Care for Mums - Martina Melišíková: Spánková poradňa

melisikova

Som Martina, matka dvoch synov, manželka a spánková poradkyňa. Pomáhať maminkám so spánkom bábätiek som sa rozhodla na základe vlastnej skúsenosti s prvým synom, ktorý vôbec nespal. Všetko, čo som sa naučila, som vyskúšala v praxi na sebe a mojom druhom synčekovi, ktorý vďaka tomu krásne spinká a spánok doslova miluje. Neustále sa ďalej vzdelávam, pri poradenstve sa opieram o relevantné výskumy a zároveň nezabúdam na to najdôležitejšie - materinský inštinkt. 

 

Možnosti spolupráce so mnou

 

Venovať sa téme spánku u detí je dôležité

Spánok bábätiek je zložitou, avšak veľmi dôležitou témou, ktorej sa oplatí venovať. Martina Melišíková je spánkovou poradkyňou, ktorá sa tejto téme začala venovať na základe osobných skúseností, ktoré si dokonale natrénovala pri druhom synovi, ktorý nechcel spať. Martina je presvedčená, že materstvo sa dá prežiť bez totálneho deficitu spánku a bez kruhov pod očami, práve vďaka pochopeniu a nastaveniu režimu, ktorý zabezpečí, aby dieťa dobre spalo. Čo odporúča čerstvým mamičkám i skúsenejším matkám vo veciach spánkových režimov, čo je flexibilná rutina i to kedy je v tejto oblasti najvhodnejšie používať materinský inštinkt sa dozviete v rozhovore s Martinou.

Otázky a odpovede

Ako vplýva nastavenie matky na kvalitu spánku bábätka?
Spánok je pre život každého človeka bytostne dôležitý. Ako všetci vieme, pohoda a spokojnosť je značne narušená, keď nie sme my, mamy, dobre vyspaté. Ak nespíme pár nocí, dokážeme to ešte dospať. Avšak ak sa to opakuje príliš často, naše fungovanie je narušené. Sme nervózne, nevieme sa sústrediť, zhorší sa nám nálada... Ak takto dlhodobo fungujeme pri bábätku, určite to bude vplývať aj naň. Po narodení bábätka je úplne prirodzené, že množstvo spánku sa u mamy zníži. Bábätka ešte nie sú vyvinuté, potrebujú sa v noci napapať, prebaliť, môže ich bolieť bruško alebo môžu mať ešte prehodený cyklus dňa a noci. Toto všetko je pre nás mamy nová situácia, na ktorú sa musíme pripraviť. “Bolo nereálne očakávať, že naše bábätko ihneď prespí celé noci.”
Ako sa môže na túto novú situáciu čerstvá mamička pripraviť?
Zo začiatku je dôležité nebáť sa a požiadať o pomoc. Mamy sa dnes snažia byť naozajstnými supermamami - všetko chcú zvládnuť samé - upratať byt, vyprať, vyžehliť, navariť a popri tom sa ešte starať o bábätko. Vidíme teda, že je to taký začarovaný kruh. Bábätko po narodení prirodzene nespí. Mama začne byť unavená a tým pádom aj jej nastavenie nie je práve ideálne. Každá nepohoda sa tak presúva aj na bábätko. Avšak nemôžem jednoznačne povedať, že bábätko nemá kvalitný spánok iba kvôli tomu, že mamina nie je správne nastavená. Zo začiatku pomôže, ak nemá prílišné očakávania - či už od seba, ako to všetko bude zvládať, alebo od bábätka, že by malo hneď dobre spinkať.
Kde je ideálne začať?
V prvom rade je potrebné zamerať sa na plnenie potrieb bábätka, aby mu bolo čo najlepšie. Ako bude rásť, netreba sa báť venovať sa téme spánku - najskôr cez rituály, režim dňa a spánkov, až k tomu, že začneme bábätko učiť správne spinkať. Pretože, ako som skôr spomínala, spokojnosť nás mám a bábätiek je úzko prepojená. Ak začne spávať bábätko, začneme aj my. “Bábätko i mamička môžu byť tak spokojnejší a pokojnejší.”
Ako správne nastaviť detský spánok?
Spánok by mal byť určite súčasťou starostlivosti o dieťa a mali by sme ho dokonca až prioritizovať. Viem, že v dnešnej "slobodnej" dobe to môže znieť prehnane, ale je to skutočne tak. Náš mozog je veľmi konzervatívny, miluje steoretypy, rutinu a režim – rovnako, ako naše bábätká. Malé deti sa vo všeobecnosti cítia v bezpečí, keď vedia, čo môžu očakávať, čo bude nasledovať... Preto je skutočne dôležité získať vedomosť o tom, ako spánok bábätiek funguje, čo pre lepší spánok našich detí môžeme spraviť a snažiť sa to dodržiavať. Bábätká si žiaľ nevedia povedať, že sú unavené, tak zaspia. Ono to je v skutočnosti úplne opačne. Ak sa bábätko dostane do únavy, už je neskoro. Potom nám pri zaspávaní plače, nie je utíšiteľné, a ak aj zaspí, tak sa čoskoro zobudí. Je to väčšinou len preto, že už bolo príliš unavené a hormóny, ktoré sa v stave prílišnej únavy vyplavujú, mu v skutočnosti viac bránia dobre spinkať.
Nedostatok spánku vraj môže spôsobiť až zdravotné potiaže. Ako sa im dá efektívne vyhnúť?
Sú rôzne výskumy, ktoré dokazujú, že nedostatok spánku má vplyv aj na naše zdravie a našu pohodu. Nechcela by som ale maminky veľmi "strašiť" tým, že im tu naservírujem zoznam zdravotných potiaží. Chcela by som ísť skôr pozitívnou cestou a motivovať ich k tomu, že venovať sa spánku je dôležité. Avšak áno, aj u malých bábätiek má dlhodobý nedostatok spánku vplyv - a to najmä taký, že bábätka sú veľmi "živé", nepokojné, až hyperaktívne. Dlhodobá nespavosť vplýva aj na náladu i chuť do jedla. Ako detičky rastú a dlhodobo nespia - môže to mať vplyv na prípadný rozvoj obezity, poruchy učenia, poruchy správania a podobne. Je preto nesmierne dôležité, budovať správne spánkové návyky už od mladého veku, aby bol spánok pre deti prirodzenou súčasťou a nie strašiakom.
Vieme teda, že spánkový režim dieťaťa je dôležitý. V akých prípadoch je lepšie počúvať materinský inštinkt a kedy je vhodnejšie nastaviť striktné pravidlá?
Ak by som to mala zhrnúť, tak ani striktný režim, ani úplná sloboda nie sú tou správnou cestou. Najlepšie by to vystihol pojem - flexibilná rutina. Režim dňa, nielen spánkov, ale aj jedál (podpora vyprázdňovania), sú pre bábätko veľmi dôležité. Čo sa režimu týka, tak pri malých bábätkách, skoro po narodení sa dá riadiť tzv. signálmi (znakmi únavy) - bábätko nám dá najavo, že je unavené, že chce spinkať. Ale pozor… Väčšinou, keď nám to dá bábätko najavo, je už neskoro. Navyše, keď bábätko rastie, je zaujaté vonkajšími vnemami a "nemá čas" nám dať vedieť, že chce spinkať.
Ako nám môže potrebu spánku bábätko naznačiť inak?
Môžeme si všímať napríklad zívanie, šúchanie očí, uší, otáčanie hlavičky z boka na bok, zvýšenú podráždenosť pri hre a podobne. To všetko sú signály, ktoré je dobré si všímať už od malička a nečakať príliš dlho, kým bábätko uložíme spinkať. Môžeme sa takisto snažiť počúvať náš materinský inštinkt, čo je základ. Rovnako je potrebné učiť dieťa režimu. Preto, ak nastavujeme režim, nastavujeme interné hodiny dieťatka pre spánok. Ono si takto na spánok v určitom čase zvykne. Jeho telíčko si ho bude samo pýtať. Taktiež dodržiavaním režimu alebo skôr flexibilnej rutiny sa vyhneme už spomínanej predúnave alebo naopak nízkej únave.
Ako sa spánkové potreby vzhľadom na vek detí líšia a ako k nim pristupovať?
Dieťatko má iné potreby vzhľadom na svoj vek. Ak napríklad 5 mesačné bábätko musí spinkať ešte trikrát do dňa, už 9 mesačné spí iba dvakrát. A tomu sa treba prispôsobiť a meniť režim podľa aktuálnych potrieb. Sú určité odporúčania, ktoré fungujú a ja sa riadim skôr tzv. časmi bdenia medzi jednotlivými spánkami, než striktnými časmi spánkov. Aspoň na začiatku odporúčam nastavovať spánky podľa toho, koľko bábätko vydrží byť bdelé medzi jednotlivými spánkami. Na základe toho si neskôr bábätko samo nastaví režim spánkov a tie sa zastabilizujú na určitú hodinu. To je proces učenia, nastavovania tzv. interných hodín. Zo začiatku teda nastavovanie režimu môže byť náročnejšie, avšak ak myslíme do budúcnosti, vidíme, že v dlhodobom horizonte nám a najmä bábätku (dieťatku) to veľmi pomáha. Deti milujú a dobre prosperujú, keď majú rutinu a rituály - nielen v režime spánkov ale aj pri štýle výchovy. Konzistentnosť je kľúčom v rôznych oblastiach.
Ktoré spánkové rituály sa mamičkám v praxi osvedčili najviac? Existuje vôbec nejaký najoptimálnejší?
Tak ako rutina, aj rituály deti milujú a potrebujú ich. V súvislosti so spánkom hovoríme o tzv. spánkových asociáciách. Jednou z dôležitých je aj predspánková rutina, ktorá môže byť v každej rodine iná, podľa toho, čo majú mama, otec alebo dieťatko rady. V rámci predspánkovej rutiny neodporúčam pozerať televíziu, mobil alebo akékoľvek iné zariadenie minimálne 1 hodinu pred ukladaním na spánok.
Ako vplýva sledovanie televízie alebo používanie mobilného telefónu na spánok detí?
Modré svetlo, ktoré tieto zariadenia vydávajú priamo ovplyvňujú v tele tvorbu melatonínu. My práve potrebujeme tvorbu melatonínu pred ukladaním na spánok podporiť. Ako som spomenula ideálna rutina pred spánkom je pre každého iná. Udávam príklad, čo je v mojej praxi osvedčené. Napríklad hodinu pred spaním je vhodné sa ísť okúpať (kúpanie pri malých bábätkách nemusí byť každý deň). Následne môžeme pokračovať masážou bábätka, natieraním krémikom, olejčekom, obliekaním do pyžamka, kŕmením alebo nejakou pokojnou aktivitou podľa veku dieťaťa. Spievanie uspávanky, čítanie knižôčky a pod. Posledným krokom je uloženie na spánok.

Záznamy neboli nájdené...