Jednoduché a nenáročné tipy na organizáciu s deťmi počas home office

jednoduche-a-nenarocne-tipy-na-organizaciu-s-detmi-pocas-home-officePráca z domu sa v dnešnom období stala už bežnou realitou. Kedysi benefit, ktorý si mnohí pochvaľujú, keď nemusia cestovať do práce. Avšak čo v prípade, ak “uviazneš” na home office aj s chorým dieťaťom? Ako pracujúca mama troch synov som sa musela naučiť, ako si zorganizovať svoj čas. Mám pre teba niekoľko tipov, ako som si to všetko dokázala skĺbiť ja.

Základom je režim

Dôležité je vyhradiť si čas, kedy sa nerušene chceš venovať práci. Ja som si zladila čas s manželom, ktorý v prípade potreby pomôže deťom s ich požiadavkami v čase, kedy mám svoju hodinku úplného sústredenia. Nauč členov domácnosti, kedy je “tvoj čas” a nemajú ťa vyrušovať. Zrejme to nepôjde hneď na prvýkrát, ale deti sú učenlivé a opakovaním si na to zvyknú.

Keďže tvoj čas je drahocenný, rozdeľ si deň na pracovný čas a čas na hranie s deťmi. Rozplánuj si jednotlivé úlohy počas dňa od raňajok cez robenie úloh, upratovanie, meetingy, prácu až po hry a aktivity s deťmi a večerné rituály. Skvelým spôsobom je napr. magnetická tabuľa, kde si môžete spolu s deťmi napísať, alebo pri menších deťoch nakresliť, denné aktivity a priradiť ich k číslam na kreslených hodinách. Hotové aktivity jednoducho z tabule odstráni tvoj malý pomocník.

 

Nechaj deti pomáhať

Deti sa s nadšením budú hrať na pracujúcu mamu a pomôžu ti s jednoduchými činnosťami. Môžes ich poprosiť, aby ti poukladali perá na stole, papier v tlačiarni, alebo napísali či nakreslili zoznam aktivít na ďalší deň. Väčšie deti ti dokážu zoradiť papiere podľa dátumu, alebo opečiatkovať dokumenty. Porozmýšľaj, aké činnosti odovzdať dieťaťu. S hrdosťou sa bude chváliť, že pomáha mame s prácou.

Oddeľ si pracovný priestor 

Nie každý má možnosť zriadiť si vlastnú pracovňu a zavrieť si dvere. Ja mám skúsenosť s home office v detskom chaose. Rozložený notebook s papiermi na jedálenskom stole, ktoré som vždy v čase obeda musela odkladať, nebolo ideálnym riešením. Odporúčam ti zriadiť si svoj vlastný kútik, hoci aj v spálni či v rohu obývačky. Nauč deti, že keď sedíš na svojom pracovnom mieste, pracuješ a nechceš byť vyrušovaná.

Každý deň sa chystaj ako do práce 

Práca v pyžame je síce lákavá, ale strácaš tak svoje návyky. Ranná sprcha, pohodlné oblečenie, jemné líčenie a raňajky s kávou sú to, čo ma naštartuje nielen do pracovného dňa. Navyše tým idem príkladom svojim deťom.

Vypínaj notifikácie

Zistila som, že keď si vypnem všetky notifikácie správ a pípnutie messengera, už skutočne nič nenarušilo moju pozornosť. Dokonca i všetky neprijaté hovory sa dali vyriešiť o hodinu neskôr. Doteraz som nič zásadné nezmeškala.

Čo ešte môžeš urobiť inak?

Každá pracujeme v iných v podmienkach. Práca s deťmi síce je náročná, ale môžeš si ju uľahčiť najviac, ako sa len dá. Mne dosť prekážal hluk pri troch deťoch. Tak som si kúpila slúchadlá, ktoré vedia potlačiť hluk z okolia. Vďaka nim dokážem ignorovať hluk za mojim chrbtom. Sústredím sa len na svoju prácu.

Jedlo riešim vždy dopredu. Večer si pripravím všetko na ďalší deň, aby som nemusela od práce odbiehať k vareniu či chystaniu desiaty. A ak predsa len nestíham, vyberiem pizzu z odloženého letáčika. Deti sú šťastné a raz za čas to neuškodí.

Hoci mi plánovanie už celkom dobre ide, nie vždy to vyjde podľa predstáv. Najmä vtedy, keď mám dôležitý meeting a deti potrebujú “životne” nevyhnutnú vec, nebojím sa vytiahnuť tablet s hrami. 

Nesnažím sa byť dokonalá v každej oblasti. Robím veci tak, aby som bola spokojná a zvládli sme doma aj zložité situácie spolu a s úsmevom.