Mysli na seba. Šťastná mama, znamená šťastné dieťa

mysli-na-seba--stastna-mama--znamena-stastne-dietaDieťa je dar, ktorý prináša rodičom mnoho zmien v živote. Všetky milujúce mamy sa snažia vychovávať šťastné a spokojné bábätko. Obetujeme mu svoj voľný čas a posledné zbytky energie a unavené čakáme, kým to naše zlatíčko zaspí. Ktorá mama by už nepoznala chuť studeného obedu či kávy? Celý deň sa v nás zbiera stres a únava a zúfalo sa potom čudujeme, že za všetku tú obetavosť dostaneme často trucovanie a krik. Svoje skúsenosti, ako sa stať vyrovnanejšiou som zhrnula v niekoľkých krátkych bodoch.

Aj milujúce mamy majú svoje túžby

Hoci je výchova dieťaťa dôležitým poslaním, nezabudni, že v prvom rade si žena. Žena, ktorá má svoje potreby a túžby. Ak ich úplne potlačíš do úzadia a necháš sa naplno pohltiť materstvom, môžeš dôjsť k stereotypu a časom až k vyhoreniu. Nezabúdaj, že si skvelá mama, aj keď netráviš úplne všetok čas so svojimi deťmi. Ak bol tvoj život pred narodením bábätka spokojný, nie je dôvod k zmene k horšiemu. Dieťa má život ženy obohatiť a zmeniť k lepšiemu, a nie ukradnúť ho a zničiť.

 

Aj ja som si tým prešla. Celý kolobeh okolo bábätka ma priviedol do zabehnutého stereotypu. A úľavou pre mňa bolo, aj keď som mohla ísť konečne sama do najbližších potravín. Aj v takej chvíli som mala možnosť rozmýšľať nad sebou, čo mi chýba, aby som bola šťastnejšia.

Požiadaj o stráženie dieťatka partnera, babku či kamarátku a vyraz na príjemné miesto. Tvoja ratolesť bude v dobrých rukách a ty si vychutnáš voľný čas pre seba. Tak už to viac neodkladaj a mysli na seba. Je to veľký krok k tvojmu oddychu a úsmevu. Spokojnejšia mama dokáže okolo seba rozdávať radosť a vychovávať šťastnejšie dieťa.

Ako sa cítiš ty, tak sa cíti dieťa

Už od chvíle, kedy si svoje dieťa nosila pod srdcom, prenášaš naň všetko napätie, smútok, radosť, hnev i šťastie. Už nemluvňa reaguje na každú mimiku tváre mamy a kopíruje ju. To, čo prežíva mama, sa odráža na dieťa. Takže deti sú zrkadlom našich pocitov. Ak si nervózna a ponáhľaš sa, dieťa to vníma a častokrát sa odchody z domu menia na nočnú moru. Oplatí sa týmto situáciám predísť, občas stačí zmeniť maličkosť. Ja som napríklad motivovala deti slovami: “Kto bude dnes prvý vonku?” Aj keď je to niekedy ťažko predstaviteľné, no oddýchnutá mama dokáže aj zázraky. Mysli preto na chvíle, kedy zrelaxuješ svoje telo i dušu. Dopraj si voňavý kúpeľ, oddýchni si u kaderníčky, alebo vypusti paru vo fitness centre a hneď prídeš na iné myšlienky.

Menej je viac

Skladá sa tvoj život iba z práce, detí a ich školy, krúžkov a ihrísk a občas zvýši čas aj na partnera? A kde si v tomto celom ty? Ak ti pri pomyslení na dobrý film ide na rozum len Ľadové kráľovstvo či Mimoni, mala by si to zmeniť. Voľný čas, kedy robíš to, čo máš rada ty a nie tvoje deti, je naozaj dôležitý. Posilňuje tvoju osobnosť a robí ťa vyrovnanejšou a šťastnejšou. 

Prečo sa deti po celom dni s mamou tešia na ocka, babku či na návštevu? Pretože sa vítajú s úsmevom a môžu im vyrozprávať všetky svoje zážitky. Nemusíš s deťmi zdieľať každú ich radosť a smútok. Rozdeľ tieto pocity aj na iných členov rodiny, ktorí ti ochotne postrážia drobca a uvidíš s akou radosťou ti po dobrom oddychu padne, keď sa ti dieťa rozbehne s úsmevom do náručia a porozpráva ti, čo všetko bez teba zvládlo.