiach, po operáciách alebo v rámci rekonvalescencie po úrazoch. 

 

Čo sa skrýva pod pojmom mäkké techniky? 

 

Mäkké techniky možno označiť za špeciálnu liečebnú masáž pozostávajúcu z hmatov a techník, ktoré sú vykonávané tlakom. Cieľom je pôsobiť na kožu a podkožie a potom na hlbšie vrstvy, konkrétne na svaly a fascie. 

Vďaka tejto masáži dochádza k lepšiemu prekrveniu, spojenému s uvoľnením napätia a zmiernením bolesti. Samozrejme, príjemným benefitom je navodenie pocitov celkovej relaxácie. Mäkké techniky sú teda výborné pre telo, ale aj psychiku. 

Čo ťa však v rámci výhod mäkkých techník zaujme, je, že podporujú činnosť lymfatického systému a odbúravanie podkožného tuku, a stimulujú látkovú premenu. 

 

Nemýľ si mäkké techniky s klasickou masážou 

Pri klasickej masáži používa masér rôzne hmaty, ako napríklad trenie, hnetenie či roztieranie. Tie sú vykonávané v rozličnom poradí, intenzite a rýchlosti. Do veľkej miery to závisí od samotného fyzioterapeuta. 

Mäkké techniky sú výnimočné v tom, že sa sústreďujú na fascie. Ide o spojivové tkanivá, väzivové blany, obklopujúce každučký sval v tvojom tele. Akonáhle je fascia vystavená chronickému napätiu, stuhne a zvyčajne spôsobuje bolesť. Mäkké techniky dokážu toto napätie uvoľniť a priniesť okamžitú úľavu. 

Ak sa rozhodneš pre absolvovanie mäkkých techník, priprav sa na to, že sa vykonávajú nasucho technikami, ako sú rolovanie a vyťahovanie kože. Fyzioterapeut pri tom nepoužíva žiadne masážne pomôcky. 

Chceš vedieť, čo ťa čaká skôr, ako sa na mäkké techniky objednáš? Stačí ti zadať do vyhľadávača slovné spojenie “mäkké techniky video”. 

 

Na čo si dať pozor? 

Ak nemáš vážne zdravotné problémy, mäkké techniky môžeš absolvovať bez problémov. Pre koho nie sú vhodné? Tak napríklad, pre ľudí s osteoporózou, pri vírusových ochoreniach, počas menštruácie a šestonedelia či užívaní liekov proti zrážaniu krvi. 

V prípade, že nie si si istá, skonzultuj to so svojim ošetrujúcim lekárom alebo dobrým fyzioterapeutom.