Care for Mums - Jana Gurníková: Ajurvéda

gurnikova

V Mamacare zoznamujem ženy s ajurvédou, starobylou náukou o zdravom a šťastnom živote. Som totiž presvedčená o tom, že len zdravá a spokojná žena má dostatok energie na uskutočnenie všetkých svojich snov a ambícii. A svoje sny a ambície si chcú plniť i mamy. O tom niečo viem, sama som mamou dvoch malých detí a práve ajurvéda mi pomáha do môjho života vnášať rovnováhu. Preto vám poskytujem moje tipy a návody, ako žiť vďaka ajurvéde zdravý, šťastný a plnohodnotný život. Propagujem myšlienku, že "jednoduché veci konané konzistentne nás menia" a na nej je založený i môj projekt Ajurvéda Online - Ajurvéda pre moderné ženy. 

 

O mne Moje služby

 

Ajurvéda - zdravie, ktoré sa rodí v kuchyni

Jana Gurníková je autorkou projektu Ajurvéda Online, prostredníctvom ktorého poskytuje ženám návody na to, ako žiť zdravý, šťastný a plnohodnotný život. Vďaka náuke o ajurvéde, aromaterapii či joge, Janka vnáša do životov mnohých žien poznanie, že len spokojná žena má dostatok energie na uskutočnenie všetkých svojich snov a ambícií. Preto pozýva všetky ženy, ktoré chcú podniknúť jednoduché kroky na ceste k zdravému a vyváženému životu, spoznať ajurvédu bližšie. O tom, pre koho je ajurvéda vhodná a čo všetko môže priniesť do našich životov, sme sa Janky pýtali v rozhovore.

Otázky a odpovede

Čo presne znamená ajurvéda a ako môže obohatiť naše životy?
Ak by ste si dali do vyhľadávača slovo ajurvéda, vyskočia na vás rôzne obrázky: voňavé a farebné korenia, indické jedlá, olejové masáže, joga... Je to preto, lebo ajurvéda ako náuka o živote zahŕňa všetko toto. A nielen to. Ponúka nám návody ako sa vhodne stravovať, ako používať korenia, ako sa o seba starať, hýbať sa, ako si nastaviť správne návyky, posilniť a očistiť telo. Rozmanitosť týchto tém spôsobuje, že ajurvéda sa javí ako veľmi zložitá. Ak však porozumieme základným súvislostiam, zistíme, že ajurvéda do života vnáša predovšetkým jednoduchosť, systém a návyky. Tie sú nielen užitočné, ale často i veľmi príjemné.
Je ajurvéda výsadou moderných žien, keď je jej pôvod starobylý?
Ajurvéda ako starobylý liečebný systém je plná návodov ako si správne nastaviť návyky, ako sa o seba s láskou starať, ako si dopriať kvalitné a vhodné jedlo. Telo sa nám za to oplatí energiou a vitalitou. To je to, po čom moderná žena túži – mať dostatok energie na uskutočnenie všetkých svojich snov a ambícií. I to je dôvod, prečo sa ajurvéda dnes dostáva do popredia a moderné ženy ju čoraz viac vyhľadávajú.
Ako môže ajurvéda pomôcť ženám – matkám?
Ak žena – matka dokáže do svojho života vniesť múdrosť ajurvédy, nevyhnutne sa tým zmení i jej rodinné fungovanie. Nielenže sa sama bude cítiť lepšie a zdravšie, ale stáva sa i vzorom pre svoje deti. Áno, my matky, sme svojim deťom vzorom vždy – a každá z nás chce svoje deti naučiť prežívať šťastný a plnohodnotný život. Ajurvéda toto všetko ponúka.
Čo konkrétne ponúka Ajurvéda?
Vďaka ajurvéde sa ženy môžu naučiť pripravovať chutné a výživné jedlá. Dokážu prijať silné a slabé stránky príslušníkov vlastnej rodiny. Vedie ich to k pochopeniu toho, k akému typu inklinujú a ako ich to určuje. Naučia sa používať esenciálne oleje a korenia, ktoré dokážu fantasticky ovplyvniť energiu našich pokrmov. Rada klientkám prízvukujem, že zdravie sa rodí v našej kuchyni. A to by mala poznať každá žena, či už je matkou alebo nie.
Je ajurvéda vhodná aj pre deti?
Ajurvéda ja rozsiahly systém a v niektorých krajinách je oficiálnym a uznávaným medicínskym systémom. Prirodzene, zahŕňa i pediatriu, ktorá sa v ajurvéde označuje ako Bala Tantra alebo Kaumarabhritya. Mnohým rodičom sa však zdá príliš vzdialená, exotická či zložitá. Vo svojej podstate však v ajurvéde ide o prirodzenú súhru človeka s prírodnými cyklami. Dôležité je rešpektovať denný režim, dbať na čistú a čerstvú stravu, dopriať deťom láskavý dotyk vo forme olejovej masáže, viesť deti k zdravému pohybu a plnohodnotnému odpočinku.
Ako teda ajurvéda môže obohatiť detský svet?
Dieťa potrebuje od počiatku praktický dôkaz, že i malá porcia s láskou pripraveného a podaného jedla, prinesie spokojnosť telu a mysli. Obzvlášť dôležité zo strany matiek je pochopenie, že každá osoba na tomto svete je jedinečná a že všetci sme boli stvorení unikátnym pomerom jednotlivých energií, v ajurvéde známych ako dóš. Zásadné je poznanie, že ak ja inklinujem k nejakému konštitučnému typu (Váta, Pitta alebo Kapha), neznamená to, že i moje dieťa inklinuje k tomuto typu rovnako. Preto od svojich detí neočakávajte to, čo ste očakávali od seba. Nevyšliapavajte im cestu životom, ktorá im nepatrí.
Je možné ajurvédu poznať aj prostredníctvom online sveta?
Áno, je to možné. Aj ja sama vytváram online kurzy pre ženy, ktoré sú plné informácií a návodov. Tento spôsob vzdelávania je dnes čoraz obľúbenejší a je určený tým ženám, ktoré nemajú možnosť študovať ajurvédu 3 roky v zahraničí alebo vycestovať na pár mesiacov do Indie. Zároveň ich však ajurvéda a prírodný prístup ku zdraviu priťahuje, až priam bytostne volá. Všetky tieto ženy sú tu vítané :-)

Záznamy neboli nájdené...