Ako zapojiť dieťa do varenia a užiť si ho

ako-zapojit-dieta-do-varenia-a-uzit-si-hoČas strávený s deťmi je plnohodnotne využitý čas, ktorého my, mamy, veru nemáme nazvyš. Spojiť príjemné s užitočným a venovať sa niektorým činnostiam spolu s nimi ti ušetrí čas pre seba. Ak dokážeš bežnú rutinu obrátiť na skvelú zábavu s dieťaťom, bravo! Upratovanie i varenie s deťmi môže nabrať úplne iný rozmer. Ak ešte nevieš ako na to, ponúkam ti niekoľko rád na varenie pre deti, ktoré sa mi osvedčili.

Čas, kedy ti deti s radosťou pomôžu nie je večný

Deti napodobňujú svojich rodičov a súrodencov s cieľom, čo najviac sa im podobať. Chcú pomáhať mame pri varení, ockovi pri montáži novej skrinky, súrodencovi pri písaní úlohy, ale my im to nedovolíme. A pritom častokrát stačí tak málo, aby bolo dieťa šťastné. Využi, že má chuť ti pomáhať. Sama vidím, ako sa mi deti menia pred očami a ten šťastný pohľad syna, keď som ho poprosila o pomoc v kuchyni, keď mal 3 roky, sa zmenil časom na gúľajúci pohľad teenagera s povzdychom, ktorý má od radosti dosť ďaleko. 

 

MÔJTIP: V nízkom veku môžeš použiť učiacu vežu. Dieťatko pohodlne dosiahne na všetko potrebné a zároveň sa nemusíš báť o jeho bezpečnosť.

Varíme s deťmi od 1 do 3 rokov

Ja varím rada a to najmä s deťmi. Deti sa tešia, keď si môžu jedlo chytiť. Nechaj svojho drobca umyť ošúpanú zeleninu do polievky, naťahovať cesto na koláče, nakrájať a popučiť banán, alebo miešať suroviny v miske. Skvelou zábavou je aj “maľovanie” hrnca. Stačí k tomu pár kvapiek oleja na dne panvice alebo hrnca a potravinový štetec. Dieťa si tak trénuje motoriku a zároveň vidí, ako sa jedlo pripravuje. Tým 3 ročným deťom môžeš pokojne dať na starosti natieranie palaciniek džemom. Akurát musíš dať pozor na to, aby neskončil všetok džem v jednom brušku.

K vareniu patria aj bylinky. Ak ich pestuješ doma, popros dieťa, aby ti natrhalo pažítku, petržlenovú vňať alebo ligurček a pomohlo ti tak dochutiť jedlo.

A nezabudni na stolovanie. Aj tu má malý pomocník svoje miesto. Utrieť stôl, rozložiť obrúsky a nachystať lyžice na polievku zvládne s hrdosťou. A ak zrovna máte čas na ovocnú desiatu, nechaj servírovanie nakrájaného ovocia na malého kuchára.

Varenie pre deti od 3 do 6 rokov

V tomto veku už s radosťou pečieme s deťmi. Škôlkar zvládne sám umyť všetku zeleninu a ovocie, škrabkou ošúpať napríklad uhorku a cuketu a natrieť chlieb maslom. Pri pečení je skvelým pomocníkom na vykrajovanie sušienok a medovníkov. Tí šikovnejší už zvládnu aj rozvaľkať cesto a natrieť koláče vajíčkom. 

Váženie a meranie býva vždy u nás zábava. Nie vždy celá múka skončila v miske. No s malou asistenciou zvládne dieťa nasypať a odvážiť múku, cukor, alebo do odmerky naliať potrebné množstvo tekutiny.

Pri príprave stolovania sa môžeš na škôlkara s istotou spoľahnúť. Nachystať servítky, rozdať taniere s príborom a poháre na nápoj je pre neho malina. Dokonca zvládne aj spratať zo stola špinavý riad.

Varenie pre deti od 6 rokov

Malí školáci vedia byť nápomocní už pri čítaní receptu. Je to ideálny spôsob, ako si uvariť obľúbené jedlo. Dokonca môžeš požiadať svoje dieťa, nech vytvorí vlastný recept, napr. šalát a napíše ho na papier.

Šikovné deti už zvládnu uvariť vajíčka a po uvarení ich ošúpať a nakrájať. Dokážu uvariť cestoviny, ako jedno z najjednoduchších jedál. Nauč svojho školáka, ako spozná, že voda začína vrieť, ako pridať cestoviny a miešať ich, aby sa nezlepili. Pri pečení sú už takmer samostatní. Pomôžu ti s vážením, miešaním, mixovaním a donca aj postrážia koláč v rúre, aby neprihorel.

Rozhodne treba deti od malička pri varení podporovať a pochváliť ich za každý malý úspech. Prenes sa nad rozsypanou múkou a vyliatym mliekom. A možno ťa už tvoj poklad prekvapí a nachystá ti večeru úplne sám.