Care for Mums - Hana Galisová: inštruktorka jógy / učiteľka anglickej konverzácie

galisova

Som certifikovaná inštruktorka jogy, zakladateľka platformy jogashankou.sk, ktorá sa sama na sebe presvedčila, že joga nie je len cvičenie. Je to najmä čas, kedy som sama so sebou. A to je veľmi vzácny čas, najmä pre maminy, ktoré sa často idú rozdať pre druhých a na svoje potreby zabúdajú. Určite to poznáš. :) Okrem jogy sa venujem tiež doučovaniu angličtiny. Angličtinu som na Slovensku študovala 11 rokov a po vysokej škole som odišla na štyri roky do Londýna. Život v zahraničí ma na vlastnej koži presvedčil, že dlhoročné štúdium gramatiky a slovnej zásoby na sebavedomú komunikáciu v angličtine nestačia. 

 

Online jóga Kurz angličtiny

 

Joga v každodennom živote. Ako pomáha ženám zlepšovať zdravie?

S Hankou Gálisovou sme sa nerozprávali o ničom inom ako o joge. Hanka sa venuje joge viac ako desať rokov a jej vášňou je okrem cvičenia aj zdieľanie videí, ktorými pomáha mnohým ženám zacvičiť si jogu správne, v pohodlí svojho domova. Vie, že každá matka potrebuje občas vypnúť a že nie každá matka holduje športu. Prečo odporúča práve jogu?

Otázky a odpovede

Joga a chudnutie. Funguje to?
Joga, ako aj každá iná pohybová aktivita, je pri chudnutí prospešná. Joga krásne formuje postavu bez toho, aby si mala pocit, že na svojom tele makáš ako v posilňovni. Uvidíš, ako ťa po pol hodine "naťahovania" bude na druhý deň bolieť celé telo :).
A čo strava? Akú úlohu popri joge zohráva?
Netreba zabúdať, že najdôležitejšia pri chudnutí je aj zmena stravy. To však ide ruka v ruke spolu s praktizovaním jogy. Keď sa začneš pravidelne venovať svojmu telu a vnímať jeho potreby počas cvičenia jogy, bude pre teba prirodzené dopriať mu zdravé a čerstvé jedlá.
Je joga vhodná na každý deň. Akú frekvenciu zvoliť?
Joga začne robiť zázraky nielen s tvojim telom, ale aj s tvojimi pocitmi a vnímaním seba samej už po pol hodinke denne. A keď sa nedá ani to, sadni si na podložku aspoň na 5 minút, vystri sa, zhlboka sa nadýchni, usmej sa, pochváľ sa a poďakuj, za to čo máš. Už tak málo urobí viac, ako narýchlo vypitá studená káva :)
Kedy vyhľadať inštruktora jogy? V čom môže pomôcť?
Inštruktora jogy treba vyhľadať najmä vtedy, keď máš konkrétny problém, ktorý ťa obmedzuje pri cvičení. Napríklad ucítiš bolesť krížov, ramien alebo kolien. Cvičenie jogy by nemalo nikdy bolieť. Môžeš cítiť ťah, pálenie, príjemnú svalovú únavu...
Čo v prípade, ak cítim pri cvičení bolesť?
Bolesť by si cítiť nemala. Je to signál toho, že pravdepodobne necvičíš správne a ďalšou praxou si môžeš dokonca aj ublížiť. Vtedy je lepšie vyhľadať inštruktora a rezervovať si aspoň jednu súkromnú hodinu, aby dohliadol na správne prevedenie pozícií a napravil ťa.
Čo odporúčaš matkám, ktoré sa idú rozdať pre druhých a na svoje potreby zabúdajú?
Odpoveď je naozaj tak jednoduchá – jogu! No pod slovom joga si nepredstavuj krkolomné pozície, ani hodinovú meditáciu v dokonalom tureckom sede. Jogu vnímaj ako rande seba samej so sebou :). Čas, kedy vnímaš seba, to čo potrebuješ precvičiť, uvoľniť, natiahnuť. Čas na to, čo potrebuješ prijať, vyriešiť, či na čo sa máš vykašľať…
Naozaj stačí pol hodinka denne?
Áno. Keď sa na toto 20 - 30 minút denne sústredíš, budeš usmiatejšia, oddýchnutejšia a silnejšia čeliť denným výzvam, ktorých je v živote mamy neúrekom.

Záznamy neboli nájdené...