5 tipov, ako si zorganizovať deň počas materskej

5-tipov--ako-si-zorganizovat-den-pocas-materskejSpomínam si na prvé tehotenstvo, keď som ešte nevedela, do čoho vlastne idem. Počula som kopec historiek o tom, ako sa mi život obráti hore nohami, budem riešiť detské koliky, prvé zuby a nočné budenie. 

Skúsenosti kamošiek, ktoré mali náročné deti, som nebrala príliš vážne s odôvodnením, že mne sa to určite nestane. Verila si, že moje pohodové bábätko väčšinu času prespí a kŕmenie či prebaľovanie bude hračka. 

Potom prišla realita. Mnohé som pochopila. Mať dieťa je ten najvzácnejší dar, ale aj zodpovednosť a poriadna drina. Keď ti niektorá mama tvrdí, že to je veget, never jej. Napriek tomu sa dá aj deň na materskej dovolenke celkom dobre zorganizovať. Ako na to? 

Venuj čas a energiu plánovaniu  

 

Prvé týždne po pôrode sú na to, aby ste si na seba s bábätkom zvykli. S pribúdajúcim časom si budeš vedieť deň prispôsobiť jeho režimu. Chaos nahradí rutina. 

Organizovanie dňa dopredu ti materskú dovolenku značne uľahčí. Napríklad vždy večer sa pozri do kalendára, či ťa ďalší deň nečaká návšteva u pediatra alebo dôležité stretnutie. Ak zistíš, že treba ísť k lekárovi na poradňu, môžeš si nachystať všetko potrebné vopred – oblečenie pre dieťa i seba, náhradné plienky či vlhčené obrúsky do baby tašky…

V rámci prípravy na ďalší deň nevynechaj ani plánovanie týkajúce sa, napríklad varenia či upratovania. Rozhodni sa, čo budeš variť, prichystaj si recept a pod.

Ujasni si priority 

Úlohy na nasledujúci deň si rozdeľ do kategórií. V prvej by mali byť tie, ktoré musíš urobiť ty a sú nevyhnutné. V druhej také, ktoré môžeš s kľudným svedomím delegovať na niekoho iného, ako napríklad manžela či starú mamu. Do tretej skupiny zaraď také, ktoré by bolo fajn urobiť, ale nič sa nestane, keď sa k nim nedostaneš. 

Dôležité je, aby si prestala lipnúť na nepodstatných maličkostiach. Počas materskej dovolenky pokojne zabudni na lesknúcu sa dlážku či dokonalý mejkap. Hlavne, aby si bola spokojná ty, lebo keď je spokojná mama, sú happy aj ostatní členovia rodiny. 

Upratuj priebežne

Každá mama má rada poriadok. Zrejme aj teba dokáže rozhodiť kopa neumytého riadu alebo podlaha plná hračiek. Zbytočnej nervozite môžeš predísť tak, že budeš upratovať priebežne. Máš voľnú chvíľu? Roztrieď oblečenie, daj prať alebo vyčisti chladničku. 

Nauč sa robiť veci rýchlo a efektívne 

Každodenné nakupovanie ti zaberie kopec času. Ak absolvuješ raz týždenne veľký nákup, poprípade túto povinnosť hodíš na manžela, zostane ti čas na iné záležitosti. Nemáš sušičku? Prehodnoť, ktoré oblečenie je nutné žehliť. Nepohla si sa bez dokonalého mejkapu ani vysypať smeti? Porozmýšľaj, či si aktuálne nevystačíš s maskarou a leskom na pery. 

Naplno využívaj čas, keď dieťa spí 

Možno popri materskej dovolenke aj pracuješ. V tom prípade je ideálnym časom na plnenie pracovných záležitostí spánok dieťaťa. V pokoji vybavíš telefonáty či emaily, pošleš objednávku alebo vystavíš faktúru. 

Naplno využívať čas počas materskej znamená aj to, že keď si unavená, tak si zdriemneš spolu s potomkom. Deficit spánku totiž zhoršuje nielen náladu, ale aj koncentráciu. Ak chceš stihnúť všetko, čo chceš, musíš byť oddýchnutá.