Prečo je žena po materskej výborná manažérka

preco-je-zena-po-materskej-vyborna-manazerkaKaždá žena po materskej veľmi dobre vie, že materská rozhodne nie je dovolenka. Aby totiž zvládla zabezpečiť malého človiečika a uspokojila aj zbytok rodiny, musí mať všetko výborne zorganizované. Jej pracovná doba je 24/7. Keď boli moje deti malé, bola som často unavená z nedostatku spánku. Napriek tomu som každé ráno vstala a išla ďalej. Však si len spomeň, koľko vecí musíš denne zariadiť ty a zabezpečiť aby všetko fungovalo tak, ako má. A napriek tomu, si často vieš perfektne zadeliť aj čas pre seba. Moja materská navyše nikdy nebola úplne štandardnou. Popri mojich 3 chlapcoch som musela zvládať aj svoju podnikateľskú činnosť.

Mnoho žien sa obáva otehotnieť kvôli kariére

Možno aj ty si sa obávala založiť si rodinu zo strachu o koniec tvojho kariérneho rastu. Alebo oznámiť tvoje tehotenstvo nadriadenému. Čo ak by ťa náhodou nezačal považovať za menej ambicióznu, či menej angažovanú? Aj keď, žiaľ, stále existujú zamestnávatelia, ktorí majú predsudky voči mamám, stále sú tu tí, ktorí si uvedomujú ich benefity v pracovnom procese. Materstvo nás učí mnohým zručnostiam, ktoré mladé dievčatá jednoducho nemajú ako nadobudnúť. Po materskej život vôbec nekončí, práve naopak, tvoja úspešná kariéra sa môže začať. 

 

Práve pre množstvo činností, ktoré mamy počas materskej zvládajú, vnímam toto obdobie ako skvelú predprípravu na manažérsku funkciu.

Toto je len zopár dôvodov, prečo sú ženy po materskej výborné v riadiacich pozíciách:

 

Sú flexibilné pripravené na nečakané situácie

Starostlivosť o bábätko ťa často postaví do mnohých nečakaných situácií. Aj keď veľa plánuješ, život to zariadi inak. Musíš flexibilne reagovať na mnoho neočakávaných vecí, ktoré ťa prinútia hľadať stále nové a nové možnosti. 

Si odborníčka na zmeny a nepodliehaš panike. Nemôžeš si to dovoliť. Ako mama nevychádzaš z domu bez sady náhradného oblečenia a dózičiek s jedlom v prípade, že by si sa zdržala a tvoje dieťa bolo hladné. Ak práve šoféruješ a tvoje dieťa má záchvat amoku, nezabudneš mu nachystať hračky, ktoré ho odpútajú a spríjemnia cestovanie celej rodine. 

Mamy po materskej sú asertívne a vedia povedať nie

Len si spomeň, koľkokrát si za posledné roky musela povedať svojmu drobcovi nie. Či už to bol nákup drahej hračky v nákupnom dome, sledovanie filmu pre dospelých, jedenie sladkostí tesne pred nástupom do postele. Mamy sú jednoducho naučené jednať asertívne a vedia, ako povedať nie diplomatickým spôsobom. A tiež ich materské skúsenosti naučili, ako si striktne udržať hranice. S mamami sa nevyjednáva. Táto schopnosť je dôležitá tak pri jednaní s podriadenými, ako aj potencionálnymi zákazníkmi. 

Sú ambicióznejšie ako kedykoľvek predtým

Mamy po materskej dovolenke, si už svoju biologickú podstatu splnili. Svoj život majú usporiadaný a preto nastal čas na ich sebarealizáciu. Sú zrelé a vyrovnané a presne vedia, čo od života chcú. Sú si vedomé svojich benefitov, rovnako ako nedostatkov na ktorých sú ochotné zapracovať. Ak cieľ svojich ambícií nedosiahli pred materstvom s istotou ti poviem že teraz je ten správny čas.

Sú organizované a zvládajú multitasking

Spomínam si, ako to bolo u nás kedysi. Odviesť staršieho syna do škôlky, zastaviť sa v potravinách a vybaviť opravára. Rýchlo navariť a uložiť mladšieho na obedný spánok. Nezabudnúť na poobedné krúžky a pripomenúť manželovi zajtrajšiu rodinnú oslavu. Aj tebe to niečo pripomína? Musíš mať všetko dobre zorganizované, aby to dobre klapalo. 

Dobrá manažérka má presne vymedzený zoznam úloh, ktoré má za určité obdobie stihnúť. Presne tak, ako každá mama plní zoznam aktivít, ktoré vedú k všeobecnej spokojnosti celej rodiny. Mamy sú dokonca skvelé v multitaskingu a vedia si jednotlivé úlohy prioritizovať tak, aby tie najdôležitejšie splnili ako prvé. 

Tento fakt mamy efektívne využívajú pri manažovaní pracovných problémov, vďaka čomu majú náskok pred ich bezdetnými kolegyňami. Akonáhle sa staneš mamou, proces starostlivosti o tvoje dieťa ťa naučí byť oveľa efektívnejšou a všestrannejšou osobou, čo pri troche šikovnosti budeš vedieť uplatniť neskôr aj v zamestnaní. Úloha mamy sa vo svojej podstate veľmi neodlišuje od úlohy manažérky. 

Sú empatické k zamestnancom aj zákazníkom

Som presvedčená, že empatia je to, čo odlišuje dobrého manažéra od výborného. Z mojich skúseností ženy vo vedúcich pozíciách skutočne disponujú vysokou dávkou empatie. Empatickí manažéri sú lídri, ktorí majú prirodzenú autoritu. Snažia sa pochopiť, čím členovia tímu prechádzajú. Motivujú ich k rastu a idú im vlastným príkladom. Zamestnanci, ktorí majú pocit, že ich nadriadený o nich nejaví záujem, sú menej produktívnymi, ako tí s angažujúcim sa vedúcim. 

Kto iný ako mamy je empatickejší? Keď si sa stala mamou, tvoj stupeň empatie stúpol na vyšší level. Tak to využi vo svoj prospech a ukáž, že tvoj čas práve prišiel.