Aká ochrana hlavy je vhodná pre dieťa, keď začne skoro chodiť?

Vytvoriť bezpečné prostredie pre prvé kroky malého objaviteľa je výzvou každého rodiča. Často sa mi stávalo s deťmi, keď sme šli na návštevu, že som zrazu musela všade behať za nimi. Tu stála starožitná váza, tam kvetináč, náradie od krbu, horúci krb, schody a mnoho iných “nástrah”, ktoré u nás doma nečíhali, pretože sme tak naše bývanie pred príchodom bábätka zariadili. Každý rodič chce chrániť svoje dieťa a zabezpečiť mu priestor na rozvoj a samostatnosť pri hraní. No ako nájsť tú správnu rovnováhu na ochranu hlavy dieťaťa? 

 

Keď sa batoľa vydá objavovať svet

Nie každý pád je pre dieťa nebezpečný. Keď sa nenaučí padať, nenaučí sa ani samé vstať. Existujú detské zábrany, ochranná prilba pre bábätká i bezpečnostné zámky. No nezabúdaj ani na zdravý rozum a predvídanie. Ja som ochranné pomôcky tiež používala, ale vždy je dobré zvážiť už pri zariaďovaní domácnosti alternatívy, ktoré sú pre dieťa priateľské a pozrieť sa na priestor z detskej perspektívy. Môžeš si napríklad kúpiť okrúhly konferenčný stolík, namiesto sklenených ostrých rohov na hranatom stolíku a nepotrebuješ riešiť ochranu na rohy stola. Samozrejme sú prípady, kedy je skutočne na mieste riešiť ochranné pomôcky. Šikovné deti, ktoré veľmi rýchlo napredujú a začnú s chodením skôr, je potrebné chrániť ešte viac. Častokrát sú síce motoricky popredu, ale i malé pošmyknutie pre ne môže znamenať škaredý úder a ochrana hlavy je obzvlášť dôležitá. Na čo všetko som pri vytváraní priateľského prostredia pre moje deti myslela ja?

 

 

Nástrahy z detskej perspektívy

Keď sa tvoj drobec rozhodne, že “na dvoch” zažije viac dobrodružstva, musíš myslieť na to, že zrazu dosiahne vyššie. Priestor treba upraviť na jeho perspektívu. Daj si pozor na ostré hrany a predmety v dosahu, rozbitné dekorácie či stojacie lampy. Nebezpečnými sa stávajú aj predmety na kraji stola a linky, kam už dieťa dlhou rúčkou dosiahne a pozor tiež na obrus na stole. Ani sa nenazdáš a obrus aj s jeho obsahom skončí spolu s dieťatkom na zemi.

 

Prevencia pádu z výšky

Dieťa, ktoré skoro chodí je natoľko šikovné, že dokáže vyjsť po schodoch, vyliezť na gauč, posteľ i stoličku, ale zliezť dole už môže byť problém. Nedokáže ešte tak dobre uvažovať, ako o pol roka starší kamarát. Nezabúdaj preto na zábranu schodov. Vyhradíš tým dieťaťu jasný priestor, že na schody má zakázané liezť. Ohradiť tak môžeš aj iný priestor ako schody. Pozor si daj tiež, ak máš umiestnené stoličky, gauč či stôl v blízkosti okna. 

 

Ochrana hlavy pred úrazom s ochrannou prilbou

Rovnako ako dnu, aj vonku na dieťa číha množstvo vzrušujúcich zážitkov a objaviteľských momentov. Dieťatko musíš mať neustále pod dohľadom. Aby si za svojím “čerstvým” chodcom nemusela stále pobehovať a chytať ho pri každom páde, existuje ochranná prilba pre bábätká. Neznamená to, že dieťatko s prilbou netreba sledovať, avšak jeho objavovanie si môžeš vychutnať aj s kávou v ruke. Ochranná prilba pre deti na doma i na prechádzky tlmí nárazy hlavy, a tak dáva dieťaťu viac priestoru pri pohybe aj v neznámom teréne.

Mala by si však vedieť, že aj napriek tej najväčšej snahe ochrániť svoje dieťa, prídu aj malé pády a drobné zranenia. Dôležité je vytvoriť bezpečné prostredie a dopriať dieťatku čo najviac slobody na objavovanie.