Ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch počas materskej

Ak ti to príde akokoľvek nereálne, materská dovolenka je ideálnym obdobím na zlepšenie sa v cudzích jazykoch. Ja som síce nikdy nemala takú tú štandardnú materskú dovolenku, ale obdobie, keď boli moji chlapci malí som sa snažila využiť čo najefektívnejšie. A to na môj sebarozvoj. Jazykovú zdatnosť považujem za jeden z predpokladov fungovania v dnešnej spoločnosti. Ako sa však zlepšiť či nebodaj začať učiť nový cudzí jazyk, ak máš doma malého človiečika, ktorý si neustále vyžaduje tvoju pozornosť? Ver mi, že ak chceš, tak si nájdeš spôsob aj ty.

Ak ťa táto téma zaujíma, poviem ti v skratke, ako som to robila ja.

 

Každý deň o krok ďalej

Ja som sa rozhodla zlepšiť sa v porozumení a komunikácii konkrétne v anglickom jazyku.

 

Premýšľala som, ako to spraviť čo najefektívnejšie. Bolo mi úplne jasné, že cudzí jazyk treba mať ´´v ušiach´´. Stiahla  som si veľa podcastov v angličtine a počas kočíkovania som si vždy jeden z nich vypočula. Vyberala som si témy, ktoré ma navyše bavia a spojila tak príjemné s užitočným. Dnes je výber skutočne široký a určite si budeš mať z čoho vybrať aj ty. 

Ďalším krokom bolo naservírovanie si filmov v pôvodnom znení, najskôr so slovenskými titulkami a neskôr aj bez nich. V podstate som sa snažila zaradiť učenie do všetkých mojich bežných denných činností a neskôr v cudzom jazyku aj premýšľať. Keď som šla na nákup, zoznam som si písala v angličtine, deťom som púšťala anglické piesne a rozprávky a neskôr som s nimi po anglicky aj začala komunikovať.

Nemám rada memorovanie, chcela som sa preto učiť cudzí jazyk prirodzenejšou formou. Mám rada knihy a vždy keď moji synovia večer zaspali, snažila som sa ponoriť aspoň na chvíľu do jednej z nich. V čase intenzívneho učenia som si zohnala pár kúskov beletrie a motivačnej literatúry aj v anglickom jazyku. 

 

Online kurzy cudzích jazykov

Súčasná doba praje online prostrediu. Ja som tento spôsob výučby nevyužívala, ale dávam ti ho do pozornosti. Dnes nájdeš neskutočné množstvo online kurzov cudzích jazykov. Hodinku do týždňa si určite aj pri dieťatku zariadiš.  Prostredníctvom aktívnych mám na sociálnych sieťach nájdeš dokonca online diskusné kaviarne, ktoré sú úplne zadarmo. Ak si iniciatívna, môžeš zorganizovať diskusnú hodinu v najbližšom materskom centre, alebo kaviarni, kde počas hodinky, keď sa budú deti hrať si s inými mamami vymeníte svoje jazykové znalosti.

Fantázii sa medze nekladú a tak, ako v každej oblasti sebarozvoja aj pri učení sa cudzieho jazyka platí, že kto chce, spôsob si nájde. Tvoja materská dovolenka prejde tak rýchlo, že sa ani nenazdáš. A ak začneš už dnes, a každý deň spravíš aspoň niekoľko krokov k tvojmu cieľu, o tri roky sa ti možno otvoria dvere nových možností aj vďaka tvojej iniciatíve a šikovnosti.