Éterické oleje sú balzam pre telo aj dušu. Dožičte si voňavý kúpeľ

etericke-oleje-su-balzam-pre-telo-aj-dusu--dozicte-si-vonavy-kupelŽivot prináša rôzne okamihy. Niekedy ide všetko ako po masle, inokedy je to presný opak. Aj ja mám občas dni, keď neviem, čo skôr. Z práce sa vraciam vystresovaná, alebo bez nálady. Nebojujem proti tomu. Prijmem to. Som si vedomá toho, že aj ja ako manželka, mama a podnikateľka mám právo na “deň blbec”. 

Vieš, čo ma okrem jogy dostane do stavu harmónie? Oddych. Jednoducho sa zatvorím do kúpeľne, napustím si vaňu, pridám obľúbené esenciálne oleje a užívam si chvíle ticha a pohody. 

Určite to ani ty nemáš občas ľahké. Rozhodla som sa podeliť s tebou o informácie, prečo je kúpeľ s esenciálnymi olejmi prospešný. Samozrejme, pridám aj tip na voňavý kúpeľ, po ktorom som opäť mama v pohode. 

Prečo je kúpeľ ideálny relax?

 

Každá z nás potrebuje každý deň aspoň 15 minút iba pre seba. Voľný čas ťa nabije pozitívnou energiou, ktorú nevyhnutne potrebuješ pre spokojné fungovanie. Ako stráviš svojich 15 minút, je na tebe. Ja si pravidelne doprajem kúpeľ.

Teplý kúpeľ upokojí rozbúrenú myseľ po náročnom dni, prospeje unaveným svalom a kĺbom, je prevenciou úzkosti a depresie, zlepšuje dýchanie, zmierňuje príznaky prechladnutia, posilňuje imunitu, zlepšuje kvalitu pleti a uľahčuje zaspávanie. Samozrejme, máš ho k dispozícii kedykoľvek chceš a skoro zadarmo. 

Ak do kúpeľa pridáš vhodné ingrediencie, ako napríklad esenciálne oleje, benefity sú neporovnateľne vyššie. 

Tipy na voňavý oddych vo vani 

Ešte predtým, ako vleziem do vane, zasvietim si sviečky, pretože ich svetlo ma upokojuje. Inokedy počúvam hudbu, čítam knihu alebo popíjam bylinkový čaj. 

Čo sa týka teploty vody, odborníci radia 35 až 38 stupňov. Podľa najnovších výskumov by mala byť až 44 stupňov Celzia. Priznám sa, že toto naozaj neriešim. Dôležité je, aby bola voda pre mňa príjemná. Následne pridám soľ do kúpeľa a esenciálne oleje zmiešané s nosným olejom, napríklad jojobovým alebo mandľovým. Na jeden voňavý kúpeľ zvyčajne použijem 3 až 12 kvapiek esenciálneho oleja v polievkovej lyžici nosného oleja. 

Najobľúbenejšie esenciálne oleje do kúpeľa

Ťažko sa mi vyberajú moji top favoriti, no skúsim to. Levanduľa výborne upokojuje, podporuje celkový relax a zaspávanie. Eukalyptus osviežuje, povzbudzuje, zmierňuje bolesť svalov a kĺbov. Pelargónia slúži na zmiernenie stresu a napätia. Mäta osvieži a podporí krvný obeh. Santalové drevo upokojuje, zlepšuje koncentráciu a je prevenciou predčasného starnutia pleti. 

Na záver pridávam extra tip na voňavý kúpeľ zlepšujúci náladu. Skombinuj polievkovú lyžicu nosného oleja, ktorý ti vyhovuje s 5 kvapkami citrónového, 3 kvapkami rozmarínového a 2 kvapkami tymiánového esenciálneho oleja. 

Kúpeľ si maximálne uži a nezabúdaj, že by nemal trvať dlhšie ako 20 až 30 minút.