Care for Mums - Mária Pitoňák: Tvárová jóga

pitonak

Volám sa Mária Pitoňák a som lektorka a expertka v prirodzených technikách omladzovania. Ukazujem ženám možnosti ako vyzerať a zotrvať sviežo i vo vyššom veku. Cvičenie tváre je vhodné pre každého človeka, je jednoduché, rýchle a časom i nenáročné. Volím skôr holistický prístup k človeku, pretože všetko so všetkým súvisí. Držanie tela, spánok, ošetrenie pleti, psychika, stimulácia svalov tváre, krku i dekoltu. A v konečnom dôsledku aj jedinečnosť a individualita človeka. Bonusom cvičenia je aj spoznávanie rôznych masážnych techník, strečingu i uvoľňovacích techník. Tieto postupy študujem už 13 rokov.  

 

O mne

 

Vyzerať a zotrvať sviežo i vo vyššom veku sa dá aj vďaka tvárovej joge

Mária Pitoňák je lektorkou a expertkou v prirodzených technikách omladzovania. Mária sa viac ako 13 rokov venuje cvičeniu tváre a počas svojej praxe pracovala s deťmi, seniormi i s ľuďmi trpiacimi psychiatrickými ochoreniami, u ktorých sa vplyvom stresu a chorôb podpísali vplyvy starnutia na tvári i psychike. Vo svojej práci preferuje holistický prístup a verí, že tento prístup zahŕňa viacero aspektov, ktoré sú úzko prepojené. Svojim klientom rada “šije” programy starostlivosti na mieru a teší sa z ich výsledkov.

Viac sa o tvárovej joge aj o tom, kde sa pod vedením Márie môžete naučiť, ako sa o seba starať, dozviete v rozhovore.

Otázky a odpovede

Čo je tvárová joga?
V odbornej terminológii ide o súbor zložitejších, ale aj jednoduchších, ale hlavne cielených cvikov mimických svalov tváre, krku s účasťou viacerých svalov hlavy a tela. Tvárová jóga je zárukou vytúženého statusu krásnej a zdravej tváre. Výsledkom cvičenia tváre, krku a dekoltu v spolupráci s príslušnými svalmi je maximálne ako je len možné pozastavenie prejavov starnutia bez narušenia pokožky. Na základe jej systematického prekrvovania a hýbania si zvýšime príjem kyslíka a živín, následkom ktorých nastane zrýchlenie metabolizmu a aktívne odbúravanie odpadových látok z organizmu. Ide o prirodzený spôsob omladenia tváre bez chirurgických zásahov.

“Ak chcete vyžarovať spokojnosť, tak potom táto cesta, síce nie je skratkou, ale je tou pravou práve pre vás.”
Aké sú hlavné benefity praktizovania tvárovej jogy z pohľadu zdravia a krásy? Dá sa naozaj vďaka tvárovej joge vyzerať mladšie, alebo dokonca aj omladnúť?
Áno. Cvičenie tváre nám dodá svieži výraz tým, že si spevníme svalstvo tváre. Vyplnia sa drobné vrásky a prekrvenie pokožky nám dokáže tvoriť napríklad aj viac kmeňových buniek. Praktizovanie tvárovej jógy však prináša omnoho viac výhod. Prácou na pevnej vôli, trpezlivosti, hravosti, radosti, spolu so smiechom a uvoľnením, prináša aj obnovu niektorých zmyslových funkcií. Ja sama sa venujem ženám individuálne, podľa ich potrieb. Každá žena starne inak a má iné potreby v rámci práce na svojom tele.
Aké ďalšie výhody môžeme získať vďaka cvičeniu tvárovej jógy?
Ďalším benefitom tohto cvičenia, ale aj ostatných techník prirodzeného omladzovania, je práca s lymfatickou sústavou, ktorá zohráva neuveriteľnú úlohu pri ochrane nášho organizmu pred chorobami. Ďalším dôležitým prvkom cvičenia je práca s kostrovou sústavou, ktorá spolu s kĺbmi úzko súvisí so svalovou sústavou. Navyše, je úzko funkčne prepojená so srdcovo-cievnou sústavou. Až milióny nových krviniek sa v priebehu každej jednej sekundy cvičenia uvoľňujú z kostnej sústavy a pri miernom, ale pravidelnom cvičení, doplnenom o zdravú stravu, sa znižuje riziko ochorení kĺbov a kostí na minimum. Preto obmedzenie akéhokoľvek pohybu má za následok stagnáciu týchto spomínaných sústav a vtedy organizmus chradne, vysušuje, skracuje a zmenšuje sa. Nastáva starnutie. A práve tento proces je dôležité ovplyvňovať aktívnym prístupom k sebe samému.
Komu sa tvárová joga odporúča? Je skôr pre ženy alebo aj mužov?
Tvárové cvičenia sú vhodné pre všetkých zdravých ľudí, ako aj pre ľudí, ktorí prekonali rôzne ochrnutia svalov tváre, pričom na pohlaví nezáleží. Cvičenie je vhodné ako pre deti, tak aj pre staršie ročníky. Prv, než sa rozhodnete pre chirurgický zákrok na tvári z estetického hľadiska, odporúčam sa poradiť a dohodnúť individuálne diagnostické poradenstvo.

“Na skúšku tvárovej jogy nikdy nie je neskoro ani priskoro.”
Pomáha tvárová joga len navonok, alebo ovplyvňuje aj naše vnútro, naše postoje a pod.?
Vedome držať čelo, nemračiť sa, držať hlavu vzpriamene... Úsmev je základom pohody. Ten sa môžeme naučiť, i keď nám nie je práve do smiechu. To všetko pozitívne ovplyvňuje našu psychiku. Budete „fičať“ na svojej vlastnej sile, ktorá sa dostane na povrch v podobe uvoľnenej, spokojnej a dovolím si povedať krásnej tvári.
Kde sa ju môžem naučiť aplikovať?
Možnosti je viacero. Napríklad, moje kurzy a workshopy sú na to absolútne ideálne. Navyše, pre zaneprázdnených, ponúkam aj kurzy online.
Aká je časová náročnosť praktizovania tvárovej jogy? Ako dlho by sme sa jej mali denne venovať?
Ja som začala so šiestimi cvikmi denne a dnes už zostavujem komplexné cviky. Preferujem aj korekcie tváre špeciálnymi masážnymi hmatmi. Cvičenie sa nastaví buď individuálne, podľa času a možnosti klienta. V princípe denného cvičenia je efekt vidieť po troch týždňoch. Všetko je ale individuálne... Ale účinnosť je zaručená. Keď človek pochopí techniku cvičenia, vyjde zo svojej komfortnej zóny a posunie tým svoje limity. Starnutie je našou súčasťou, avšak netreba zaspať na vavrínoch, a to ani v prípade, že máme dobrú genetickú výbavu.

Záznamy neboli nájdené...