Mama podnikateľka. Ako to všetko stíhať?

mama-podnikatelka--ako-to-vsetko-stihatPracujúce mamy čelia mnohým výzvam. Som podnikateľka a nepoznám 8,5 hodinový pracovný čas. Sem tam sa cítim ako chobotnica. Musím stíhať všetko, čo ostatné mamy a prácu si neustále beriem so sebou. Odvoz a dovoz detí zo školy, krúžky, choroby a bežnú prevádzku domácnosti….. A pritom zvládať neustále zvoniaci telefón. Nechcem ti klamať, nie je to jednoduché. Napriek tomu som rozhodnutie podnikať a byť zároveň mama nikdy neoľutovala. Trvalo mi istý čas, kým som prišla na to, ako zosúladiť rodinu a byť úspešná v tom, čo robím. Držím sa však niekoľkých zásad, ktoré sú mi nápomocné.  

Verím, že by mohli pomôcť aj tebe, ak si v podobnej situácii.

Plánuj dopredu

 

Naplánuj všetky svoje činnosti čo najpodrobnejšie. Okrem týždenného a mesačného plánu si rob aj denný plán. Venuj pár minút denne ráno, alebo večer v rovnaký čas jeho príprave. Vytvor si denné rutiny, ktoré sa budú pravidelne opakovať - vozenie detí do školy, alebo čítanie mailov v určitý čas. V pláne si presne špecifikuj, koľko by mala daná úloha trvať. Tie komplikované úlohy sprav, pokiaľ možno, vždy ako prvé v úvode dňa. Je totiž predpoklad, že ráno máš dostatok motivácie a nepreťaženú myseľ. Riešenie komplikovanej záležitosti ti bude trvať kratší čas ráno, ako keby si ju posunula na záver dňa. Okrem pracovných úloh si naplánuj aj tie súkromné. Naplánuj si aj čas na obed a oddych medzi jednotlivými úsekmi práce. 

Môžeš využiť jednu z aplikácií alebo CRM systémov na efektívnejšie plánovanie pracovného času. Skvelo ti pomôže aj Google kalendár. 

Multitasking verzus prioritizácia 

Materstvo ma naučilo robiť veľa vecí naraz. Určite to poznáš. Robíš deťom desiate a pritom vybavuješ pracovné telefonáty. Aj keď toho my, mamy, často zvládame skutočne veľa, multitasking nie je vždy najefektívnejšia možnosť riešenia úloh. Daj svojim úlohám prioritu a pracuj na nich bez prerušenia. Keď odpisuješ na pracovné maily, netelefonuj zároveň s učiteľkou tvojich detí. Najprv dokonči jednu úlohu a potom sa venuj ďalšej. Časom zistíš, že tento spôsob je oveľa efektívnejší a zaberie ti oveľa menej času. A navyše nenecháš po sebe plno nedokončenej práce. 

Poznaj svoje limity a dožič si oddych

Nezabudni na to, že okrem toho, že si mama, podnikateľka a manželka si v prvom rade žena a máš svoje limity. Ísť za hranice svojich možností až do vyčerpania sa dá zvládať len určitý čas. Predchádzaj vyhoreniu a mysli aj na ddych. Dopraj si okrem chvíľ s rodinou aj chvíle, kedy si len sama pre seba. Čo konkrétne v tých chvíľach budeš robiť záleží od tvojich preferencií.

Na záver ti chcem povedať jednu vec. Mnohé úspešné ženy sú mamy a zvládajú to bravúrne. Vždy, keď budeš mať pocit, že sa toho nakopilo príliš, spomeň si, že v tom nie si sama.