Využi popri deťoch čas na sebarozvoj

vyuzi-popri-detoch-cas-na-sebarozvojJe celkom bežné, že väčšina mám má počas materskej dovolenky tendenciu klásť svoje dieťa na prvé miesto. A to dokonca na úkor svojich vlastných potrieb. Každej nám to príde akosi prirodzené. Presne tak sme to videli doma u našich mám a starých mám. Trávime veľa času so svojimi deťmi, staráme sa o naše potomstvo, ale častokrát zabúdame na seba. Rozmýšľala si niekedy o materstve ako o šanci na vlastný sebarozvoj, a to napriek tomu, že sa staráš o svoje dieťatko? Čas, kedy boli moje deti malé bol pomerne hektický, musela som skĺbiť podnikanie a starostlivosť o ne. Napriek tomu som sa snažila nájsť si čas na seba a svoj rozvoj. Dnes, keď sú moji chlapci väčší, mám oveľa viac času na sebarealizáciu. Nepochybujem o tom, že pri troche šikovnosti sa ti to podarí aj pri celkom malých deťoch.

Ako inšpiráciu ti ponúkam pár tipov na to, ako začať osobnostne rásť bez ohľadu na to či si mamou malých, alebo veľkých detí. 

 

 

Vykroč zo začarovaného kruhu

Všetky mamy zažívajú každý deň ten istý kolotoč povinností. Mnoho z nás sa obetuje až do odpadnutia pre dobro svojich najbližších. Veď predsa žena, matka je tá, ktorá má tvoriť teplo rodinného kozuba. Súhlasím s týmto tvrdením, no napriek tomu mám isté výhrady. Ak sa aj ty nachádzaš v začarovanom kruhu povinností, z ktorého sa nevieš vymaniť, rýchlo z neho vykroč. 

Ak si sa prestala starať o svoj vzhľad, nechodíš nikam bez detí a nemáš si čas prečítať večer knihu, nie to ešte sa učiť niečo nové, zastav sa. Materská, ani rodičovstvo, ti totiž nemá právo uprieť možnosť pracovať na svojom rozvoji, či dokonca ukrojiť si chvíľu času len pre seba. 

Pokiaľ sú deti malé, neváhaj zapojiť partnera, alebo starých rodičov. Isto si radi vychutnajú kočíkovanie svojho vnúčatka. Ak máš staršie deti, rozdeľ im úlohy, za ktoré budú zodpovedné a čas využi pre seba.

Napíš si zoznam vecí, v ktorých sa chceš zlepšiť 

Ak si sa naozaj rozhodla pre zmenu k vlastnému sebarozvoju, vizualizuj si veci, v ktorých sa chceš zlepšovať. Napíš si na papier ciele a kľudne ich ako motiváciu umiestni napríklad na chladničku. Čítala som veľmi zaujímavú knihu. Jej názov je Pros a dostaneš. Určite ju nájdeš na stránkach kníhkupectiev. Jej podstata je tá, že si privolávame veci, na ktoré najviac myslíme. Pokiaľ sa budeš sústrediť na zlepšenie v určitej oblasti, tvoje smerovanie bude vytvárať všetky možné variácie toho, ako sa k cieľu dostaneš. Porozmýšľaj o tom. 

Spoj svoje ciele s rodinným životom, ak sa to nedá inak

Verím, že ak budeš niečo skutočne chcieť a stanovíš si cieľ, nájdeš si spôsob, akým ho dosiahneš. Ak sa chceš zlepšiť v angličtine, počúvaj podcasty napríklad pri varení, pozeraj s deťmi rozprávky v cudzom jazyku a čítaj im anglické rozprávky.

Výhoda dnešnej doby je tá, že v akejkoľvek oblasti sa chceš vzdelávať, nájdeš plno dostupných kurzov dokonca aj v online podobe. Aj ako zaneprázdnená mama si celkom určite nájdeš cestu, ako sa zlepšovať. Toto isté platí o každej oblasti, v ktorej sa chceš posunúť. Či už je to šport, psychológia, vzťahy alebo štúdium marketingu. 

Každý deň o krok bližšie k cieľu

Na záver ti poviem jednu vec. Nemusíš chcieť všetko naraz. Stačí, ak každý deň spravíš celkom malú vec, ktorá ťa posunie k vytúženému cieľu. Rok má 365 dní. Ak denne venuješ len 15 minút svojmu sebarozvoju, len si predstav, kam sa za túto dobu môžeš posunúť.