Voňavé kúpanie pre lepší spánok bábätiek

““vonave-kupanie””

Pocit, keď bábätko rýchlo a sladko zaspí a prespí celú noc, je snom každej mamy. Mnohé snívajú roky, kým ten deň “D” konečne príde. Lepší spánok bábätiek ovplyvňuje mnoho faktorov. Nie každé je presne “naprogramované odpadnúť” večer do postele bez vymýšľania. No ako mama 3 detí ti dám účinnú radu: Nepodceňuj spánkové rituály. Ak ich budeš dodržiavať, prejaví sa to na kvalite spánku tvojho bábätka. Nevieš, čo presne znamená spánkový rituál? Pozrime sa naň spoločne.

 

Budík nie len na vstávanie do práce

Mať režim je pre dieťa dôležité. Ty mu tvoríš priestor na hru, jedlo i oddych. Bábätko po narodení nemá žiadne návyky, čo ho naučíš ty v mladom veku, to si pevne vryje do pamäti. Základom je nastaviť si čas ísť do postele a čas vstávania. Čo sa ti na začiatku bude zdať nemožné, pravidelným opakovaním si spolu osvojíte. 

 

 

Pravidelný rituál pomáha k lepšiemu spánku

Predspánkový rituál by mal byť každý deň rovnaký. Dieťa potrebuje byť pred spaním pokojné, preto nekombinuj príliš veľa krokov. A najmä, vždy dodržuj ich rovnaké poradie.

Skvelou možnosťou, ako večer navodiť pocit pohody je uvoľňujúce voňavé kúpanie bábätka. Tým najmenším drobcom urobí radosť pohladenie telíčka jemným mydlom. Detská sprchová pena do kúpeľa poteší väčšie detičky a užijú si s ňou hravú vodnú zábavu. Príjemná vôňa ukľudní a kúpeľ patrične unaví. Avšak nesmieš kúpať bábätko príliš neskoro, aby nebolo moc unavené. Potom si neužije kúpanie a môže byť aj v postieľke nepokojné.

Keď boli moji chlapci menší, po kúpaní som ich masírovala a premasťovala im pokožku prírodným telovým mliekom. Už o mne vieš, že uprednostňujem prírodné produkty a nie je inak ani pri detskej kozmetike. Odporúčam ti vyberať si s rozumom a podľa zloženia. Na detskú kozmetiku LUUV nedám dopustiť. Mimochodom, získala si ma nezvyčajne príjemnou hruškovou vôňou.

TIP: Príjemné ukľudňujúce účinky má levanduľa či medovkový čaj. U nás je bylinkový čaj na stole každý deň.

Posledným krokom pred spaním je u nás dodnes čítanie. Možno sa ti dostal do rúk už môj článok o večernom čítaní celej rodiny. S manželom sa rozdelíme so synmi do izieb a každý číta svoju knihu cca 15 min. Kým čítať nevedeli, čítala som im ja a občas sa stalo, že pri tom zaspali. No každopádne, všetci u nás dnes už vedia, že po večernom čítaní sa zhasne svetlo a deti zaspávajú.

Existuje mnoho rôznych večerných aktivít, ktorých výsledkom môže byť lepší spánok bábätiek. Určite si nájdete tú svoju obľúbenú, ktorá sa stane vaším večerným rituálom.