10 tipov, ako schudnúť bez jojo efektu

Joga nie je len cvičenie, ale životný štýl. Našla som sa v nej. Je mojou súčasťou. Svoje vedomosti i skúsenosti z oblasti cvičenia a aj celkového spôsobu života pravidelne odovzdávam ženám zúčastňujúcim sa lekcií jogy pod mojím vedením. 

Ak momentálne riešiš, ako schudnúť raz a navždy, spísala som pre teba niekoľko dôležitých skutočností, ktoré ti v ceste za vysnívanou postavou pomôžu. Čo je nevyhnutné?  

 

1. Maximálne obmedz vysoko priemyselne spracované potraviny 

Vysoko priemyselne spracované potraviny sú plné rafinovaného cukru, bielej múky, umelých sladidiel, konzervantov, farbív, aróm, transmastných tukov, soli a pod. Ide, napríklad o biele pečivo, sladkosti, údeniny, fast food, pochutiny či konzervy. Naopak, do jedálnička zaraď čo najviac základných, teda skutočných sezónnych a lokálnych potravín.  

 

 

2. Dbaj na pitný režim 

V prípade, že neprijímaš dostatok tekutín, môžeš si zameniť smäd za hlad, v dôsledku čoho prijmeš zbytočne kalórie navyše. Pi priebežne počas celého dňa, ideálne čistú vodu. 

 

3. Vyskúšaj prerušovaný pôst 

Ako schudnúť bez jojo efektu, posilniť si zdravie a imunitu? Jednou z možností je prerušovaný pôst. Spočíva v striedaní fáz jedenia a pôstu. Najznámejší je variant 8/16. To znamená, že počas ôsmich hodín ješ zdravú, pestrú a vyváženú stravu. Samozrejme, z času na čas je junk food dovolený. Za toto obdobie môžeš jesť podľa potreby, zvyčajne je to 2 alebo 3 razy. Po osemhodinovom jedení prichádza 16-hodinový pôst, kedy len piješ. 

Prerušovaný pôst je väčšinou záležitosťou na celý život, inak hrozí jojo efekt. Zo skúseností však viem, že keď s ním začneš a bude ti vyhovovať, už neprestaneš. Bude pre teba úplne prirodzený. 

 

4. Hýb sa čo najviac počas celého dňa

Až 80 percent pri chudnutí zohráva strava, avšak dôležitý je aj pohyb. Okrem jogy, skupinových cvičení, tréningu vo fitku alebo prechádzok so psom sa čo najviac hýb počas celého dňa. Zabudni na výťah, auto nechaj aspoň dva razy týždenne doma a chodievaj pešo.  

 

5. Vyhoď váhu

Každodenné váženie je frustrujúce a ani zďaleka nemusí vypovedať o tom, ako na tom v skutočnosti si. Ak cvičíš, naberáš svalovú hmotu a svaly sú ťažšie ako tuk. Namiesto váženia si raz do týždňa odmeraj obvod hrudníka, pása, bokov a stehien.  

 

6. Urob si zo stravovania rituál 

Dopraj si na jedlo dostatok času. Jedz vedome. Vychutnávaj si každé sústo. Mala by si ho požuť minimálne 30-krát. Pokrm si naaranžuj. Pri jedení odlož telefón a sústreď sa iba na to, čo máš na tanieri. 

 

7. Ku každému jedlu si daj zeleninu alebo ovocie

Zeleninu môžeš jesť do prasknutia a nepriberieš, pretože obsahuje minimum kalórií a výborne zasýti. Ovocie je dobrou voľbou dopoludnia alebo pred tréningom.

 

8. Nevyčítaj si zlyhanie

Neovládla si sa a dala si si po práci dva koláče z cukrárne? Neodolala si pizzi na obed? Netráp sa a najmä to nevnímaj ako zlyhanie. Dôležité je, aby si pokračovala v zdravom stravovaní ďalej i napriek drobnému zakopnutiu. 

 

9. Spi aspoň 7 hodín 

Keď si unavená, máš automaticky chuť na sladké jedlá, pretože sú zdrojom rýchlej energie. Snaž sa spať aspoň 7 hodín denne.

 

10. Vychutnávaj si to

Cesta je cieľ. Teš sa z každého jedného dňa, ktorý ťa približuje k vysnívanej postave. Buď vďačná za všetko, čo máš a za všetko, čo sa ti podarilo.