Ako udržať poriadok v detskom chaose?

ako-udrzat-poriadok-v-detskom-chaoseJednoduchá odpoveď je: uč dieťa mať systém už od útleho veku. Či už máš doma väčšie, alebo menšie deťúrence, sama dobre vieš, že mať doma ako zo škatuľky, je zaťažkávajúca úloha. V každom prípade pri troche snahy a organizácie je táto záležitosť zvládnuteľná. Z mojich skúseností viem, že je potrebné mať systém. Snažila som sa, aby na konci dňa boli detské izby vždy upratané a pre deti to už bola samozrejmosť. Udržať poriadok v domácnosti s deťmi chce pravidlá. Ak uvidia, že za pravidlami, ktoré si im dala si stojíš, pôjde to oveľa jednoduchšie. Viem o čom hovorím, sama mám totiž tri vlastné. 

Poriadok dieťa vníma od útleho veku

Neverila by si, ale dieťatko vníma to, že každá vec má svoje miesto už od útleho veku. Všíma si, ako sa k veciam správaš, ako a kam ich ukladáš. Neskôr ťa v tom bude nasledovať. Nezabúdaj preto, že práve ty si jeho učiteľkou. Nie to, čo mu povieš, ale to, ako konáš sa mu stáva príkladom. Už od batoľaťa mu ukazuj, že každá hračka má svoje miesto. Topánočky patria do botníka a špinavé dupačky spolu odneste do koša na prádlo. Keď to jedného dňa tvoj drobček spraví sám a víťazoslávne si pri tom zatlieska, budeš na neho právom hrdá. 

 

Upratovanie je zábava

Aj u nás dospelých platí, že do toho čo musíme, sa nám vôbec nechce. A tak je to aj u detí. Ak dieťa vedieme k upratovaniu hravou formou, stane sa preň zábavou, nie trestom. Mysli na to, kým sú deti ešte malé. V teenagerskom veku je to už ťažkým orieškom. Usporiadajte spolu napríklad preteky v upratovaní a povýšte ho na spoločné dobrodružstvo. Verím, že nájdete veľa zábavných spôsobov na to, ako upratovať tak, aby sa z nudnej činnosti stal príjemne strávený spoločný čas.

Rozdeľ úlohy

Nesnaž sa od malička robiť všetko za dieťa. Neskôr by sa ti to mohlo vypomstiť. V domácnosti by mal byť každý za niečo zodpovedný. Deti nevynímajúc. Mali by mať svoje úlohy od mala. Zapoj aj najmenších členov domácnosti. Upratovanie, príprava jedla, stolovanie, či starostlivosť o domáce zvieratko sú všetko činnosti, do ktorých vieš s trochou fantázie zapojiť aj trojročné dieťa. 

Keď dieťa vidí, že každý člen domácnosti má určité povinnosti, je to preň prirodzená vec. 

Po každej činnosti treba poodkladať

Nauč dieťa, že kým začne novú činnosť, treba ukončiť tú predchádzajúcu. Preto, ak sa dohrá s bábikami, dajte ich spolu do poličky, kým vyberiete autíčkovú dráhu. Neupratuj až na konci dňa, alebo 2 krát v týždni, keď je naozaj veľký neporiadok. Skús to robiť priebežne. Zaberie to menej času a naučíš dieťa udržiavať si priestor v čistote.