Ranné rutiny, pomocou ktorých prídete do škôlky načas

ranne-rutiny--pomocou-ktorych-pridete-do-skolky-nacasSpomínam si, ako som si nejedenkrát myslela, že ráno mám všetko pod kontrolou a nič ma neprekvapí. Dieťa sa do materskej školy tešilo. Ráno som si privstala, aby som usmievavú ratolesť priviedla do škôlky, tip-top nahodená s pocitom, že sme stihli aj spoločné zdravé raňajky. Potom ma realita prefackala v priamom prenose. Drobec sa vzbúril, že chce byť radšej doma, lebo som mu nedovolila obliecť si šorty. Čo na tom, že vonku boli dva stupne pod nulou. Kým som ho presvedčila, raňajky a mejkap boli minulosťou. Ledva sme stihli dobehnúť do škôlky včas. Poďakovala som prozreteľnosti, že ráno svietilo slnko a kruhy pod očami som zakryla slnečnými okuliarmi. Cestou do práce som si kúpila na obalenie nervov sladkú tyčinku s odôvodnením, že si zaslúžim a večer ju spálim pri cvičení. 

Hoci sa tejto a podobným situáciám nedá stopercentne predchádzať, mám pre teba pár užitočných tipov na ranné rutiny, vďaka ktorým prídete do škôlky načas. 

 

Ranné rutiny, ako prísť do škôlky včas 

Osobne za najdôležitejšie považujem vstať s dobrou náladou, alebo mať poruke rituály, ktoré ma pozitívne naladia. Nemenej dôležité je plánovanie. Čo ti teda odporúčam?

Snaž sa pozitívne naladiť 

Nie vždy je ľahké naladiť sa do nového dňa pozitívne. Odporúčam ti hneď ráno po prebudení meditáciu alebo rituál vďačnosti. Zaberú ti niekoľko minút, ale efekt stojí naozaj za to. Ak budeš pesimistická, podráždená alebo ľútostivá, prenesieš to na svoje deti a manžela, a zbytočne si všetko ešte viac skomplikuješ. 

Buď pripravená 

Snaž sa pripraviť si čo najviac vecí vopred. Pod pojmom veci mám na mysli oblečenie pre deti i seba a tiež raňajky. Mám odskúšané, že je dobré ešte večer dieťaťu umožniť výber oblečenia do škôlky na nasledujúci deň a uložiť ho na viditeľné miesto. Ak na to náhodou niekedy pozabudneš, ponúkni mu ráno niekoľko alternatív, z ktorých môže vyberať. Ty si aspoň v duchu premysli, čo si dáš na seba. Ideálne je, ak si to nachystáš. Čo sa týka raňajok, radšej si o 10 minút privstaň. Vyhneš sa zbytočnému zhonu. 

Po rannom budení dopraj deťom niekoľko spoločných minút 

Deti potrebujú spoločne strávený čas hneď ráno. Možno sa ti zdá náročné dopriať im 5 či 10 minút pri čítaní knižky v tvojom podaní, ale oplatí sa to. Následná spolupráca bude oveľa jednoduchšia. 

Prichystaj chutné raňajky 

Spoločné raňajky, pri ktorých s deťmi preberieš to, čo ich čaká v daný deň, majú zázračnú moc. Krátky rozhovor stačí na to, aby si ich povzbudila alebo potešila. Chutné raňajky tieto príjemné pocity znásobia. 

Oboznám deti s tým, čo treba ráno stihnúť 

S ranných činností, ako je umývanie zubov, česanie či obliekanie by sa časom mala stať rutina. Kľudne deťom priprav tabuľku s obrázkami, v akom poradí majú jednotlivé úlohy vykonávať. Môžeš ich motivovať napríklad bodovaním, teda za každú rannú rutinu zvládnutú včas, dostanú body a po dosiahnutí určitého počtu bodov ich odmena neminie.