Tipy na to, ako potešiť najmenších i pubertiakov na deň detí

““den-deti””

Obľúbený sviatok malých a častokrát aj veľkých - Medzinárodný deň detí. Je to výnimočný deň, kedy vidieť na každom kroku šťastné tváre detí, pobehujúce so zmrzlinou v ruke, či novou hračkou. No užiť si ho môže aj celá rodina, spoločne a vo veľkom. Bezpodmienečne platí, že meradlom našej lásky k deťom nie je hŕba darčekov, ale práve čas a pozornosť, ktoré im venujeme. Ak ešte nevieš, čo na deň detí vymyslieť, pozri si niekoľko mojich tipov. Vidieť iskričky v očiach svojich detí zahreje pri srdci každého rodiča. 

 

Deň plný detskej radosti

Na MDD nájdeš akcie od výmyslu sveta s maskotmi, kúzelníkmi a známymi osobnosťami z detského sveta. Obľúbený Miro Jaroš alebo Fíha Tralala, dokonca i miláčikovia všetkých teenegerov - Oteckovia, lákajú deti na svoju šou. Napriek tomu sa nájdu aj rodičia, ktorí chcú deťom dopriať zážitok aj bez davov ľudí a detských interpretov. 

 

Takto vyzerá nezabudnuteľný akčný deň detí u nás: 

Plný kôš dobrôt

Samozrejme, nejde len o sladkosti, ale o jedlo, ktoré majú radi moje deti a je v tomto období už dostupné. Sú to sladké jahody, dyňa a čerešne, no nájde sa aj odmena pre deti. Tieto dobroty si berieme na spoločný piknik k vode. Máme svoje miesto pri vode, kde si vieme aj zašportovať, zahrať sa a spoločne si užiť deň plný zábavy.

Kino a popcorn

Častokrát na MDD organizujú školy návštevu kina. Väčšina pubertiakov práve to pokladá za skvelý zážitok. Nie je to inak ani pri mojich chlapcoch. Určite nič nepokazíš dobrou komédiou. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si popcorn spolu v kine aj vy.

Rodinné hry pre malých aj veľkých

Zapáčil sa mi nápad jednej mojej známej a už som ho stihla aj vyskúšať. Pri rozmýšľaní, ako vymyslieť skvelý program na deň detí, môžeš zapojiť aj kamarátov, susedov i celú rodinu. A dokážete tak vytvoriť program, ktorý nemá konkurenciu. Ak máš veľkú záhradu, alebo neďaleko lúku, vymyslite spolu zábavné a športové hry pre deti. 

Skákanie vo vreci, prekážkový beh, lyžička s ping-pongovou loptičkou, ktorú treba bez spadnutia preniesť, alebo pyramída z plastových pohárov. Všetko sú to aktivity, ktoré netreba zvlášť predstavovať a zapoja deti v každom veku. No mňa, ako mamu troch synov, zaujali práve nasledovné:

Robin Hood alebo princezná Fantaghiro

Zdatný ocko môže vyrobiť luk a šípy napr. z lieskového dreva a pevného lana a naučiť deti, ako sa strieľa z luku. Určite sa nájdu deti, ktoré budú asistovať už pri samotnej výrobe a niečo nové sa naučia. Ako terč skvelo poslúži väčšia krabica z pizze.

Mokrá mína

Počas horúceho slnečného dňa padne vhod osvieženie. Pomôž deťom napustiť vodné balóny. Tie si potom budú rýchlo hádzať ako loptu a komu v rukách “vybuchne”, osvieži sa.

Vodu môžeš využiť aj pri známej pyramíde z plastových pohárov. Nahraď loptičku vodnou pištoľou a deti sa dlhšie zabavia, kým pomocou vody zhodia všetky poháre. Ak nie je dosť teplo na vodu, opäť môže šikovný ocko vytvoriť na strieľanie pohárov prak.

Beh vo veľkých topánkach

Aj maličkí si môžu vyskúšať súťaž vo veľkých topánkach z krabíc. Ideálne na malé nôžky sú krabice z hygienických vreckoviek. Pre väčších odporúčam krabice od topánok. Podľa veku môžeš prispôsobiť zložitosť dráhy. Pripraviť sa, pozor, štart!

Obrý ping-pong

Tu však potrebujete trampolínu. Ak niekto z vašich známych disponuje menšou trampolínou bez ochrannej siete, tak táto hra zabaví naozaj každého. Vytvorte 2 tímy. Cieľom hry je poslať loptu súperom, ale práve jedným odrazom z trampolíny, podobne, ako pri ping-pongu. Lopta sa nesmie chytiť do ruky, ale iba odraziť ako pri volejbale. Ak padne jednému tímu na zem, bod získava druhý tím. Hra nemá špeciálne pravidlá, preto ju môžu s miernou toleranciou hrať aj s menšie deti.

 Zvieracia dráha

Hra hlavne pre tie najmenšie deti. Budeš k tomu potrebovať len rovnú plochu na kreslenie a farebnú kriedu. Nakresli na zem zelené listy lekna a ukáž deťom, že tu budú skákať ako žabky. Pridaj šikmé červené šípky a nauč deti, že tu budú kráčať ako krab bokom. Určite ťa napadnú aj iné zvieratká, ktorých chôdzu môžete zapojiť do vašej dráhy.

Zábava na deň detí pre kreatívne duše

Vždy sa nájdu aj deti, ktoré radšej tvoria. Priprav pre ne nitky a nauč ich, ako si urobia jenoduchý náramok priateľstva. Opäť mám aj alternatívu pre menších. Postačí nitka, ktorej koniec zalepíš páskou, aby sa lepšie prevliekal, a farebné korálky. Pre ešte viac kreativity môžeš použiť cestovinové rúrky, ktoré po navlečení môžu deti aj maľovať štetcom a prstovými farbami.   

Pre tie detičky, ktoré radšej maľujú, stačí natiahnuť celofán okolo dvoch pevných palíc (ideálne medzi 2 stromy), dať deťom prstové farby a môžu si vytvoriť prekrásne diela. Rovnako tak môžeš vytvoriť kresliacu stenu, keď pripevníš veľkú bielu plachtu o murovaný plot. Deti si môžu vytvoriť aj pamiatku otlačením svojich rúk.

Odmenou pre deti na zavŕšenie aktivít môže byť práve spomínaná zmrzlina, alebo sladkosti. Ale to už zvládneš podľa vlastných predstáv. 

Verím, že ťa moje nápady na zážitkový MDD zaujali. Prajem ti veľa radostných chvíľ s deťmi.