Spánkové rituály ti pomôžu v boji s uspávaním

spankove-ritualy-ti-pomozu-v-boji-s-uspavanimPre malé bábätká je niekedy ťažké upokojiť sa a v kľude zaspať. 

Každé z mojich troch detí bolo iné. Jedno od malička zaspávalo bezproblémovo, s ďalším to bolo náročnejšie. Dlhé uspávanie dieťaťa sa však môže doslova stať nočnou morou celej rodiny. Pri prvom dieťati je mama často ochotná denne venovať hodiny uspávaniu drobčeka. Čím je však detí v rodine viac, tým náročnejšie je venovať uspávaniu neprimerane dlhý čas. Ja som si vždy vyhradila čas na uspávanie toho najmenšieho. Predtým som musela zamestnať stredného syna aktivitou, ktorá preňho bola zaujímavá. Tretí syn zaspával sám. Je niekoľko spôsobov ako dieťaťu uspávanie uľahčiť. Ja vravím, a dokonca som o tom presvedčená, že základom úspechu sú spánkové rituály. Pomocou nich si dieťa zvykne na pravidelnosť a čas uspávania sa výrazne skráti.  

 

Izba a miesto na spánok

Kým začneš so spánkovými rutinami, porozmýšľaj o miestnosti, v ktorej tvoje dieťatko zaspáva. V prvom rade by mala mať primeranú teplotu. Mnohé mamy dávajú bábätkám veľa vrstiev a ukladajú ich do prehriatej miestnosti. Robia tak v domnení, že by im mohla byť zima. Pritom opak môže byť pravdou. V miestnosti na spanie by malo byť chladnejšie a prítmie. Ďalšou dôležitou informáciou je fakt, že mnohé deti sú citlivé na veľa podnetov, ktoré im bránia zaspať. Odstráň preto všetky zbytočné predmety zo zorného uhla dieťatka. Zatiaľ čo niektoré z nich hračka vo forme detského kolotoča nad postieľkou ukľudňuje, pre iné je to nadmerná stimulácia. Mnohé mamy sa snažia o čo najpestrejšiu detskú izbu, či kútik na spanie pre novorodeniatko. Môj názor je te, že čo najjednoduchší dizajn, minimum farieb, vzorov a hračiek je rozhodne lepšou voľbou. Stav na jemné pastelové odtiene, bielu a krémovú. Zložité hračky a hrkálky nahraď jednoduchým mojkáčikom, alebo bavlnenou plienkou.

Kedy je ten správny čas

Jeden z veľkých problémov uspávania je ten, že mnohé mamy ukladajú svoje dieťatko na spánok príliš skoro alebo neskoro. Dieťatko je tak unavené a rozdráždené, že nedokáže zaspať. Alebo sa mu spať ešte vôbec nechce. Všimni si teda dôkladne čas medzi tým, keď sa tvoj drobec ešte spokojne usmieva a tým, keď už plače od únavy a šúcha si oči. Dlhé uspávanie dieťaťa môžeš správnym načasovaním ukladania do postele výrazne skrátiť.

Spánkové rituály skrátia dlhé zaspávanie

Vytvorenie správnych spánkových rituálov od útleho veku pomôžu k vyrovnanej atmosfére celej rodiny. Základom je pred spaním robiť tie isté aktivity v rovnakom čase. Tesne pred spaním by si mala zabezpečiť kľudnú atmosféru a menej podnetov, aby bábätko nebolo prestimulované. Na samotný proces uspávania si vyhraď 40 minút. Začni napríklad príjemným kúpeľom, ktorý dieťatko ukľudní. Nasledovať by mala fľaša mlieka, dojčenie, čítanie rozprávky, spievanie, nežná masáž alebo rozprávka.

Cieľom je, aby sa aktivity opakovali každý deň v rovnakom čase. Dieťatko si na ne rýchlo zvykne a bude si ich spájať so spánkom.  

Nakoniec ťa chcem trochu povzbudiť. Niektoré deti, žiaľ, napriek pravidelnému režimu a spomínaným rituálom zaspávajú ťažšie. Určite si vyčerpaná a pýtaš sa, kedy to skončí. Všetko je len obdobie a trvá len krátko. Ver mi, že príde čas, keď sa nad nočnými trampotami a nekonečným uspávaním len pousmeješ.