Cheat day pri chudnutí. Áno, alebo nie?

Som milovníčkou zdravého životného štýlu. K nemu patrí zdravé a chutné jedlo. Od svojich jogistiek a aj kamarátok však viem, že chudnutie býva náročné. A to najmä v začiatkoch, kým si zvykneš na nový jedálniček. Zrazu ti z jedálneho lístka zmiznú potraviny, ako napríklad sladkosti, vyprážané jedlá, biele pečivo a tebe to pripadá hrôzostrašné. Zvyknúť si na nové zloženie taniera a odolávať nástrahám ti môže pomôcť cheat day. O čo ide? Je vhodný aj pre teba? 

 

Cheat day: čo to je

Cheat day je hociktorý deň v týždni, ktorý si sama určíš. Počas neho jednoducho zabudneš na počítanie kalórií a striktné dodržiavanie stanoveného jedálneho lístka. Namiesto kuraťa s brokolicou si môžeš dať hamburger. Alebo po obede zájsť na zákusky do milovanej cukrárne. Toto vedomie ti pomôže počas ostatných dní diéty zvládnuť pokušenie porušiť nastavené zdravé stravovanie. 

 

 

Výhody cheat day 

Okrem pevnejšej vôle pri chudnutí má cheat day aj ďalšie výhody. Jednou z nich je, že sa ti znížením kalorického príjmu nespomalí metabolizmus. Ako je to možné? Tvoje telo je múdre. Ak mu dáš počas dňa menej kalórií, po čase na to príde a začne si energiu ukladať, čiže metabolizmus sa spomalí. To sa prejaví tak, že sa ti váha zasekne na určitom čísle. Zabrániť tomu môžeš aj praktizovaním cheat day raz v týždni. Telo si bude vedomé toho, že počas cheat day dostane kalórie navyše a udrží fungovanie metabolizmu vo vysokých obrátkach.

 

Ako má vyzerať?

Ak si predstavuješ cheat day ako deň, keď budeš od rána do večera sedieť za stolom a prepchávať sa nezdravými jedlami z fast foodu, sklamem ťa. Cheat day nie je o prejedaní sa! Je to deň, počas ktorého si dovolíš niečo špeciálne. Niečo, čo miluješ. To znamená, že na obed si urobíš vyprážaný rezeň, alebo popoludní si dáš dva menšie zákusky, alebo ovocný pohár so šľahačkou. 

Jesť, čo chceš, môžeš iba v prípade, že ide o skutočné jedlo. Raňajšiu ovsenú kašu s ovocím doplníš o horkú čokoládu. Na obed sa zastavíš napríklad vo vegánskej reštaurácii, kde varia zo sezónnych a lokálnych potravín. Po obede si upečieš celozrnné sušienky a tak ďalej.

 

Cheat day: áno, alebo nie? 

Každá diéta by mala byť nastavená tak, aby si sa cítila sýto, mala veľa energie a dala telu všetko to, čo potrebuje. Ak ti chudnutie prináša nielen štíhlejšiu postavu, ale aj radosť a vitalitu, cheat day zrejme nepotrebuješ. 

Naopak, ak ti je už pri čítaní zdravého jedálneho lístka do plaču, cheat day môže byť pre teba skvelou voľbou. Čiže, čo vyhovuje mne, nemusí tebe. Všetko je to o našej jedinečnosti. Počúvaj svoje telo a ono ti všetko povie. Aj to, či cheat day je pre teba správnou voľbou, alebo nie.