Ako si užiť cyklovýlet sama s malými deťmi

Rada tráviš voľný čas na bicykli a rozmýšľaš, že vezmeš na cyklovýlet aj svoje deti? Ale nie si si istá, ako ďaleko zvládnu zájsť a čo budú potrebovať? V prvom rade je dôležité plánovanie trasy a myslieť na potreby a bezpečnosť detí. A samozrejme, vhodná motivácia a pochvala, aby z výletu mali aj radosť a ty si nestratila odhodlanie na ďalšie cyklozážitky.

 

Kedy začať s výletmi na bicykli?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Je to vtedy, keď sa na to cítiš ty sama. Existujú možnosti na výlet s deťmi na bicykli už od 4 mesiacov. Pri tých najmenších bábätkách je potrebný cyklovozík. Dokonca v ňom pokojne odvezieš aj 2 deti, škôlkara i bábätko. Cyklosedačka poslúži v momente, keď dieťa stabilne samé sedí. No a samostatného cyklistu môžeš mať doma, keď tvoj drobec dovŕši 3 roky. No kým sa s ním reálne vydáš na cyklovýlet, musí mať čo to najazdené po rovnom teréne. Pre reálny zážitok z výletu s malým cyklistom teda odporúčam vek od 5 rokov.

 

Aby si sa vedela lepšie rozhodnúť, čo je pre teba vhodnejšie riešenie pri malom dieťati, pozri si stručné rozdiely medzi sedačkou a vozíkom za bicykel pre deti:

 

Cyklovozík

  • Odvezieš v ňom bábätko od 4 mesiacov, avšak vzhľadom na otrasy konzultuj vhodnosť s pediatrom, nakoľko detská chrbtica sa ešte vyvíja.
  • Pre bábätká do 1 roka je vhodný len na krátke vzdialenosti.
  • Dieťa v ňom je kryté aj v daždivom či poveternostnom dni.
  • Odvezieš v ňom až 2 deti aj s ruksakom, nakoľko nosnosť vozíka je 35 - 45 kg.
  • Cenovo náročnejšie riešenie pri kúpe, avšak existujú aj požičovne.
  • Má vyššiu hmotnosť cca 20 kg.

 

Cyklistická sedačka

  • Je vhodná pre dieťa od 1 roka. No druhé do nej už nezmestíš, ak nebude vládať starší súrodenec.
  • S dieťaťom sa môžeš počas jazdy rozprávať a ukazovať mu cestu.
  • Váha sedačky je nízka 2 - 4,5 kg.
  • Nosnosť sedačky je 15 - 25 kg.
  • Cenovo dostupné riešenie.
  • Vhodná aj na náročnejší terén a úzke chodníčky.

 

Radosť už pri plánovaní

Vybrať sa s malými deťmi na cyklovýlet nie je rozhodnutie na pár minút. Dôležitá je príprava. V prvom rade si rozmysli, aký terén tvoje deti zvládnu. Odporúčam na začiatok kratšiu trasu, aby si zistila, ako to ty aj tvoje deti zvládnete. Zapoj ich do plánovania. Navrhni im možnosti a zaujímavosti, ktoré by vás v okolí mohli zaujať. Ja vždy mojím chlapcom ukazujem trasu výletu na mape a spoločne balíme potrebné veci. Dobre si spočítaj kilometre a premysli, ako dlho ti cyklovýlet s deťmi potrvá. Aj s časovou rezervou, nech vieš pripraviť dostatok jedla a tekutín. Ako bonus si vždy zistím dostupnosť motivácie v podobe ihriska, zákusku alebo zmrzliny v okolí.

 

Čo zbaliť na cyklovýlet?

Pri balení oblečenia sa riaď podľa počasia. V teplých dňoch oceníš vzdušné športové oblečenie, v chladnejších dňoch pribal vrstvu naviac. V oboch prípadoch však mysli aj na pršiplášť, neraz sa mi zišiel. Ak sa cestou plánuješ zastaviť pri potoku, náhradné ponožky a tenisky pre deti nemusia byť na škodu. Nezabudni na dostatočný príjem tekutín a jedlo. Vždy počítaj aj s rezervou. Ja zvyknem pribaliť aj tenkú deku, aby sme si mohli kdekoľvek pohodlne sadnúť a urobiť malý piknik. Vďaka manželovej rade mám vždy so sebou aj pumpu na bicykel a náplaste na drobné odreniny. Avšak spolieham sa, že ich aj tak nebudem potrebovať.

Verím, že ti moje rady poslúžia a čoskoro sa vydáš aj ty na svoj prvý cyklovýlet s drobcami. Zahoď obavy za hlavu a zaži skvelý cyklo zážitok so svojimi deťmi.