Každá mama potrebuje čas pre seba

kazda-mama-potrebuje-cas-len-pre-sebaMaterstvo je poslanie, ktoré nesie so sebou veľa lásky, radosti, ale aj obety. Nedá sa naň dopredu pripraviť a naplánovať si jeho priebeh. Ale očakávania od nás mám naberajú vesmírne rozmery. To, že stíhame domácnosť, starostlivosť o deti, dokonca sme úspešné v práci, staráme sa o seba a sme skvelé manželky i milenky, je už v dnešnej dobe samozrejmosťou. Táto náročná cesta plná nielen radosti, ale aj úskalia a pádov môže viesť až k vyhoreniu. Preto si nezabudni hneď na začiatku nastaviť pravidlá a nezabúdaj na svoj voľný čas.

Na materstvo neexistuje plán

Ženy, hneď potom, ako sa stanú mamami, čelia novým situáciám. Radosť a šťastie častokrát vymení strach a pocit zlyhania. Môžeš sa snažiť akokoľvek si naplánovať svoj čas, no dieťa nefunguje ako hodinky a diár. Tvoja chvíľa, keď bábätko zaspí sa behom sekundy môže obrátiť na neplánovanú návštevu susedy, či na utišovanie plačúceho drobca. A plány sa rúcajú ako domček z kariet. Aj ja som si tým prešla. Hoci plánovanie bolo pre mňa vždy dôležité, na materstvo presný plán neexistuje. 

 

V dnešnej dobe každý od ženy očakáva, že jej domácnosť bude tip-top, navarené bude mať každý deň tri chody, vychová poslušné a múdre deti, ktoré v štyroch rokoch vedia čítať, alebo plynule hovoriť po anglicky. A slová ako nestíham a potrebujem pomoc, sa pokladajú za jej zlyhanie. Preháňam? Žiaľ, mnohé ženy sa dostanú až na pokraj vyhorenia.

Kde je môj voľný čas?

Hoci materstvo dáva žene hlboký zmysel a stojí aj za obetu, žiadna žena nesmie prestať myslieť aj na seba. Odpútaj sa aspoň na chvíľu od okolitých očí a budeš sa cítiť slobodnejšie. Každá mama môže robiť veci aj inak. Nájsť si čas pre seba neznamená mať výčitky, že nevenuješ všetok svoj čas rodine. Práve naopak, keď budeš oddýchnutá, budeš aj šťastnejšia a tvoji najbližší to len ocenia. Navyše, keď ti občas niekto pomôže so strážením detí, utužuješ tým vzťahy medzi nimi. 

Počúvaj samú seba

Keď na chvíľu prestaneš myslieť na svoje povinnosti, prídeš na to, čo je pre teba relax. Možno potrebuješ vybiť svoju energiu behom alebo iným športom, zájsť medzi ľudí a vychutnať si lahodnú kávu, alebo si posedieť v knižnici a prečítať si v tichosti novú knihu. Nech už je to čokoľvek, počúvaj samú seba a urob si deň krajším, hoci aj maličkosťou.

Aj NIE je odpoveď

Či už máš malé dieťatko, alebo väčšieho školáka, nemusíš mu vyhovieť vo všetkom, čo si zaumieni. Hoci mama chce pre dieťa to najlepšie, nie vždy mu treba vyhovieť. Ak ťa nejaká aktivita dieťaťa dostáva do časovej tiesne a stresu, neboj sa povedať nie. Môže to síce viesť k plaču, či dokonca k hádke, ale dieťa si časom uvedomí, že aj ty máš právo na svoj čas. Je to len o nastavení pravidiel. Čokoľvek si my mamy zaumienime, dokážeme to.

 

Voľný čas nie je len fráza, ktorú treba ignorovať. Je to tá chvíľka oddychu, ktorá nám pomáha nezabudnúť, že my mamy sme dôležité a prínosné pre svoje deti, partnera i rodinu. A čas, ktorý im venujeme, nie je samozrejmosťou, ale našou voľbou byť s nimi a prežívať spolu krásne chvíle.