Nezabúdaj, že nie si len mama, ale aj partnerka

““mama-partnerka”

Radosť z dlho očakávaného bábätka nás, mamy, niekedy tak pohltí, že im venujeme celý svoj čas a večer od únavy zaspávame s nimi v láskyplnom objatí. Prejdú týždne, mesiace a tvoj drobec ti dáva stále viac a viac zabrať. A partner sa každú noc zúfalo pozerá na tvoj sladký spánok. Ešte ti nezačal vyčítať tichú večernú domácnosť? Či tepláky, ktoré nepretržite nosíš? To ti gratulujem, no môže sa to rýchlo zmeniť. Spomeň si, aký bol váš život pred narodením dieťaťa…

 

Partnerský vzťah je základ šťastnej rodiny 

Viem, pri troch deťoch, že starostlivosť o bábätko nie je med lízať. Som však presvedčená, že všetko je to o prioritách a tolerancii. Poznám ten pocit, keď som sa celý deň túlila k deťom, večer uspávala syna v náručí a od únavy som zaspala spolu s ním. Môj “citový pohár” nebol nikdy prázdny. Deti a manžel mi vždy dokázali dať najavo, že som pre nich dôležitá. No viem, že boli obdobia, kedy deti doslova lipli na mne a ocko bol druhoradý. 

 

Sama neviem, ako mi to napadlo, ale som vďačná za moje občasné vnuknutia. Keď mal prvý syn takmer pol roka, začala som sa o manžela viac zaujímať. Došlo mi, že svet sa nekrúti len okolo plienok a plaču bábätka. Deti sú dary, ktoré majú partnerské vzťahy obohatiť a nie ich obrátiť naruby. Je prirodzené, že život s deťmi prináša mnohé obmedzenia, ale je na nás rodičoch, ako sa s nimi vysporiadame. O partnerský život sa treba starať, aby nám robil radosť a rozkvital. Zamysli sa preto, čo môžeš urobiť inak, aby tvoj partner nemal doma iba mamu svojho dieťaťa, ale aj ženu, ktorá je tu pre neho. Predsa ani vstávanie v noci k dieťaťu nie je komfortné. Je to niečo, čo si prirodzene vyžaduje starostlivosť o bábätko. Skús sa teda podobne pozrieť na svoj partnerský vzťah. Možno zo začiatku len potrebuješ vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, ale verím, že partner tvoju snahu patrične ocení.

 

Čo môžeš urobiť inak?

Častokrát sú to veci, ktoré ti neuberú viac ako 15 minút z času. Toto je zopár mojich základných rád, ako dať manželovi najavo, že je pre mňa dôležitý.

  1. Prekvap manžela a uprav si vlasy tak, ako sa to jemu páči. Zvlnené, rozpustené, vyčesané, no najmä umyté a upravené vlasy. Tie sú predsa korunou krásy žien.
  2. Vymeň tepláky a vyťahané tričko za obľúbený slávnostný, alebo rovno sexi odev. Keď sa vieš nahodiť na pracovný pohovor či na rodinnú oslavu, prečo to neurobiť aj pre partnera?  
  3. Večer pri uspávaní dieťatka sa premôž a vstaň. Pokojne môžete stráviť čas s partnerom spoločenskou hrou, alebo len tak, pokojným rozprávaním sa v objatí.
  4. Tak ako pripravuješ jedlo dieťaťu, aby mu viac chutilo, priprav ho aj partnerovi. Vyrezané srdce z červenej papriky naservírované na tanieri s chutným obedom dokáže tiež veľa povedať. Rovnako tak môžeš vyzdobiť aj koláč posypaný cukrom.
  5. Ak tvoj partner vstáva skoro ráno do práce, nechaj mu v kúpeľni na zrkadle nalepený milý odkaz.
  6. A rozhodne nič nepokazíš, keď len tak sama od seba prídeš za partnerom a dopraješ mu drobnú nežnosť v podobe objatia či bozku.

Možností, ako sa starať o partnerský vzťah je veľa. Ja som si len uvedomila, aké je to dôležité a nič v živote nie je samozrejmé. Verím, že som ťa inšpirovala a ďalej to už zvládneš sama.