Care for Mums - Eva Sokirková: Predpôrodná príprava

sokirkova

Pre ženu aj jej partnera je to doslova prerod. Žena sa rodí z “dievčaťa na matku”, muž sa stáva otcom. A obaja rodičmi. Viem, že táto cesta prináša veľakrát rôzne výzvy. Je plná emócií, ktoré prídu a odídu ako letná búrka. Otvára nové témy, ktoré dovtedy možno muž a žena neriešili. Ako sa starať o svoje zdravie za pomoci prírody, ako sa dobre vyspať aj s rastúcim bruškom, ako si vybrať pôrodnicu, ako sa o seba starať v tehotenstve, pri pôrode, a aj po ňom. A ako vyzerá taký pôrod, čo môžem očakávať, kedy byť opatrná a kedy odvážna? 

 

Viac o mne

 

Dobrý pôrod je základom pre zdravú ženu a matku

Spôsob, akým sa rodia naše deti, je dôležitý nielen pre ne samotné, ale aj pre ženu, ktorá rodí a pre rodiacu sa rodinu, ktorá vzniká. Eva Sokirová už niekoľko rokov sprevádza ženy - matky (a aj ich partnerov) na úžasnej ceste láskavého zrodenia nového života. Vedie kurzy predpôrodnej prípravy a pomáha budúcim matkám pripraviť sa nielen na samotný pôrod, ale aj na túto celoživotnú rolu. Čo môžu ženy očakávať od predpôrodnej prípravy a či sa na pôrod vôbec dá pripraviť sa dozviete v rozhovore.

Otázky a odpovede

Evi, prečo je spôsob, akým sa deti rodia dôležitý nielen pre matku, ale aj pre celú novú rodinu, ba dokonca i pre spoločnosť?
Dieťa je prepojené s matkou ešte dlho po pôrode - energeticky, aj cez materské mlieko. Vníma všetky detaily a reaguje na ne. Ak má matka počas pôrodu rešpekt a podporu, vníma svoju silu, zodpovednosť, po pôrode sa necíti zranená, ponížená či dokonca znásilnená, je psychicky nastavená lepšie zvládať novú rolu matky. Žena, ktorá prežila pôrod ako posilňujúci zážitok, naberie sebavedomie a sebadôveru v seba samú. Bude sa cítiť kompetentná rozhodovať o sebe, svojom živote aj živote svojich detí a rodiny. Ak má blízkosť zdravo sebavedomých ľudí, môže rásť a rozvíjať sa. A keď je v poriadku psychika ženy a jej emócie, jej telo produkuje prospešné hormóny.
Čo v prípade, ak sa matke nepodarí na svoj pôrod pripraviť úplne najlepšie a ten bude spájaný skôr s negatívnym zážitkom?
Netvrdím, že ak pôrod nevyšiel matke podľa predstáv, nemôže to dieťaťu vynahradiť inak. Dojčením, nosením, kontaktnou výchovou… No skôr či neskôr budú na určitej úrovni spracovávať svoj pôrodný zážitok. Dobrý pôrod je preto základom pre zdravú ženu a matku, pričom ona je základom zdravej spoločnosti. Preto vidím nesmierny vplyv pôrodu na celú našu spoločnosť. Stačí sa pozrieť na susedné Česko. Vnímam, že tam sú ženy oveľa sebavedomejšie ako u nás. Prenášajú do pôrodníc techniky a metódy, nad ktorými by v našich pôrodniciach len krútili očami. Ale ono to funguje! “Naša spoločnosť potrebuje viac sebavedomých žien.”
Ako vyzerá taká predpôrodná príprava?
Je to naozaj rôzne. Inak vyzerá klasická príprava sprostredkovaná nemocnicou, materským centrom a inak prostredníctvom lektorky hypnopôrodu, mindfulness. Každý do toho dáva tie svoje skúsenosti a vedomosti. Niekto pojme kurz viac odborne, iný zasa ezotericky a spirituálnejšie. A to je dobre. Lebo každá žena je iná a každej žene sadne niečo iné. Ak pred prvým pôrodom absolvuje jeden typ prípravy, pred ďalším tehotenstvom sa môže rozhodnúť pre úplne iný prístup. “Lebo tehotenstvo a materstvo je svojím spôsobom sebarozvojová cesta.”
Dá sa na pôrod vôbec pripraviť?
Úplne sa na pôrod pripraviť nedá. Je to zážitok, ktorý čiastočne pochopíte až vďaka vlastným prežitkom. Čiastočne preto, lebo každý pôrod je osobitý. Kým niekto zažije prvý pôrod cisárskym rezom, ďalšie môžu byť prirodzené a naopak. Ale aj nemusia. Určite ale odporúčam venovať čas príprave. Ja osobne ženy pripravujem nielen po teoretickej stránke, ale ideme aj k praktickým ukážkam. Ženám odkrývam vplyv emócií a nastavenia mysle počas tehotenstva a pôrodu. Nemenej dôležité je naladenie sa na svoje telo.
Čo môže žena od predpôrodnej prípravy očakávať?
Tak toto je otázka pre samotnú ženu, ktorá predpôrodnú prípravu vyhľadá. Je to ako keď sa učíte o schopnosti, ktorú v sebe síce máte prirodzene zabudovanú, ale nikdy ste ju nepoužili :-) Za mňa by okrem rozšírenia si poľa vedomostí žena mala na predpôrodnej príprave nájsť nástroje a spôsoby, ako sa o seba starať, ako pracovať s emóciami a myšlienkami, poznať, čo patrí k fyziologickému pôrodu, ako môže byť nápomocný partner, či ako pomôžu prírodné prostriedky zvládnuť bežné tehotenské problémy. Patrí k tomu aj orientácia v tom, na čo má práva, i to, ako sa naučiť vnímať svoje telo a načúvať intuícii a dôverovať tomu.
Môže sa žena pripravujúca sa na pôrod starať o svoje zdravie alternatívne, napríklad len za pomoci prírody?
V zásade platí, že aj prospešného radšej menej. Je dobré absolvovať buď predpôrodnú prípravu, kde je zahrnutá aj téma byliniek či olejov, alebo si k tejto téme nájsť dobrú literatúru. S pomocou prírody sa dá telu veľakrát krásne a bezpečne pomôcť. Ale je to taká široká téma, že by vystačila na samostatný článok.
Čo všetko zahrňuje starostlivosť o fyzickú i duševnú pohodu ženy v tehotenstve, pri pôrode a aj po ňom?
Dobrá otázka! A opäť by som na ňu vedela napísať samostatný článok. V mojich kurzoch, ako som už spomínala, mám všetko toto zahrnuté. K starostlivosti počas tehotenstva sem patrí pohyb, emócie, myseľ, telo, výživa, partnerstvo, príprava tela na samotný pôrod. Počas pôrodu: bezpečie, intimita, voľnosť pohybu, pitie a jedenie podľa chuti a potrieb, podporné osoby a rešpektujúci personál. Po pôrode je to najmä: oddych s dieťatkom, bonding, výživná strava, mať svoj režim a rytmus, viazanie bruška, zapojenie partnera a rodiny do starostlivosti o bábätko a iné...
Prečo je v rámci kurzov predpôrodnej prípravy, ktoré vedieš, práve plávanie odporúčanou aktivitou pre tehotné ženy?
Plávanie v tehotenstve má blahodarný účinok na pohybový, srdcovo-cievny aj hormonálny systém žien. Ženám sa po ňom dobre spí :-) Pomáha predchádzať kŕčovým žilám. Uľavuje pri bolestiach v krížovej oblasti. Zvyšuje kapacitu pľúc. Zlepšuje kondíciu tehotnej ženy. Preto plávanie ako pohybovú aktivitu môžem len odporučiť. Ak sa ženy boja infekcie, existujú špeciálne tampóny na plávanie pre tehotné ženy. Voda, v ktorej plávam s tehuľkami, je ošetrená trojakým spôsobom - soľou, malým množstvom chlóru a UV lampou. Navyše, voda má veľmi príjemnú teplotu.

Záznamy neboli nájdené...