Jedálniček pre dojčiace matky nemusí byť nudný

jedalnicek-pre-dojciace-matky-nemusi-byt-nudnyMesiace čakania sa zrazu zhmotnili v podobe malého človiečika. Ten sa svojich potrieb dožadoval často veľmi intenzívne. Ako prvorodičku ma z každej strany bombardovali zaručenými informáciami o jedálničku dojčiacej matky. Ak sa v tejto situácii tiež nachádzaš, určite to dobre poznáš. Aj ja som si kládla otázku, aká by mala byť strava matky, aby si dieťatku neublížila. Tiež ma zaujímalo, čo jesť, aby som prijala dostatok živín pre seba aj tvorbu materského mlieka. Teraz ti poviem jednu vec. Zabudni prosím na zapražené polievky starých mám. Tieto mýty ti dostatok materského mlieka nezabezpečia. Tvoja strava počas tohto obdobia môže byť výrazne pestrejšia. 

Koľko by si mala zjesť?

Existuje všeobecný mýtus, že pri kojení by si mala prijať dvojitú porciu. Nie je tomu však tak. Na tvorbu materského mlieka tvoje telo spáli čosi viac, ale zbytočné prejedanie sa tvojim materským kilám navyše určite neprospeje. Preto viac, ako na kvantitu stav na kvalitu a vyváženosť surovín, ktoré ješ. Strava počas dojčenia by mala byť pestrá. Tvoj kalorický príjem by sa mal zvýšiť maximálne o 2000 až 2400 KJ za deň. Veľa však záleží na intenzite a počte denných kojení. 

 

Čomu sa počas dojčenia vyhýbať?

Mnoho žien sa počas obdobia dojčenia príliš obmedzuje. Odopiera si rôzne potraviny, ktoré sú z hľadiska živín mimoriadne prospešné. Je to hlavne v prípadoch, ak je dieťatko nekľudné a časti plače. Veľa mám dokonca zanechá dojčenie v domnení nedostatku, či zlej kvality materského mlieka. Nie každý plač je pritom spôsobený bolesťou bruška z materského mlieka. Slabé mlieko neexistuje. Daj na svoj materinský inštinkt a rady pediatra. Čomu sa určite vyhni sú zložené cukry a sladkosti, príliš ťažké mastné jedlá, veľa kofeínu (ja tvrdím že 1 slabšia káva denne je v poriadku) a alkohol. 

Mliečne výrobky môžu spôsobiť novorodeneckú koliku. Nie však všetkým bábätkám. Preto si odsleduj, ako na ne reaguje to tvoje. 

Pozoruj reakcie po dojčení aj pri ostatných potravinách a postupne zaraď všetko, čo dieťatko toleruje. Zabezpečíš tak všetko potrebné pre vás oboch.

Strava počas dojčenia môže byť pestrá

Pri príprave jedla mysli na dostatok vlákniny. Na tvojom tanieri by nemali chýbať celozrnné výrobky a obilniny. Dopraj si ich napríklad v podobe chutných musli zmesí. Pozor však na tie s prídavkami cukru. Naturálna ryža a celozrnné cestoviny s chutnou a zdravou omáčkou sú tiež ideálnou voľbou pre teba a tvoje dieťa. Strukoviny sú skvelým zdrojom bielkovín. Ak by nafukovali bábätko, zase pripomínam pravidlo pridávať postupne. Skúsiť môžeš rôzne druhy fazule a šošovice. Neboj sa experimentovať a pripravovať si farebné zmesi v kombinácii s ryžou. Výborná je orientálna nátierka humus, ktorú môžeš použiť na chlieb alebo v kombinácii s mäsom ako hlavný chod. Mäso si dopraj ideálne 3 x do týždňa. Ak máš možnosť zabezpečiť si ho z lokálnych zdrojov, tvoje telo sa ti určite poďakuje. A na záver nezabudni na dostatok zeleniny a ovocia. Najlepšie sa mi osvedčilo a to nielen v období dojčenia, pridať porciu ovocia, či zeleniny ku každému chodu. Niekedy môžeš vymeniť štandardnú prílohu k mäsu za parenú zeleninu preliatu maslom. Inokedy priložiť chrumkavý šalát v rôznych variáciách. 

Dojčením dieťatku zabezpečíš všetko potrebné minimálne do šiestich mesiacov jeho života. Je aj mimoriadne praktické. Kamkoľvek ideš, mlieko je v ideálnej teplote a pomere pripravené presne pre tvoje bábo. Ak sa ti ale nepodarí dojčiť, nezúfaj. Rozhodne to neznamená, že si horšou mamou.