Care for Mums - Jana Rybárová: certifikovaná výživová poradkyňa a trénerka

rybarova

Volám sa Jana Rybárová a som zakladateľkou projektu Nediétuj. Názov vystihuje presne to, proti čomu bojujem a to sú nezmyselné redukčné diéty, ktoré nám sľubujú zázraky na počkanie. Diéty sú jednoducho nezmysel, pokiaľ sa jedná o redukciu hmotnosti u zdravého jedinca. Diéty majú zmysel, ak ide o úpravu stravy zo zdravotného dôvodu, napr. bezlepková diéta, bezmliečna diéta a pod. Pomocou svojho projektu sa snažím naučiť ľudí, že nie je podstatné len číslo na váhe, ale dôležitá je celková zmena svojho životného štýlu. Svoju prácu jednoducho milujem a snažím sa stále získať nové a aktuálne informácie v danej oblasti a okrem toho milujem akýkoľvek pohyb, takže sa snažím byť každý deň aktívna. V skratke som obyčajná žena, ktorá sa snaží žiť svoj život čo najlepšie a pomáhať druhým, aby sa cítili tiež skvelo a boli spokojní sami so sebou :) 

 

O mne

 

Zabudnime na rýchle a šialené diéty. Zamerajme sa radšej na postupnú a rozumnú redukciu tuku.

Jana Rybárová je zakladateľkou projektu “Nediétuj” a práve jeho názov vystihuje presne to, proti čomu Janka bojuje. Sú to nezmyselné redukčné diéty, ktoré ľuďom sľubujú zázraky na počkanie. Vo svojej práci sa dennodenne stretáva s ľuďmi, ktorí si sami prešli nejednou redukčnou diétou s vidinou toho, že svoje kilogramy stratili už navždy, avšak realita bola vždy iná. Pomocou svojho projektu sa preto snaží ľudí naučiť, že viac ako číslo na váhe je dôležitá celková zmena životného štýlu, ktorá sa nedostaví zo dňa na deň.

Prečo diéty fungujú len krátko a ako vyzerá zdravé chudnutie nám Janka prezradila v rozhovore.

Otázky a odpovede

Naozaj sa dá schudnúť aj bez diéty? Ako to vlastne funguje a aké benefity to prináša?
Samozrejme, že sa dá. Na to, aby človek schudol nepotrebuje žiadnu šialenú diétu, ale rozumne nastavený kalorický deficit, čiže náš energetický príjem musí byť nižší ako náš energetický výdaj. Každá jedna diéta, ktorá sľubuje zázrak vďaka niečomu, funguje (len zo začiatku) preto, lebo človek je práve v tomto kalorickom deficite. Avšak žiadna diéta nás nenaučí sa racionálne stravovať, skôr nám spôsobí len strach z jedla a blúdenie v začarovanom kruhu hladovania, výčitiek a pocitu zlyhania.
Ako teda vyzerá také zdravé chudnutie?
Chudnutie by nemalo byť len o čísle na váhe a rovnako by nemalo byť toto číslo našim cieľom. Cieľom by mala byť skôr zmena životného štýlu a stav, keď sa cítime dobre vo svojom vlastnom tele. Častokrát sa ženieme len za tým jedným, a to čo najväčší úbytok na váhe. Je však potrebné rozlišovať, čo je redukcia hmotnosti a čo redukcia tuku. Málokto vie, že sú to dva rozdielne pojmy.

Častokrát vidíme na internete, ako sa niekto chváli, že za týždeň schudol 5 kg z váhy nejakou “super diétou” alebo detoxom. Fakt, že mu v prvom rade odišla z tela voda a nejaká svalová hmota (čo teda nie je ani v jednom prípade žiaduce!) tak tým sa už nikto nepochváli. Zabudnime na rýchle a šialené diéty a radšej sa zamerajme na postupnú a rozumnú redukciu tuku.
Je možné schudnúť aj bez toho, aby bolo nutné vzdať sa všetkých obľúbených jedál?
Samozrejme že áno! Jedlo pre nás nemusí predstavovať iba zdroj energie a živín, ale tak isto aj pôžitok a radosť. Vychutnať si dobré jedlo v dobrej spoločnosti je základ! Často sa stretávam s tým, že sa ma klienti pýtajú, či si už teraz nikdy nedajú ich obľúbený koláč, pizzu či inú pochúťku. Vždy ich však upokojím, že sa teraz nemusia vzdať všetkého čo majú radi a trápiť sa. Sme naučení, že jedlo delíme na “to dobre” a “to zle”, ale takéto delenie nie je v poriadku. Určite by sme svoj jedálniček nemali zakladať na fastfoode a sladkostiach, ale taktiež by sme sa na potraviny nemali pozerať len čierno-bielo, pretože takýto pohľad nie je v poriadku a môže nám v konečnom dôsledku privodiť celkovo zlý vzťah k jedlu samotnému. Je nevyhnutné naučiť sa, že niektoré potraviny by sme mali mať vo svojom jedálničku zaradené pravidelne a niektoré menej často.
Prečo každá zázračná zoštíhľujúca diéta funguje len krátkodobo?
Každá diéta je založená na extrémnom obmedzovaní, vylučovaní nejakej potraviny alebo skupiny potravín z jedálnička. Pričom väčšina diét je nastavených kaloricky veľmi nízko. A práve preto, žiadna diéta dlhodobo nebude fungovať, nakoľko je to neudržateľný spôsob stravovania. Ľudia často hľadajú skratky a je im pohodlnejšie siahnuť po nejakej diéte, ktorá im sľubuje zázraky na počkanie, ako to, že by mali zmeniť celkovo svoj životný štýl. Postupne a pomaly sa nesnažiť len o zmenu čísla na váhe.

Žiadna diéta nás nenaučí sa racionálne stravovať a keď s ňou skončíme, tak sa nám váha vráti hore aj s nejakým tým prídavkom, pretože naše telo nie je hlúpe a dobre si pamätá každú diétu, s ktorou sme sa snažili schudnúť. Keď však naberieme váhu späť, opäť sa snažíme nabehnúť na diétu, ktorá nám pomohla tak “perfektne” zredukovať hmotnosť, ale naše telo už tak dobre nereaguje ako prvýkrát, a tak skúšame ďalšiu a ďalšiu, s cieľom byť zase o niečo chudší. Vtedy už naše telo s nami spolupracovať odmieta a tak sa veľmi často stáva, že blúdime v kruhu hladovania, diétovania a svoje telo len zbytočne viac a viac stresujeme.
Aké riešenia ponúkate ľuďom, ktorí sa rozhodnú chudnúť a oslovia vás? Koľko kíl je možné priemerne schudnúť za mesiac takýmto spôsobom?
V prvom rade neponúkam ľuďom zázraky na počkanie. Vždy ich upozorňujem, nech to ani neočakávajú, pretože ani váha, ktorú aktuálne majú, sa nezvýšila zo dňa na deň, ale trvalo to nejaký čas. Klientom ponúkam svoju pomocnú ruku na ceste za ich “životnou zmenou”, avšak ako im stále prízvukujem, že jediný, kto musí vykonať zmenu v ich živote, sú oni sami. Ja ich môžem usmerniť a pomôcť im na tejto ceste, avšak tú tvrdú prácu si musia “odmakať” sami :) Nie je to len o nastavení nejakého jedálnička, ktorý po týždni skončí v skrini. Je to o celkovej zmene ich života, ktorá by mala byť pre nich trvalo udržateľná a prijateľná.
Koľko kíl sa dá priemerne schudnúť za mesiac týmto spôsobom?
Každý z nás je iný a každému môže vyhovovať niečo iné, a preto sa snažím ku každému svojmu klientovi pristupovať zodpovedne a individuálne. Preto aj to, koľko kilogramov človek schudne za mesiac je veľmi individuálne. Nedá sa povedať, že všetci budeme chudnúť rovnakým tempom. Každý má pred sebou svoju cestu a preto sa netreba s nikým porovnávať. Môžem však povedať, že priemerne tempo chudnutia je asi plus mínus 0,5 % - 1,5 % za týždeň z celkovej telesnej hmotnosti.
Pomôže chudnutie bez diéty dosiahnuť ideálnu váhu a udržať si ju bez námahy? Môže byť tiež ťažké nájsť si čas na cvičenie. Je možné schudnúť aj bez fyzickej námahy?
Súčasťou každej zmeny životného štýlu by mal byť určite aj pohyb. Pohyb ale nemusí nutne znamenať, že musíme od rána do večera zdvíhať činky vo fitku. Za pohyb sa počíta aj taká “obyčajná” chôdza. Avšak pohyb by nemal pre nás znamenať trest za to, čo sme zjedli, ale mal by byť prirodzenou súčasťou nášho života. Nepozerajme sa na neho len ako na spôsob, ako čo najviac spáliť kalórie, aby som si mohol dopriať to či to, ale skôr sa na neho pozerajme ako na spôsob udržiavania si dobrej kondície, zdravia a psychickej pohody.

Naozaj má pre nás pohyb veľa pozitívnych účinkov a preto by mal byť súčasťou nášho života, či už to bude chôdza, beh, bicykel, posilňovanie… Hlavne je dôležité robiť niečo, čo nás bude baviť a robiť to s radosťou. Vtedy si ten čas na pohyb s istotou nájdeme.
Podľa akých informácií zostavujete výživový plán? Je táto metóda vhodná pre každého?
S každým klientom si na začiatok spravím úvodnú konzultáciu, aby som vedela, aké je jeho zloženie tela. To zistíme pomocou merania na bioimpedančnej váhe InBody. Tiež si spoločne prejdeme dotazník, ktorým si zisťujem všetky potrebné informácie na zostavenie výživového plánu a nastavenie vhodnej spolupráce. Každý človek je iný a má iné potreby. Tieto informácie sú mimoriadne potrebné, aby som vedela navrhnúť vhodné riešenie, prípadne zistila či budem vedieť a môcť vôbec pomôcť svojmu klientovi. Na konzultácii si zisťujem informácie o zdravotnom stave, o tom aký je cieľ a motivácia klienta, či má za sebou už nejaké pokusy o redukciu hmotnosti, ako vyzerá jeho deň, aké sú jeho chuťové preferencie, či nemá nejaké alergie, intolerancie na potraviny, ako je na tom so spánkom a s fyzickou aktivitou.
Čo všetko obsahujú balíčky vašich služieb?
Väčšinou sú to komplexné balíčky, čiže je to nastavenie individuálneho výživového plánu a tiež pravidelné tréningy 2-3krát do týždňa. Súčasťou týchto balíčkov je aj pravidelné premeriavanie na InBody váhe aj s konzultáciou ohľadom stravy, aby sme vedeli ako telo reaguje na nový režim a či je všetko v poriadku. Tiež sú pre mňa veľmi dôležité aj pocity klienta, či sa cíti dobre, či nie je potrebné robiť nejaké zmeny v režime, či všetko funguje ako má. Pretože to, ako sa cíti klient je najdôležitejšie. Ide o to, aby sa cítil komfortne, bol spokojný a aj telo reagovalo ako chceme a potrebujeme :) Táto služba je najviac “obľúbená” medzi klientmi.

Druhou službou, ktorú moji klienti radi využívajú, je služba Starostlivosť. V rámci nej riešime primárne len stravovanie. Po tom, čo klient dostane výživový plán, nasledujú spoločné stretnutia a konzultácie jedenkrát cca za 14 dní. Počas nich urobíme pravidelné merania na InBody váhe a zistíme, či je všetko v poriadku a postupne a pomaly meníme jeho stravovacie návyky za nové. Spolupráca s mojimi klientmi je však dlhodobá. Nakoľko zmenu životného štýlu a úpravu hmotnosti treba robiť postupne, pokiaľ chceme, aby táto zmena bola “navždy”, bude to nejaký ten čas trvať :)
Povzbudzujete vašich klientov aj po schudnutí, aby pokračovali vo svojom úsilí a aby nenabrali späť svoje kilá a zlozvyky?
Samozrejme že áno. Aj keď už po čase mnohí dosiahli svoj cieľ, sami sú motivovaní “makať” na sebe ďalej, pretože sa nezmenila len ich fyzická podoba ale aj psychická. To je práve na tejto práci úžasne. Keď vidím ako sa mi ľudia pred očami menia, nielen výzorovo, ale mení sa aj ich pohľad na život, vždy sa teším s nimi, že to dokázali a že sa cítia skvelo. Spokojní sami so sebou :)

Záznamy neboli nájdené...