Zázrak na pleť - kyselina hyalurónová

“olivovy-olej”

Krásna a zdravá pleť je snom mnohých žien. No máloktorá z nás si uvedomuje, že je za tým mnoho úsilia. Nehovorím len o kozmetike. Na zdravie našej pleti vplýva mnoho faktorov. Životný štýl, strava, pitný režim, spánok, vonkajšie prostredie a v neposlednom rade aj samotná starostlivosť. Opláchnuť ju ráno a večer čistou vodou naozaj nestačí. Starostlivosť o pleť má pre mňa dnes už niekoľko zásad. 

Zásady správnej starostlivosti o pleť:

  1. Správna starostlivosť začína zvnútra. Dbaj na to, aby sa zdravo stravovala. Zaveď do svojho jedálnička napríklad kel, ostružiny, kivi a iné antioxidanty.
  2. Nezabúdaj na zdravý pohyb. Nemusíš hneď utekať do fitka. Stačí, ak vysadneš na bicykel alebo s deťmi na kolobežku či korčule. Cvičiť môžeš jogu aj zumbu. Záleží od tempa, ktoré preferuješ. Ak ti viac vyhovujú prechádzky v prírode, aj to je pohyb, ktorý tvoje telo i pleť potrebuje.
  3. Pitný režim je základ. Nemyslím tým ochutené vody a džúsy. Tie ti síce dodajú energiu, ale pleť potrebuje najmä čistú vodu.
  4. Chráň pleť pred vonkajšími vplyvmi. V lete pred slnkom a v zime pred mrazom a vetrom.
  5. Dodržiavaj denný rituál - čistenie pleti ráno aj večer.
  6. Pri starostlivosti o tvár nezabúdaj na krk a dekolt.
  7. Nepoužívaj príliš veľa kozmetických prípravkov. Môžu narobiť viac škody, keď budú pôsobiť proti sebe. 
  8. Produkty po záruke nešetri a hneď sa ich zbav.
  9. Štetce a hubky na nanášanie make-upu pravidelne čisti alebo vymieňaj.
 

Ako starnúť pomalšie?

Pri starostlivosti o pleť sa neustále stretávam s novými receptúrami, ktoré sľubujú hĺbkové čistenie, lepšiu hydratáciu, vyhladenie vrások či zmiernenie kruhov pod očami. Nedovolím si radiť ti, aký krém či sérum na pleť máš používať, lebo ja sama ich po čase vždy obmieňam. Pleť sa vplyvom prostredia, v ktorom sa pohybujeme a, samozrejme, s naším vekom mení, a tak sa menia aj nároky starostlivosti o pleť. No na kyselinu hyalurónovú nedám dopustiť. Existujú však viaceré zložky v prípravkoch na pleť, vďaka ktorým bude tvoja pleť starnúť pomalšie. Dám ti niekoľko tipov, ktoré zložky v starostlivosti o pleť sa osvedčili mne. 

Kyselina hyalurónová

Prirodzene vyskytujúca sa látka, ktorá s rastúcim vekom má klesajúcu tendenciu. Používa sa aj vo farmaceutickom priemysle ako účinná látka v boji proti starnutiu pleti. Podporuje jej pružnosť, účinne hydratuje a má hojivý účinok. Nájdeš ju v kozmetike alebo v tekutej forme. Tekutá kyselina hyalurónová ťa navyše chráni pred oxidačným stresom, pomáha budovať aj vnútorné zdravie ženy a prispieva k vitalite vlasov a nechtov. 

Antioxidanty

Vo všeobecnosti pomáhajú udržiavať naše telo v rovnováhe. V kozmetike pomáhajú chrániť bunky pred poškodením tým, že neutralizujú voľné radikály. Tým bránia predčasnému starnutiu a pleť sa tak stáva odolnejšou. Najznámejším antioxidantom je kyselina askorbová (vitamín C), ktorá zlepšuje pružnosť pleti.

Koenzým Q10

Látka známa vďaka svojmu omladzujúcemu účinku na pleť. Chráni pred predčasným starnutím, udržiava pleť hydratovanú a dodáva jej mladistvý vzhľad. 

Retinol

Retinol (vitamín A) je zázrak prírody. Je potrebný pre správnu funkciu buniek vo vrchnej vrstve kože. Pomáha pleť udržať hydratovanú a pružnú, čím ju chráni pred výskytom vrások. Retinol navyše podporuje tvorbu elastínu a kolagénu. Aj preto patrí medzi najúčinnejšie zložky v kozmetike proti starnutiu pleti. 

Kolagén

Je to najdôležitejšia bielkovina nášho tela. S pribúdajúcim vekom prirodzený kolagén ubúda, čo sa prejavuje zhoršením pleti, nechtov i vlasov a výskytom vrások. Kolagén nájdeš v mnohých krémoch na pleť, no i v lekárni na vnútorné použitie.

 

TIP na záver: Zlato našlo využitie už aj v kozmetike. Svojou unikátnosťou pomáha odvádzať toxíny, čistí a má regeneračné účinky na pleť. Používa sa vo forme koloidného zlata (šupinky a nanočastice). Pleť po nanesení prípravku s obsahom zlata pôsobí žiarivejšie a zdravšie.