5 najvačších prekážok v chudnutí

Mám to šťastie, že nemám sklony k obezite ani k nadváhe. Môj život je veľký kolotoč materstva a podnikania a moje dni sú plné aktivít. Som neustále v pohybe. Aj ja som však mala v živote obdobia, kedy moja ideálna hmotnosť kolísala. Bolo to hlavne v období po mojich pôrodoch. Nepodľahla som vtedy ale panike a nezačala so žiadnou drastickou diétou, ktorá bola v tom čase módnym hitom. Naopak, snažila som sa vždy držať niekoľkých zásad a nezachádzať do extrémov. Metabolizmus sa pribúdajúcim vekom a materstvom mení a aj preto je podľa mňa udržateľným riešením zdravý životný štýl a nie radikálne zmeny v stravovaní

Týchto 5 faktorov sa snažím mať vždy pod kontrolou. Vyskúšaj ich aj ty.

 

Stres

 

Stres a chudnutie nie je ideálna kombinácia. Práve pri nahromadenej hladine stresu často siaham po nekvalitných potravinách a nezdravých sladkostiach. Emócie a prejedanie majú k sebe blízko. Možno aj ty zvykneš zajedať ľútosť nad večerným amokom tvojho dieťaťa čokoládovou tyčinkou, alebo balíčkom chipsov. V náročných obdobiach sa malým prehreškom nevyhnem ani ja. Snažím sa ale o prevenciu v podobe eliminácie stresu. A to napríklad zaradením rituálov do môjho života a vyhradením si času na aktivity, ktoré prispievajú k mojej psychickej pohode.

 

Nedostatok spánku

Materstvo je jeden veľký kolotoč a niekedy mi 24 hodín na moje bežné denné činnosti nepostačuje. Boli časy, keď som často ponocovala. Či už z dôvodu budenia sa k najmladšiemu synovi, alebo z pocitu zodpovednosti dokončiť všetky moje pracovné úlohy. Som perfekcionistka a všetko chcem mať tip top. Spánkový deficit sa rovnako ako vyššie spomenutý stres na mne prejavuje zvýšenou chuťou na sladké, mastné a kalorické jedlá. Dnes sa už snažím mať spánok pod kontrolou a radšej si ráno privstanem, akoby som sa mala ukrátiť o čas, kedy sa mi spí najlepšie.

 

Príjem vyšší ako výdaj

Tento bod so sa rozhodla zahrnúť napriek tomu, že to vôbec nie je môj prípad. Uvedomujem si potrebu pohybu a pri mojom životnom štýle ho mám skutočne dostatok. Navyše som inštruktorkou jogy. Ak nevieš prísť na to, prečo tvoje chudnutie nepostupuje podľa plánu, možno je nedostatok pohybu a vysoký prísun kalórií odpoveďou práve pre teba. Neverila by si, koľko kalórií vieš nazbierať ochutnávaním jedla počas varenia, mliekom v káve, alebo prisládzaním čaju. Ak si už tieto neresti dopraješ, snaž sa zaradiť do svojich dní intenzívnejšiu pohybovú aktivitu. 

 

Nepravidelná strava

Skutočne sa snažím o to, aby bola moja strava kvalitná, vyvážená a hlavne pravidelná. Pri nepravidelnom stravovaní ti hrozí, že tvoje telo si začne robiť tukové zásoby. Nepravidelnosť spôsobuje kolísanie hladiny cukru a dráždi ťa k nájazdom na chladničku. Spomaľuje tiež tvoj metabolizmus. Denne sa snažím dodržiavať aspoň tri porcie. Raňajky sú základ. Chystám ich celej rodine aj počas pracovných dní. Zdravý obed si zvyknem zabaliť do krabičky. Mám tak istotu, že sa vyhnem nezdravému pokušeniu z fastfoodu. Zvyknem si pribaliť porciu ovocia a cereálie pre prípad, že ma prepadne nečakaný hlad.

 

Pitný režim 

Kamkoľvek idem, snaží sa nosiť fľašu s vodou vždy so sebou. Okrem toho, že hlad je častokrát len prezlečený smäd, dostatočný pitný režim pomáha pri procesoch trávenia.  Naše telo je tvorené zhruba 70 percent z vody. Najvhodnejšia alternatíva je pitie čistej vody a nesladených bylinkových čajov. Okrem podpory chudnutia dostatočný pitný režim prináša aj iné benefity ako zdravšia a pružnejšia pleť, zvýšenie výkonnosti a zlepšenie zdravotného stavu.