Joga nie je len cvičenie, ale aj životný štýl

joga-nie-je-len-cvicenie--ale-aj-zivotny-stylNikdy nezabudnem na to, ako ma pred rokmi kamoška vytiahla na hodinu jogy, lebo vraj joga na chudnutie funguje. Šla som, veď kto by nechcel byť dokonale štíhly. Nakoniec som sa do jogy zamilovala až do takej miery, že som dnes lektorkou jogy. 

Joga je súčasťou môjho života. Začínam ňou deň. Je v ňom prítomná po celý čas. Nie je to len o cvičení. Ide o životný štýl, ktorý milujem. Teraz máš priestor nahliadnuť do neho aj ty a inšpirovať sa. 

Joga ako životný štýl. Čo je dôležité?

Vyber si svoj štýl jogy 

Existujú desiatky rôznych štýlov a škôl jogy, a preto sa hovorí, že joga je pre každého. Môžeš si vybrať to, čo ti vyhovuje. Avšak pri každom jednom štýle jogy je zachovaný jej základ, teda jednotlivé asány, dôraz na dýchanie, relaxáciu alebo meditáciu. 

 

Západnému štýlu života je prispôsobená power joga. Keď budeš cvičiť pravidelne, krásne si vyformuješ telo. Ak hľadáš jogu na chudnutie, vyskúšaj hot jogu, ktorá sa cvičí vo vyhriatej miestnosti. Hormonálna joga takisto vychádza z jogy a jej úlohou je obnoviť tvorbu ženských hormónov. Medzi klasické štýly jogy patrí napríklad hatha joga.

Začleň ju do každodenného života 

Každý deň začínam jogou. Po prebudení si odcvičím niekoľko pozícií. Dôraz kladiem na dýchanie. Skvelo ma naladí do nového dňa. Som plná energie a teším sa na všetko, čo ma čaká. 

Zdravo jedz

To, že cvičíš jogu, neznamená, že musíš byť vegetariánkou alebo vegánkou. Vždy je lepšie dopriať si z času na čas kvalitné mäso, ako fungovať na vegánskom “junk foode”. Sústreď sa najmä na konzumáciu základných potravín, jedz veľa zeleniny, ovocia, orechov, semien či za studena lisovaných olejov, ideálne z lokálnych a sezónnych zdrojov organického pôvodu. 

Dodržiavaj pitný režim 

Niet nad čistú vodu. Máme to šťastie, že na Slovensku sú k dispozícii kvalitné zdroje pitnej vody. Ja ju však vylepšujem – používam medenú fľašu, ktorá ju obohatí o meď. V ajurvéde je medená fľaša používaná stovky rokov a ja takisto nedám na ňu dopustiť. 

Medituj

Joga je pre zdravie. Súčasťou jogy je aj meditácia. Pravidelná meditácia prinesie do tvojho života viac pohody a pokoja, ľahšie sa sústredíš, pomôže ti byť kreatívnejšou. Stačí, keď sa každý deň aspoň na niekoľko minút ponoríš do ticha a sústredíš na svoj dych.

Ži v prítomnosti 

Na hodinách jogy sa postupne naučíš byť v prítomnosti. Sústrediť sa na tu a teraz. Postupne toto dôležité pravidlo šťastného života pretavíš aj do svojho bežného dňa. Šťastie je ukryté v prítomnom okamihu. Zabudni na minulosť, lebo ju nezmeníš a budúcnosť najlepšie ovplyvníš plným žitím v prítomnosti. 

Prejavuj láskavosť a súcit 

Joga učí láskavosti ku všetkým živým tvorom. Čím dlhšie ju budeš praktizovať, tým láskavejšou sa staneš.