Dodržiavanie rituálov ako cesta k psychickej pohode

dodrziavanie-ritualov-ako-cesta-k-psychickej-pohodeNiekedy sa cítim na konci so silami. Svoje deti nadovšetko milujem. No prídu chvíle, keď mám pocit, že už nevládzem. Viem, že takéto emócie sú úplne prirodzené a zažíva ich každá mama. Prijmem ich. Nebojujem proti nim. Ako prišli, tak aj odídu. 

Máš pocit, že aj na teba je toho niekedy veľa? Vyskúšaj niektoré z mojich rituálov. Pomáhajú mi udržiavať sa v psychickej pohode. 

Praktizuj rituál vďačnosti 

Je na tebe, či budeš z celého srdca ďakovať za všetko, čo máš, ráno, počas dňa alebo večer. Dôležitá je pravidelnosť. Zákon príťažlivosti je neúprosný. Čím viac budeš ďakovať, tým viac dostaneš toho, za čo si vďačná. 

 

Píš si denník 

Materská dovolenka so sebou prináša rôzne situácie. Ak si skôr introvert, alebo rada píšeš, zaznamenávaj si svoje pocity do denníka. Už niekoľko minút denne stačí na to, aby si sa písaním zbavila negatívnych emócií, získala odstup od problémov a vyriešila ich. 

Tvor 

Každá mama potrebuje denne aspoň 15 minút iba pre seba. Dopraj si ich, keď deti spia a venuj sa, napríklad tvoreniu. Pre mňa je príjemným odreagovaním kreslenie mandál. Preto vyšívaj, háčkuj, vyfarbuj antistresové maľovanky… Kreativita je liekom pre dušu a cestou k psychickej pohode. 

Hýb sa

Behať v jednom kuse za dieťaťom je jedna vec. Vedome cvičiť jogu, alebo si ísť zabehať, je niečo úplne odlišné. Šport je jedným z najlepších prostriedkov, ako znížiť hladinu stresových hormónov a, naopak, stimulovať tvorbu endorfínov. Využi to! 

Vychutnávaj si každodenné maličkosti 

Každý deň vstávam skoro ráno. Tento čas venujem sama sebe napríklad tak, že si zacvičím jogu. Miluješ kávu? Vychutnaj si ju ešte predtým, ako vstanú deti. Dodávajú ti energiu ranné slnečné lúče? Otvor si každé ráno okno dokorán a nechaj sa nimi pohladiť. Teš sa z milých božtekov a pohladení svojich detí. Každý deň prináša množstvo drobných radostí. Otvor svoje oči a srdce a uži si ich. 

Píš si zoznam úloh 

Materská dovolenka so sebou prináša množstvo povinností. Deň vopred si naplánuj úlohy, ktoré je nevyhnutné urobiť. Avšak nemala by si zabúdať ani na seba. Je dôležité, aby si napredovala a cítila sa psychicky v pohode. Medzi zoznam úloh si poznač aspoň jednu vec, ktorú urobíš len a len pre seba. 

Počúvaj hudbu 

Hudba má zázračnú moc. Je jedným zo skvelých prostriedkov na navodenie a udržanie psychickej pohody. Porozmýšľaj, ako si jej počas dňa dopriať viac aj popri starostlivosti o deti. 

Socializuj sa 

Napriek tomu, že neznášam slovo socializácia, použijem ho. Neobmedzuj sa iba na stretnutia s ostatnými mamami a rozhovory o papaní, kakaní a bolestiach bruška. Aspoň z času na čas zájdi na pokec s kamoškou, s ktorou sa dajú prebrať aj iné témy. Ideálne bez detí. Nechaj partnera, nech si ich užije aj on.