Jednoduché triky na to, ako obmedziť chuť na sladké

Ako každá žena, tak aj ja niekedy pociťujem neodolateľnú chuť na sladké. Neodopriem si striktne každý kus čokolády, záchvatové prejedanie sa sladkosťami však už viem celkom efektívne ovládať.  Kým som sa to naučila, snažila som sa preštudovať si niekoľko odborných článkov na tému chuť na sladké. Jedna z teórií hovorí o tom, že neodolateľná chuť na sladké je charakteristická viac pre ženy, ako mužov. A to hlavne v období tesne pred menštruáciou. Zdá sa, že by to mohlo mať súvis s poklesom serotonínu a estrogénu v tomto období.

Tieto poznatky som si zobrala k srdcu a zatočila s nočnými nájazdami na tajný šuflík so sladkosťami mojich chlapcov. 

 

Viem, že chuť na sladké a nedostatok spánku spolu súvisia

 

A preto dbám na kvalitný a dostatočný, cca 7-9 hodinový spánok. Samozrejme, pritrafí sa výnimka, kedy sa mi práca nakopí a treba ju urgentne dokončiť. Snažím sa však takýmto situáciám vyhýbať pokiaľ to je čo i len trochu možné. 

Keď boli moji chlapci malí a musela som k nim často vstávať, moja túžba po sladkostiach bola intenzívnejšia. Nastavením správnych spánkových rituálom mojich detí sa neovládateľné chute postupne začali zlepšovať. Ak totiž intenzita spánku kolíše, odráža sa to okrem únavy aj na chuti na sladké a nekontrolovaným prejedaním sa. Prečo je to tak? Pri nedostatku spánku totiž kolíšu hormóny zodpovedné za pocit sýtosti. Nabádajú nás ku konzumácii hlavne nezdravých mastných jedál a sladkostí. 

 

Moja strava je plnohodnotná a pestrá

Dbám na kvalitnú, vyváženú a plnohotnú stravu, aby môjmu telu nič nechýbalo. Môj životný štýl si vyžaduje denne prijať mnoho energie. Okrem neustále zvoniacich telefónov som koordinátorkou aktivít mojich troch chlapcov a domácnosti a pravidelne vediem hodiny jogy. Nedostatočný príjem kalórií je tiež jednou z príčin chutí na nezdravé sladkosti. Jedlo na každý deň sa snažím pripravovať pred odchodom do praktických krabičiek. Pri tomto spôsobe stravovania si viem zabezpečiť všetko, čo moje telo potrebuje. Darí sa mi tak odolávať neovládateľným chutiam. Moja strava sa skladá z dostatočného množstva čerstvej zeleniny a ovocia, živočíšnych a rastlinných bielkovín, vlákniny a zdravých tukov. Nedám dopustiť na šťavy lisované za studena, ktoré mi dodajú dostatok energie. Raz týždenne sebe a svojej rodine doprajem morskú rybu. Nezabúdam ani na strukoviny. Raňajky sú pre mňa základom dňa. Tie moje sa skladajú z cereálneho pečiva, prípadne obilnín s rastlinným mliekom a hrsťou orechov a zmesy semiačok. 

 

Tieto dve zásadné veci dodržiavam ja. V zásobe mám tiež niekoľko zdravých alternatív k škodlivým cukrom. Ak už naozaj siahnem po sladkom, tak vo forme kvalitnej čokolády, sušeného ovocia alebo lyžičke medu.