Ako si nájsť čas na koníčky počas materskej?

ako-si-najst-cas-na-konicky-pocas-materskejRadosť, ktorú prežíva mama, keď sa jej narodí dieťatko, odsúva všetky záľuby na vedľajšiu koľaj. Ja sama som nejaký čas žila len pre deti a ich pohľad a stisnutie prsta ma napĺňali šťastím. Je tomu tak aj dnes, avšak v určitom okamihu si každá mama na materskej dovolenke uvedomí, že potrebuje aj kúsok času pre seba, na svoje koníčky i utužovanie sociálnych kontaktov. Výnimočné chvíle s dieťatkom striedajú situácie, kedy sme na pokraji svojich síl. Kedy teda pri varení, žehlení, kŕmení, uspávaní a upratovaní stíhať aj svoje hobby?

Pozri si zopár tipov, ktoré som dala dohromady. 

Chce to systém

Je ťažké pri malom dieťatku plánovať, ale rozhodne nie nemožné. Pravidelný režim a rituály ti dokážu veľa vecí uľahčiť. Zrejme to nepôjde hneď od začiatku ako po masle, ale keď vytrváš, výsledok sa dostaví a ty budeš vedieť lepšie odhadnúť, kedy sa tvoje dieťa bez teba lepšie zaobíde. Do rituálov môžeš zapojiť aj otecka. Pravidelnosť pomáha nabrať istotu. A keď bude spokojné bábätko, budeš spokojnejšia aj ty.

 

Plánuj a šetri čas

Mnoho mám sa mi sťažuje, že pri bábätku si ledva stihnú umyť zuby a učesať vlasy. No poznám aj mamy, ktoré popri materstve stíhajú svoje záľuby, prácu, a dokonca i rozbehli vlastné podnikanie. Prečo nie? Z tvojho koníčka sa tiež môže stať práca, ktorú miluješ a prináša ti radosť. A keď je spokojná mama, je spokojné aj dieťa. Dôležité je správne si rozvrhnúť svoj čas. Využiť môžeš diár, appku v mobile či tabuľu. Ja používam kriedovú stenu, na ktorú si píšem, čo chcem za deň urobiť. Také vysávanie či varenie sa dá stihnúť aj s dieťaťom v šatke, alebo počas jeho hrania. Obe činnosti sa dajú kedykoľvek prerušiť. Ušetriť čas môžeš aj nakupovaním cez internet. Tiež skupinové cvičenie a rozličné kurzy sú dnes dostupné online, takže nemusíš nikam dochádzať. A ak nechodíš spať spolu s dieťaťom, tak večer si môžeš dopriať voľný čas pre seba a svoje koníčky.

Skvelý tip som dostala od jednej známej, ktorá si vždy cez víkend napíše jedálny lístok na celý týždeň. Jedným veľkým nákupom si zabezpečí potrebné suroviny a nestráca už počas týždňa čas s nakupovaním a premýšľaním, čo navarí.

Priority sú dôležité

Pri plánovaní treba myslieť aj na to, aby činností v zozname nebolo priveľa a celé plánovanie ťa bude akurát tak deprimovať. Stanov si priority. Viem, to najdôležitejšie je tvoje dieťatko a ty si pre neho stredom vesmíru. No čas, ktorý tráviš bežnými rutinnými činnosťami, sa dá zatriediť podľa priorít. Už som počula aj o pravidle, že nevyžehlené prádlo ťa počká aj na druhý deň. A nielen počula, ale aj praktizovala :-).

Neboj sa nechať bábätko v dobrých rukách

Určite v tvojom okolí existuje niekto, kto ti rád občas pomôže. Nechaj starostlivosť o svoje bábätko na tatina, babku, dobrého kamaráta či iného rodinného príslušníka. Obom vám to môže len prospieť a utužiť vzťahy. Neboj sa požiadať o pomoc. Aj ty si zaslúžiš prevetrať hlavu a prísť aj na iné myšlienky ako materské povinnosti. Nech sú tvoje záujmy turistika, divadlo, ručné práce alebo adrenalínové športy, nezanedbávaj svoje koníčky. Záľuby nás robia šťastnejšími. Kto je šťastný, ten sa usmieva. A kto sa usmieva, ten má v živote šťastie.