Prečo mamy strácajú svoje JA a ako tomu zabrániť

preco-mamy-stracaju-svoje-ja-a-ako-tomu-zabranitKeď som sa stala mamou, môj svet sa na chvíľu otočil dole hlavou. Čas, ktorý som mohla dovtedy venovať sama sebe bolo treba prerozdeliť medzi mňa a moje dieťatko. Je takmer pravidlom, že hlavne tie novopečené mamy strácajú sami seba. Starostlivosť o dieťa im dá natoľko zabrať, že oni samé sú na poslednom mieste. Ani ja som nebola spočiatku výnimkou. Už počas tehotenstva som čítala všetky magazíny určené pre mamu a dieťa, starostlivo si vyberala vecičky a predstavovala si, aké to bude. A zrazu to prišlo. Napriek tomu, že som svoje dieťatko nadovšetko ľúbila, na určité obdobie som strácala tú ženu v sebe, ktorou som bola predtým. 

A potom som sa zamyslela a snažila vnímať to, čo môžem spraviť inak. Ak si tiež čerstvou mamou, dám pár mojich postrehov na to, ako byť mamou a nestratiť pritom vlastnú integritu. 

Mamy sa prestávajú starať o svoj vzhľad

 

Kým som sa stala matkou môj spoločenský život bol aktívnejší. Chodila som na pracovné stretnutia, na posedenia s priateľmi a v piatok večer dokonca do kina. Každé ráno som vstávala a premýšľala o tom, čo pekné si oblečiem. Maľovala som sa, chodila pravidelne ku kaderníčke a na kozmetiku. Snažila som sa venovať športu a chodila na hodiny jogy. Na materskej sa to zrazu zmenilo. Môj šatník sa zúžil na pohodlné tepláky a tričká, v ktorých sa dalo komfortne nadojčíť dieťa kdekoľvek som bola. Sem tam som s frustráciou pozerala na všetky tie upravené ženy s luxusnými kočíkmi na terasách kaviarní. 

Cítila som sa menej žena, menej príťažlivá a menej sama sebou.

Ak si v podobnej situácii, ako som bola ja zmeň to tak, ako som to neskôr zmenila ja. Aj keď máš malé dieťa, keď vstaneš, pekne sa uprav. Zaberie to 5 minút a tvoje sebavedomie výrazne stúpne. Učeš si vlasy a daj si jemný mejkap. Len tak, sama pre seba. Nezanedbávaj sa iba preto, že si mamou. Vyraď zo šatníka neforemné kúsky a vymeň ich za štýlové legíny. Budeš sa cítiť pohodlne a zároveň šik. Začni cvičiť. Napríklad doma a neodkladaj to na zajtra. Použi bábätko ako záťaž. V súčasnosti existuje veľa videonávodov pre mamy a malé deti. Pobehni si pri kočíku, alebo obuj kolieskové korčule. Nauč rodinu, na svoj čas len pre seba a objednaj sa napríklad ku kaderníčke. Ver mi, že si časom zvyknú, že aj ty potrebuješ chvíle len pre seba. 

Mamy strácajú ambície na sebarealizáciu

Pred materstvom bola moja kariéra v plnom prúde. Vždy som bola veľmi podnikavá a cieľavedomá. Rozvíjala som sa vo všetkých smeroch. Zaujímala som sa o štúdium jazykov, čítala knihy a zúčastňovala mnohých kurzov. Zrazu sa všetko začalo točiť okolo dojčenia, plienok a prvých zúbkov. 

Napriek tomu, že som bola odovzdaná mama vnútorne som bojovala s myšlienkou odovzdať sa iba dieťaťu a domácnosti. Rozhodla som sa pokračovať v zlepšovaní sa v tom, čo ma bavilo pred materstvom. Všimla som si, že niektoré mamy začínajú dokonca s niečím novým, čo potom efektívne využijú po skončení materskej dovolenky. Ver alebo nie, všetko je to o prioritizácii. Mnohé ženy napríklad počas materskej začali podnikať a splnili si tak svoje sny. Keď ony, prečo nie ty? 

Mamy strácajú slobodu a možnosť voľby

Na počiatku môjho materstva som bola často unavená. Moja priorita bol prvorodený syn. Občas sa mi stalo, že moje nahromadené emócie vybuchli ako sopka. Moje reakcie neboli racionálne a sem tam sa mi stalo, že som kričala na svojich najbližších, alebo plakala sama tam, kde ma nikto nevidel. Moje dieťatko ovplyvnilo celý môj denný harmonogram. Zrazu som nemohla robiť veci, ktoré pre mňa boli bežné, len tak bez naplánovania. Viem, že možno to čo ti teraz poviem je v tejto chvíli pre teba nepredstaviteľné, ak to tak cítiš tiež, je to len obdobie. Novorodeniatko čoskoro vyrastie a ak si nastavíš systém hneď od začiatku, všetko pôjde ľahšie. Dieťa nie je guľa na tvojej nohe. Často je to len o hľadaní možností, ktorými zrealizuješ všetko tak, akoby si chcela. 

Starostlivosť o dieťa a sebaláska

Vnímam to tak, že materstvo je záväzok a nenávratná investícia do malého človiečika, ktorý tu je odteraz navždy so mnou. Obeta a starostlivosť o rodinu však neznamená potlačiť svoje túžby a potreby. Bez starostlivosti o seba a sebalásky je materstvo náročné a psychicky ubíjajúce. Ak nebudeš spokojná, nedokážeš vytvoriť pokojnú atmosféru doma tak, ako sa to od teba očakáva. Mnohé mamy z dlhodobej frustrácie prechádzajú až do syndrómu vyhorenia. Nezabúdaj na to, že tvoja vlastná integrita je rovnako dôležitá ako tvoje dieťatko. Bude ťa totiž ešte nejakú tú dobu potrebovať a to pokojnú a vyrovnanú.