Toto je 5 vecí, ktoré robia úspešné mamy

toto-je-5-veci--ktore-robia-uspesne-mamyMám troch chlapcov a nikdy som nemala takú tú normálnu materskú dovolenku. Popri každom z nich som pracovala a musela deliť svoj čas medzi manžela, deti a firmu. Kým som si našla systém, ako byť dobrou mamou, manželkou a podnikateľkou trvalo to istý čas. Často som rozmýšľala nad tým, ako to robia úspešné ženy, ktoré vedú veľký biznis a pritom sú mamami. Dá sa to vôbec zlúčiť? Ako som sa učila zosúladiť svoj materský život s tým pracovným, prišla som na niekoľko vecí, ktoré väčšinou úspešné ženy spája. Verím, že ti moje tipy pomôžu nájsť v sebe silnú emancipovanú ženu. A napriek tomu, že si mamou nevzdávať sa svojich snov.

Úspešná mama je organizovaná

Stať sa prvýkrát mamou je často malý prevrat v osobnom živote. Doteraz si sa venovala iba sebe, partnerovi, prípadne svojej kariére. Isto si s láskou očakávala malého usmievavého človiečika a mala si o ňom určité predstavy. A zrazu je pred tebou malý uzlíček nervov, ktorý dokáže postaviť do pozoru celú domácnosť. Možno si sklamaná a možno sa tvoje očakávania o dokonalom materstve v prvých týždňoch nenaplnili. Nezúfaj. Chce to čas a trocha organizovanosti. Ak do svojej dennej rutiny zavedieš rituály, aj tvoje milované dieťatko si zvykne, čo sa v akom čase bude vykonávať. Aj pri menšom drobčekovi si po počiatočných fázach boja budeš môcť ukrojiť chvíľu času pre seba. Ten investuj napríklad do vybavenia dôležitých emailov (ak podnikáš), alebo hodinke športu, pokiaľ si sa mu aktívne venovala. Ako bude tvoje dieťatko rásť, pri dobrej organizovanosti a rozdelení činností všetkým členom domácnosti, zvládneš byť dobrou mamou aj úspešnou ženou zároveň.

 

Je mamou, ale má svoje koníčky

Či už si mama malého, alebo veľkého dieťatka, nikdy nedopusť, aby si stratila sama seba. Raz som počula také vyjadrenie, že na prvom mieste je vždy mama. Lebo keď mama je spokojná, odráža sa to na jej vzťahu s deťmi, vyrovnanosti a spokojnosti celej rodiny. Ak je spokojná mama, je pokojné a vyrovnané aj dieťa. Viesť domácnosť, starať sa o deti a byť prínosom v zamestnaní či podnikaní je náročná úloha. Mysli preto aj na seba a neriskuj vyhorenie. Dožič si relax vo forme koníčkov, ktoré ťa napĺňajú. Či už to je hodina jogy, ranný beh, dobrá kniha, či posedenie s priateľkou v obľúbenej kaviarni. Nemaj výčitky, tvoje deti to bez teba chvíľu zvládnu. Na oplátku budeš tou príjemnou mamou, ktorú chcú doma mať.

Má ambície a pracuje na sebe

Nestrácaj svoje ambície a napriek tomu, že si mamou, nevzdaj sa ich. Ak sa chceš naučiť ešte jeden svetový jazyk, zabehnúť prvý maratón, či dostať zaslúžené povýšenie v práci, pusť sa do toho. Motivácia je základom úspechu. Určite sa nevzdávaj len preto, že si mama. Stále si človek, osobnosť, ktorá má svoje sny a má právo podieľať sa na ich realizácií. Nevyhováraj sa na nedostatok času. Ak si ho zorganizuješ tak, ako som ti poradila vyššie, určite to zvládneš. Musím ti povedať jedno tajomstvo. My mamy sme väčšinou húževnatejšie a cieľavedomejšie, ako naše mladšie ja kedysi. Vieme zvládnuť mnohé úlohy, ideme si za svojím a je len málo predsavzatí, ktoré nie sme schopné zrealizovať. 

Je sebavedomá a pozná svoju hodnotu

Možno tvoje tehotenstvo na tebe zanechalo stopy, máš strie a tvoja postava nie je taká ako bývala. Odhliadnuc od toho, že na veľa veciach z uvedeného vieš zapracovať, nezabúdaj na to, že máš svoju hodnotu. Či si vysoká, nízka, či si tesne po dvaciatke, alebo pár rokov po štyridsiatke. Každé ráno sa pozri do zrkadla, usmej sa a v duchu si opakuj, že sa máš rada. Mnoho žien, má v dnešnej dobe, žiaľ, problém so sebaláskou a sebahodnotou. A tiež problém vysloviť nahlas mám sa rada, som spokojná sama so sebou a som hrdá na to, čo som dosiahla. Nauč sa to, a presne tak ťa začne vnímať aj tvoje okolie.

Úspešná mama sa nevzdáva

Nech sa v živote deje čokoľvek, povedz si, že je to len obdobie. Akokoľvek je ťažké a nepríjemné, je to len skúška, ktorou keď prejdeš, posilní ťa a naučí niečo nové. Mysli na to, že práve pri prekážkach rastieš a napreduješ. Nepreklínaj osud za prekážky, ktoré ti dáva, ber ich s pokorou a choď ďalej. Na ťažké chvíle ti raz ostanú spomienky a hrdosť na to, že si ich zvládla s gráciou.