Z rodinnej rutiny získa celá rodina. Zaveď ju aj ty.

z-rodinnej-rutiny-ziska-cela-rodina--zaved-ju-aj-tyRodinný život je plný rozmanitých okamihov. Vždy som snívala o rovnováhe a pohode v rodine. Užívať si život na materskej, deti a manžela plnými dúškami. Avšak v určitom okamihu som uviazla a moja, dovtedy dobrá organizácia, sa zrazu začala rúcať. Uvedomila som si, že musím niečo zmeniť. Potrebujeme si vytvoriť rodinnú rutinu, ktorá bude prospešná pre všetkých členov domácnosti.

Rutina buduje zmysel pre poriadok

V mojim okolí poznám mamy, ktoré majú presne nalinkované pravidlá v rodine, dodržiavajú časy, ich deti presne vedia, čo si môžu dovoliť a kedy je čas ísť spať. Ale stretávam aj také, ktorým rutina nehovorí absolútne nič, nechávajú deťom voľnú ruku a častokrát rozhodovanie na ne samotné. Deti zostávajú hore, až kým si samé nepovedia, že chcú ísť spať. Prezliekajú sa z pyžama vtedy, kedy chcú a aj rodičia aj deti pôsobia vyrovnane a spokojne. Ktorý “model” výchovy ti vyhovuje viac? Ja som zistila, že ideálna je rovnováha. Uvedomila som si, čo je pre moje deti dôležité, ktoré rozhodovania dokážem nechať na ne samotné, v ktorých im dôverujem a do nich nezasahujem. Ale samozrejme, nechcem byť otrokom svojich detí. Preto sme si stanovili rodinnú rutinu, ktorú spoločne dodržiavame a vidím, že to má skvelý efekt na mojich synov. Toto sú moje 3 základné pravidlá pre pohodu v rodine:

 

Spoločné raňajky každý deň

Zvyčajne vstávam ráno prvá, chystám seba, raňajky a budím chlapcov. Naučila som ich vstať o niečo skôr a bez stresov a rýchlych odchodov z domu spoločne raňajkujeme. Je to našich ranných 30 minút, kedy sa stihneme porozprávať, pripomenúť si dôležité povinnosti, ktoré nás počas dňa čakajú a vyrážame do školy a práce. Moje deti nemusia bežať spotené do školy, lebo chodíme v časovom predstihu. Áno, tiež som si kedysi radšej o tú pol hodinu dlhšie pospala, ale dnes by som už nemenila.  

Domácnosť udržujeme spoločne

Spoločne sme si vytvorili zoznam povinností. Deti sa dohodli, ktorú činnosť v domácnosti si vezmú na zodpovednosť. Chvíľu nám trvalo, kým si to zautomatizovali a nemusela som im pripomínať, že treba umyť a utrieť riad, vyniesť smeti, utrieť prach, ustlať posteľ a iné. Ale pravidelným opakovaním sme si to zaužívali. Mám výhodu, že mám troch synov, tak sa tých pár domácich činností rozložilo medzi nich a zaberie im to vždy len trochu času.

Večer spolu čítame

Zaviedli sme si rutinu z čítania. Čítanie považujem za veľmi obohacujúce a počas dňa mám naň skutočne málo času. Preto večer pred spaním čítame spolu celá rodina. Kým chlapci nevedeli čítať, striedali sme sa s manželom a čítali im my. Odkedy je nás čítajúcich viac, pol hodinu pred spaním si každý vezme svoju knižku, usadíme sa v detských izbách a čítame. Je to náš spoločný čas, kedy sa stihneme aj porozprávať, ale najmä motivujeme naše deti k čítaniu. Čítaš aj ty s deťmi? Alebo sa len pred spaním opýtaš: “Čítal(a) si dnes?”

TIP: Môžeš si pomôcť s nástenným kalendárom, kde zaznačíš aktivity a priradíš nejakú každému členovi domácnosti. Umiestni ho na viditeľné miesto.  

Nezabudni na dôslednosť pri dodržiavaní rutiny. Ako to pri deťoch býva zvykom, keď raz povolíš, budú to skúšať ďalej. Rozhodne ti to za tú námahu stojí. Buduješ tak v deťoch správne návyky. Raz sa ti za to poďakujú.